ČR a Slovensko se podle ministrů dohodly na spolupráci v oblasti…
“Velmi děkuji paní ministryni za debatu ohledně dovozu léků, vývozu léků a zlepšení dostupnosti léků pro pacienty v České republice a ve Slovenské republice. Shodli jsme se na společných postupech. Jsem nesmírně rád, že se podařilo dotáhnout prakticky k podpisu smlouvu o příhraniční spolupráci, což je velmi dobrá zpráva pro řadu občanů, kteří bydlí podél našich společných hranic,” řekl Válek.
Připravovaná rámcová smlouva se bude vztahovat na přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb. Ministr dodal, že spolupráce českých a slovenských lékařů jakož i obou zemí v zdravotnické oblasti je na vysoké úrovni.
Jednání se podle českého ministerstva zdravotnictví dotklo také vlivu vnitrostátních opatření na dostupnost léčiv v Evropské unii. Podle ministerstva některé členské státy EU, zejména Německo, v rámci snah zajistit dostatek léčiv přikročily k jednostranným národním opatřením. Slovenské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že Bratislava zvažuje vlastní opatření pro vytváření potřebných zásob léků.
Válek při jednání za potřebné označil umožnit přeshraniční výměnu eReceptů mezi Českem a Slovenskem. “Již nyní má pacient možnost vyzvednout léky na český eRecept v Polsku, Chorvatsku, Španělsku, Estonsku a Lotyšsku. Připravujeme, aby to bylo možné i v dalších zemích. Velmi bychom ale uvítali, pokud by se také Slovensko zapojilo do přeshraniční výměny eReceptů. Vzhledem k počtu českých občanů cestujících denně na Slovensko, nebo zde trvaleji pobývajících, by možnost využívat tuto službu výrazně zkvalitnila a zjednodušila jejich život,” uvedl ministr.
Slovenská strana uvítala debatu o možném rozšíření systému přeshraniční lékárenské péče o oblast elektronického předepisování léků. “Co se týče podpory domácích výrobců léků, historicky z pohledu výrobních míst byly Slovensko a Česká republika propojené a navzájem se doplňovaly v portfoliu léků, které v dnešní době nejčastěji vypadávají z trhu,” uvedla v prohlášení Dolinková. Vyslovila se pro obnovení tohoto typu výroby v obou zemích s cílem dosáhnout větší dostupnost léků pro pacienty.