Počet případů klíšťových onemocnění na jihu Čech je vyšší…
“Počet potvrzených případů k začátku prázdnin je letos nejvyšší za poslední roky, u lymeské boreliózy je nyní o dvacet procent vyšší než v loňském roce, kdy jsme registrovali jeden z historicky nejvyšších výskytů lymeské boreliózy v kraji,” uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová. Loni za první pololetí onemocnělo 171 lidí lymeskou boreliózou a 10 lidí klíšťovou encefalitidou.
Hygienici loni za celý rok evidovali 518 potvrzených případů lymeské boreliózy a 81 případů klíšťové encefalitidy. “Proti ní (encefalitidě) existuje efektivní očkování, které je pro pojištěnce nad 50 let věku zdarma. Optimální období pro očkování je před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat, ale je samozřejmě možné očkovat i v jejím průběhu,” uvedla Kotbová.
Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, asi pětkrát častější než klíšťová encefalitida, protože přítomnost borrelií vykazuje v ohniscích až deset procent populace klíšťat. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti lymeské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.