Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Zdraví v digitální době: Jak se chránit před únavou z obrazovek

  • 30 ledna, 2025
  • by budskap

S nástupem digitální doby, kdy je většina našich aktivit spojená s počítači, smartphony a jinými elektronickými zařízeními, se stále častěji objevuje problém známý jako “digitální únava.” Tento stav, který může mít různé příznaky, jako je bolesti hlavy, suché oči nebo celková vyčerpanost, se stává běžným jevem, zejména u lidí, kteří tráví dlouhé hodiny před obrazovkou. Jak tedy efektivně chránit své zdraví, pokud nevyhnutelně pracujeme s technologiemi, a přitom se vyhnout negativním důsledkům?

 

Co je digitální únava?

Digitální únava je soubor tělesných a psychických symptomů, které se objevují v důsledku dlouhodobé práce nebo trávení volného času u obrazovky. Mezi běžné příznaky patří suché oči, bolesti hlavy, problémy se spánkem a celkový pocit vyčerpání. Tento stav vzniká v důsledku nadměrného vystavení modrému světlu, které vyzařují elektronická zařízení, a neustálé koncentrace na práci nebo zábavu na obrazovce.

 

Příčiny digitální únavy

Mezi hlavní příčiny digitální únavy patří právě dlouhá doba strávená před obrazovkami. Vystavení modrému světlu narušuje přirozený rytmus spánku, což vede k problémům se spánkem a celkovému vyčerpání. Kromě toho, intenzivní soustředění na malý displej po dlouhou dobu způsobuje únavu očí, která se projevuje suchostí, pálením nebo rozmazaným viděním. Fyzicky nás unavuje také sedavý způsob života, který často doprovází práci u počítače, a to vše může negativně ovlivnit naše zdraví.

 

Jak se chránit před digitální únavou?

Existuje několik účinných způsobů, jak snížit negativní účinky digitální únavy a chránit své zdraví.

 

Pravidelné přestávky – Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak zmírnit únavu z obrazovky, je dodržovat pravidlo 20-20-20. To znamená, že každých 20 minut byste se měli podívat na objekt vzdálený alespoň 20 stop (přibližně 6 metrů) na dobu 20 sekund. Tento jednoduchý trik pomáhá ulevit očím a zlepšit jejich soustředění.

 

Použití ochrany proti modrému světlu – Mnoho moderních zařízení má funkce, které omezují vyzařování modrého světla. Aktivování této funkce během večerních hodin může pomoci snížit riziko narušení spánkového rytmu a usnadnit usínání.

 

Správná ergonomie – Ujistěte se, že vaše pracovní prostředí je ergonomické. Monitor by měl být ve výšce očí a vzdálenost mezi vámi a obrazovkou by měla být přiměřená, aby nedocházelo k přetěžování očí a páteře.

 

Pohyb a cvičení – Nezapomínejte na pravidelný pohyb, který je klíčový pro prevenci únavy způsobené sedavým způsobem života. Doporučuje se každou hodinu vstát, projít se nebo provést jednoduché protahovací cvičení.

 

Zdravá strava a hydratace – Správná výživa a dostatečný příjem tekutin jsou základem pro udržení dobré koncentrace a energie. Když jsme hydratovaní a máme dostatek živin, naše tělo i mysl fungují mnohem efektivněji.

 

Zdraví a technologie: Jak najít rovnováhu

S příchodem moderních technologií se staly naše životy pohodlnějšími a efektivnějšími, ale bohužel i náročnějšími na naše tělo a mysl. Místo toho, abychom se úplně vzdali používání elektronických zařízení, je důležité naučit se je používat s rozumem. Dodržováním jednoduchých zásad ochrany zdraví, jako je pravidelný pohyb, ochrana očí před modrým světlem a udržování vyváženého životního stylu, můžeme minimalizovat dopady digitální únavy a zůstat plní energie i v době, kdy je technologie neoddělitelnou součástí našeho každodenního života.

 

Výzkumy a studie

Lidé se za migrénu stydí, zbytečně potom trpí

  • 29 listopadu, 2021
  • by andrlovak1

Praha, 29. 11. 2021 – Pro tisíce lidí je obtížné si připustit, že za jejich bolestmi hlavy, závratěmi, zvracením a dalšími projevy je ve skutečnosti onemocnění zvané migréna. A že ji lze léčit a příznaky mírnit. Z obavy z posměchu okolí nemoc sami před sebou zlehčují. Na to, aby tito lidé migrénu nepodceňovali a své potíže řešili, upozorňuje sdružení Migréna-help, které i z tohoto důvodu uspořádalo 25. listopadu online pacientské setkání s názvem Migréna nás spojuje.

 

„Představte si, že žijete ve společnosti, kde se o migréně mluví převážně jako o obyčejné bolesti hlavy zvládnutelné sklenicí vody nebo procházkou na čerstvém vzduchu. Migrénu také často společnost vnímá jako jakési fňukání neschopných paniček či jako vrtoch hysterických či neurotických žen, které se nedokáží vyrovnat se stresem, případně jako výmluvu při odmítnutí sexu,“ vysvětluje Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help. „Migréna má jednoduše pověst něčeho banálního a v podstatě smyšleného. Existují lidé s migrénou, kteří tento status quo rovněž zastávají, protože je jednoduše součástí jejich mentální výbavy, která jim byla společností vštípena. A potom si přesto, že zažívají intenzivní bolesti, opakovaně říkají – v souladu s všeobecným názorem – že to přece nic není. Čtyřikrát, osmkrát, patnáctkrát či dvacetkrát do měsíce jsou paralyzováni zneschopňujícími bolestmi a do toho zažívají těžké pocity viny, méněcennosti či studu, že nejsou schopni se s migrenózními stavy sami vyrovnat. Tomuto procesu se odborně říká sebestigmatizace.“ Podle specialistky na destigmatizaci z Národního ústavu duševního zdraví Terezy Blažejovské je jednou z příčin takového stavu nedostatečné povědomí společnosti o tom, co migréna skutečně je. Právě nepochopení a nepřítomnost vlastní zkušenosti s nemocí vede okolí k jejímu podceňování a tlaku na nemocné, aby migrénu shazovali sami před sebou. Tato sebestigmatizace pak vede k tomu, že si pacienti nedojdou pro odbornou pomoc a trpí zbytečně dál. Podle Terezy Blažejovské by změnu mohla přinést právě činnost pacientské organizace. „Změny postojů a emocí, které jsou s migrénou v naší kultuře a společnosti spojeny, je možné docílit mimo jiné otevřeným sdílením prožitků. Víme, že právě setkání s někým, kdo dokáže o své zkušenosti dostatečně otevřeně a smysluplně mluvit, má na stigma a jeho snížení velký vliv,“ doplňuje psycholožka.

 

Podle neuroložky MUDr. Evy Medové z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zlehčuje nebo popírá své potíže asi třetina jejích pacientů, někteří zašli za lékařem až po dvaceti letech, kdy s migrénou žili bez jakékoli systematické léčby. „Jsou to především lidé, u nichž se nemoc vyskytovala v rodině, měla ji například maminka a oni to vnímají tak, že bolesti a další projevy migrény jsou normální a musí se vydržet,“ popisuje neuroložka. Podle ní by pacienti měli zamířit k praktickému lékaři, ten je odešle k neurologovi a ten případně do specializovaných center pro léčbu bolesti hlavy – v Česku jich je přes 30. V centrech pomůže lidem s nejtěžší formou migrény například biologická léčba. „Pojišťovny proplácí již téměř dva roky biologickou léčbu specificky vyvinutou pro prevenci atak migrény. Ta umí snížit počet záchvatů až o polovinu a více, zkracuje trvání atak a zmírňuje jejich intenzitu. Kromě toho pozorujeme u biologických léků minimum nežádoucích účinků,“ dodala neuroložka MUDr. Eva Medová. Pokud se pacienti setkají s nepochopením u lékaře – což se vzhledem ke stigmatizaci onemocnění dle Migréna-help rovněž stává – je vhodné se na pacientskou organizaci obrátit.

 

Akce pořádané právě organizací Migréna-help se zúčastnily desítky lidí, kteří si vyslechli rady a přednášky odborníků, zúčastnili se virtuálních workshopů zaměřených na fyzioterapii nebo se poradili u odborníků na psychosomatiku.

Migréna-help také pořádá pravidelná setkání v rámci tzv. svépomocných skupin, kde si lidé s migrénou pomáhají ve zvládání náročných životních situací spojených s jejich onemocněním: www.migrena-help.cz/svepomocne-skupiny, a příští rok chystá sérii webinářů zaměřených právě na destigmatizaci migrény. Záznam setkání Migréna nás spojuje je možné zhlédnout na www.migrena-help.cz/zaznam-festivalu.  

 

O Migréna-help

Migréna-help je první pacientská organizace v České republice podporující osoby s migrénou a jejich blízké. Šíří osvětu, poskytuje informační servis a poradenství, koordinuje setkávání svépomocných skupin, zprostředkovává psychoterapii, realizuje průzkumy apod. Jde o neziskovou organizaci, která své služby nabízí za symbolický poplatek nebo zdarma.

 

O léčbě migrény

V současné době je na migrénu k dispozici účinná léčba, která se dělí na akutní a preventivní. V případě, že má pacient jen čtyři dny s migrénou (MMD) do měsíce a pomůže mu od bolesti tableta léku ze skupiny triptanů, stačí akutní léčba a není třeba nasazovat preventivní léčbu. Ovšem při vyšším počtu dnů s migrénou – pět a více do měsíce – dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. Zde je vhodné nasadit preventivní (tzv. profylaktickou) léčbu, jejímž cílem je snížit počet a intenzitu záchvatů a omezit délku jejich trvání. Více na www.migrena-kompas.cz. S nemocí pomáhá lidem také mobilní aplikace Migréna Kompas vyvinutá společností Pears Health Cyber a podpořená společností Teva Pharmaceuticals CR. Uživatelům umožňuje zaznamenat jednotlivé záchvaty, jejich délku, intenzitu a užité léky. Aplikaci si do této doby nainstalovalo 4 491 uživatelů

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Markéta Pudilová, marketa@mavepr.cz, +420 776 328 470

Mgr. Veronika Ostrá, veronika@mavepr.cz, +420 776 245 881

 

 

 

Prevence a léčba

Jak na bolest hlavy a migrénu?

  • 15 července, 2021
  • by andrlovak1

Každého z nás už asi někdy přepadla bolest hlavy. Někdy stačí dostatek vody, a bolest je za námi, jindy se z mírné bolesti může během chvíle stát až nepříjemná migréna. Jak s bolestí hlavy bojovat a předcházet jí?

Bolest hlavy je jedním z nejrozšířenějších zdravotních problémů populace, konkrétně jí podle studií trpí až 99 % žen a 93 % mužů. To ovšem neznamená, že se jí nedá předcházet nebo alespoň zmírnit její průběh.

Typy bolesti hlavy

Bolest hlavy se na základě její příčiny dělí na primární a sekundární. Ty primární běžně nedoprovází žádné jiné zdravotní problémy, sekundární se naopak pojí s jinými druhy onemocnění.

Primární

Mezi primární typ se řadí tenzní bolesti hlavy, které jsou nejčastěji způsobeny stresem, únavou, dlouhotrvající prací u počítače, dehydratace nebo změna počasí. Bolest je většinou tupá a často jí doprovází napětí svalů na krku a hlavě.

Do primárních bolestí hlavy patří také migréna. Ta se většinou projevuje pulzující bolestí z jedné strany hlavy, a to především v oblasti čela a očí. Postižený člověk je zároveň velmi citlivý na světlo, hluk a někdy se k bolesti přidá i zvracení.

Sekundární

Sekundární bolesti hlavy jsou spojeny s dalšími zdravotními problémy a jejich příčiny mohou být různé. Případ od případu se liší i jejich intenzita, pokud jde ale o stupňující bolest, která je pro postiženého neznámá, je vhodné navštívit lékaře. Závažnější problém signalizuje také, pokud bolest hlavy doprovází horečka, vyrážka, ochablost svalů, zmatenost či porucha vidění, případně řeči.

Jak běžné bolesti předejít

S běžnou bolestí hlavy nám většinou pomůžou běžně prodejné léky, ty ovšem neřeší její příčinu. Proto je vhodné se primárně zaměřit na to, jak jí předejít.

  • Dejte si pozor na správné sezení u počítače a zkuste u něj netrávit více času, než je nutné.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Dopřejte si během dne co nejvíce pohybu.
  • Omezte užívání alkoholu a dalších návykových látek.
  • Pamatujte na dostatek kvalitního spánku.

Jak na migrénu

Boj s migrénou se často zdá jako předem prohraný, jelikož její síla dovede s naším tělem, ale i psychikou pěkně zamávat. I jí se ale dá v určitých situacích předejít. Příchod záchvatu migrény vám může pomoci rozpoznat tzv. aura. Jedná se o neurologický příznak, kterým je brnění, zmatenost, zhoršené vidění či vyjadřování. V tu chvíli je vhodné užít léky na migrénu, které mohou příchod záchvatu zastavit.

Léčba migrény je většinou založena na užívání vhodných léků. U lehčí formy většinou postačí běžně prodejné léky na migrénu, v případě silnějších záchvatů je nutné užití léků na předpis, tzv. antimigrenika.

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS