Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Síť lékáren: Poptávka po testech a lécích na covid-19 se prudce…

  • 3 září, 2024
  • by budskap

“Zatímco v červenci 2024 se v síti Dr. Max prodalo asi 10.000 sad antigenních testů, v srpnu už to byl čtyřnásobek a jen za první zářijový den to bylo přibližně 1300 kusů. I vzhledem k tomu, že se jednalo o neděli, den pracovního klidu, kdy nejsou otevřeny všechny lékárny sítě, jde o neobvykle vysoké číslo,” uvedl mluvčí sítě Dr. Max Michal Petrov.

Loni podle něj začala covidová vlna až druhý zářijový týden a kulminovala v prosinci. Letos podle statistik, kde se evidují jen antigenní nebo PCR testy provedené zdravotníky, počty případů rostou od začátku června. Na konci července mělo pozitivní test v průměru 82 lidí denně, na konci srpna už 266. Pozitivní byl v posledním týdnu každý čtvrtý diagnostický test.

Podle Petrova se zvýšil i výdej antivirových léků Paxlovid a Lagevrio, které mohou od loňského ledna lékaři předepisovat i na e-recept a pacientům jsou k dispozici ve všech lékárnách. “V síti Dr. Max se výdej zvýšil už v srpnu, kdy se z dřívějších zanedbatelných počtů vyšplhal celkový počet vydaných balení rychle na trojciferné položky,” doplnil s tím, že skladové zásoby jsou dostatečné.

MZd data o testování, očkování, počtech nákaz a hospitalizovaných dál zveřejňuje denně. V září začne znovu publikovat také datové zprávy o covidu-19 a očkování proti němu, jejichž vydávání ukončilo na konci března. Do budoucna se podle něj počítá i s publikací těchto dat ke chřipce a dalším onemocněním. Na čtvrtek ministerstvo k datovému servisu naplánovalo tiskovou konferenci.

 

Statistika covidu-19 v populaci:

Týden27. t28. t29. t30. t31. t.32. t.33. t.34. t.35. t.
datumod 01/07od 08/07od 15/07od 22/07od 29/07od 05/08od 12/08od 19/08od 26/08
Průměrný denní počet případů2141446582117148258266
Průměrný denní počet testů (antigenních a PCR)39846750156462871278212181129
Pozitivita diagn. testů = průměr za 7 dní8,7 %11,7 %12,3 %13,9 %19,2 %20,8 %22,6 %21,9 %25,1 %
Průměrný počet hospitalizovaných (z toho JIP)3,3 (0,4)7,7 (0,4)12,9 (0)19,9 (2,7)23,9 (2,1)36,6 (4,3)57,6 (5,1)61 (4)76 (8)

zdroj: ministerstvo zdravotnictví

České zdravotnictví

Vsadit na kvalitu se v případě antigenních testů vyplatí

  • 3 května, 2021
  • by andrlovak1

Zdravotnický koncern AxonLab se sídlem ve Švýcarsku, který má pobočku v pražských Kyjích, prokazatelně disponuje zatím nejpřesnějšími a nejrychlejšími testovacími sadami antigenních testů. Díky přístroji ExDia TRF Plus nabízí měření pacientům výsledky v případě pozitivity už od tří do maximálně dvaceti minut. V Česku nyní toto přístrojové měření využívají praktičtí lékaři i zdravotníci pro účely povinného firemního antigenního testování.

Testovací sada je revoluční v použité technologii a díky tomu také v citlivosti a v přesnosti výsledku. „Tyto přístrojové sady na antigeny jsou měřeny objektivně přístroji a jsou vyvinuty za pomoci nejnovějších nanotechnologií a Europiem (Eu) značených protilátek za využití přísně specifické detekce, zatímco běžné rychlotesty hodnotí lidské oko. Když dojde k reakci, která je tzv. dubiózní neboli pochybná, tak si s tím běžné rychlotesty neumí poradit. Například když při zkoumání nastane výrazná změna barvy, tak to všichni zhodnotí jako pozitivní výsledek nebo tam nedojde k výrazné změně barvy, a tím pádem je výsledek automaticky negativní,” vysvětluje Milan Šimko, regionální ředitel AxonLabu pro Česko a Slovensko.

Přesnost rychlotestů je podle odborníků diskutabilní

Antigenní testy se prokazují tzv. validační studií, kterou si většinou zařizují a financují sami výrobci těchto testů. Málokde se ale dozvíme údaj o cyklech, ve kterých byla udávaná senzitivita měřena. Šimko zároveň připomíná, že Češi při výběru antigenních testů zatím neberou v potaz porovnání jejich pozitivity či negativity s cykly (cT) u metody PCR, ačkoli jde o nejzásadnější ukazatel. Nejde totiž jen o údaj obecné sensitivity neboli přesnosti výsledku, ale především o poměr, k jakému cyklu PCR se daná senzitivita uvádí.

V cyklech do cT 23 je senzitivita u většiny testů velmi vysoká, blížící se 97 – 100%. S cykly do cT 27 se senzitivita snižuje na 90%, a v cyklech od cT 28 a výše je už velice nízká – u nejpřesnějších testů kolem 70 – 80%. „U levnějších rychlotestů je senzitivita v těchto vyšších cT hodnotách bohužel jen kolem 50 – 60%, což je výrazný rozdíl. Jenže mnoho výrobců neuvádí vztah k cyklům PCR, k jakým byla sensitivita jejich antigenních testů měřena. A tím může dojít k zavádějící informaci o přesnosti daných rychlotestů,“ upozorňuje Martina Tylečková z Axonlabu.

Testy od švýcarské společnosti dokážou rozpoznat, zda pacienti onemocnění covid-19 již prodělali a mají tak stále v krvi protilátky. „K dispozici už máme testovací sady na měření hladiny protilátek proti SARS-CoV-2 IgG a IgM v krvi jen z malé kapky,“ potvrzuje Šimko.

Přístroj dokáže zachytit i malé množství viru

„Pro společnost Barum Continental s.r.o. aktuálně poskytujeme plošné testování kmenových zaměstnanců a externích firem v rámci areálu v Otrokovicích, což je 5 500 testů týdně. Antigenní testy máme v dostatečném množství od společnosti AxonLab, které jsou vyhodnoceny na přístroji ExDia TRF Plus. Ty jsou nejpřesnějšími dostupnými antigenními testy. Přesnost testů potvrdila také univerzitní nemocnice v Lausanne. Přístroj dokáže zachytit i malé množství viru, které není běžným testem rozpoznatelné,” říká Tomáš Novosad, jednatel společnosti Zorma s.r.o., člena skupiny Mediekos Ambulance, s.r.o.

Švýcarský Axonlab patří mezi významné mezinárodní dodavatele lékařských technologií, laboratórní přístrojové diagnostiky, hematologických, molekulárně-diagnostických a POC analyzátorů a softwarových řešení pro zdravotnictví na evropském trhu. Poskytuje své služby nemocnicím,  lékařským ordinacím, soukromým laboratořím nebo ve zdravotnickém a potravinářském průmyslu. Ve společnosti pracuje téměř 350 zaměstnanců v devíti zemích Evropy. Součástí koncernu jsou i výrobní závody pro mikrobiologii a biologické transportní systémy AxonBiotech GmbH v německém Hengersbergu a na Slovensku.

České zdravotnictví

Zájem o antigenní testování stoupl osminásobně

  • 13 dubna, 202129 dubna, 2021
  • by andrlovak1

Před měsícem se ve firmách napříč Českem ve velkém rozjelo povinné plošné testování na koronavirus. Bez negativního výsledku už do práce nesmějí ani zaměstnanci menších firem. Naplno se rozběhlo testování na úřadech a v institucích veřejného sektoru, vyhnout se mu mohou pouze osoby pracující z domova. Poptávka po antigenním testování je tak vysoká, že zájem o ně v EUC Laboratořích stoupl v březnu osminásobně oproti prosinci loňského roku.

Laboratoře jedou naplno a odběrová místa a mobilní odběrové týmy testují nepřetržitě od brzkého rána. V rámci současných opatření si zaměstnanci mohou antigenní testy provádět sami bez přítomnosti zdravotníků, mnozí zaměstnavatelé ale raději sází na jistotu a preferují vyšetření v akreditovaných laboratořích.

„Termíny na testování jsou plné, kapacity zahlcené a musím říct, že je to psychicky i fyzicky velice náročné. Jedeme téměř nonstop, a tak se po skončení pracovní doby cítím, jako bych složil vagon uhlí. Přesto bych neměnil,“ říká Vojtěch Veltruský, koordinátor testování         covid-19 EUC Laboratoří. Spolu se svými kolegy nakládá auto a vyjíždí do terénu už v pět hodin ráno. Za den stihnou navštívit několik firem, kde otestují a vyhodnotí až tisíce výsledků. Práci jim navíc komplikuje složitá příprava a spousta povinného papírování.

„Ještě, než vyrazíme na místo, musíme si nachystat žádanky a potvrzení, připravit a vydezinfikovat ochranné oděvy a všechny pomůcky, naložit antigenní testy a zároveň i PCR testy pro případ pozitivity mezi testovanými – to vše zabírá neuvěřitelné množství času“, dodává Vojtěch Veltruský. Odběry v terénu den ale nekončí. Poté se testovací tým přesouvá zpět do laboratoře, kde je čeká spousta dalších úkonů. Z těch se během posledních týdnů stává nekonečná rutina: zápis žádanek a výsledků, hlášení pozitivních případů na hlavní hygieničku, příprava na následující den. Přestože zaměstnavatelům stačí pro své zaměstnance zajistit rychlotesty, PCR testy jsou i nadále zlatým standardem pro přesnější detekci viru. Navíc jsou povinné při cestách do zahraničí nebo návštěvě domovů pro seniory. Poslední dobou PCR testy pro své zaměstnance preferují i některé opatrnější firmy, a proto laboranti spolu s kolegy musí mít navíc i dostatečnou kapacitu jak na složitější diagnostiku, tak i na další odběry.

„Všichni už cítíme únavu. Každý den potřebujeme zpracovat a vyhodnotit obrovský objem vzorků, a to nemluvíme jen o vzorcích testů na covid-19. Trochu se totiž zapomíná na to, že kromě testování na koronavirus nadále provádíme i ostatní běžná laboratorní vyšetření – chodí k nám pacienti se žádankami na odběry krve kvůli podezření na diabetes, alergie, hepatitidu, nebo problémy se štítnou žlázou. Život se nezastavil a lidé řeší i další zdravotní problémy,“ upozorňuje Mgr. Jana Thomas Cílková, MBA, ředitelka EUC Laboratoří.

Do testování na covid-19 se Laboratoře EUC zapojily v březnu loňského roku s odběrovým místem v Praze 6 na Veleslavíně. V současné době provozuje v ČR již 6 odběrových míst pro testování na covid-19 a 29 klasických odběrových míst, kam lidé chodí na běžné odběry krve. Aktuálně je enormní zájem především o antigenní testy, následují PCR testy. Skokově narostla i poptávka po testování na protilátky na covid-19. Řadu lidí, kteří už nemocí prošli, nebo mají podezření, že ji prodělali bezpříznakově, totiž zajímá, zda si jejich tělo vytvořilo protilátky, které by je mohly chránit před případnou reinfekcí.

„Imunitní odpověď na vir SARS-CoV-2 dosud není zcela prozkoumána a není zjištěno, jak dlouho trvá imunita proti další nákaze. Tvorba protilátek je naprosto individuální,” vysvětluje Mgr. Jaroslava Kalaninová, vedoucí laboratoře imunologie a alergologie EUC Laboratoří. „Vzhledem k tomu, že nevíme, zda a jak dlouho budou protilátky v těle po uzdravení přetrvávat, bude zájem o testy určitě stoupat. Test na protilátky by totiž mohl v budoucnu sloužit i jako doklad nezbytný k cestování, podobně jako průkaz o vakcinaci,“ dodává.

V EUC Laboratořích navíc nabízejí testy na protilátky proti koronaviru v kombinaci s měřením hladiny vitamínu D. Nízká hladina vitamínu D totiž patří k faktorům, které zvyšují riziko onemocnění virem SARS-CoV-2 i pravděpodobnost těžšího průběhu nemoci.

Zpravodaj

Antigenní testy jsou rychlé a levné, ale méně spolehlivé

  • 24 listopadu, 202024 listopadu, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 24. listopadu (ČTK) – Výběr informací o antigenních testech na covid-19 (premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test; rychlé antigenní testy podle studie UK a motolské nemocnice neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených):

 

– Tzv. antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a sice do 15 až 30 minut. Testy jsou levnější, vyšetření je ale méně spolehlivé. Cena jednoho testu se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného pohybuje kolem 120 korun (bez DPH). PCR testování standardně vyžaduje zhruba čtyři hodiny a většinou stojí kolem 1750 korun.

– PCR testy jsou založeny na využití polymerázové řetězové reakce (PCR), která zjišťuje ribonukleovou kyselinu (RNA) viru. Antigenní test je diagnostika infekčního onemocnění založená na detekci antigenu, jenž je specifický pro dané infekční agens (choroboplodný zárodek, patogen).

– Podle odborného stanoviska Společnosti pro lékařskou mikrobiologii a Laboratorní skupiny COVID ministerstva zdravotnictví antigenní test nelze chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR diagnostiky. Podle stanoviska by neměl být používán jako screeningový k vyšetřování jedinců s nízkou pravděpodobností infekce, to je například u asymptomatických lidí bez kontaktu s onemocněním či pro screening na letištích či hraničních vstupech. Výsledky antigenních testů je podle stanoviska nutné interpretovat obezřetně a v kontextu epidemiologické situace.

– Antigenní test podle stanoviska pro svou rychlost a snadnou dostupnost (není vázán na provedení v mikrobiologické laboratoři) může sloužit jako diagnostický test při absolutní nedostupnosti PCR.

– “Antigenní test má nižší senzitivitu – uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 – v porovnání s metodou PCR, která je považována za zlatý standard diagnostiky. Vůbec by neměl být používán jako screeningový k vyšetřování jedinců s nízkou pravděpodobností infekce,” řekl nedávno Českému rozhlasu náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro zdravotní péči David Šmehlík.

– Podle studie týmu pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole antigenní testy neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. “Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 procent. Náš odhad byl přitom zhruba 85 procent,” uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. “Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,” doplnil.

– Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 21. října oznámil, že antigenní testy se začínají využívat v pilotních projektech s tím, že ověření spolehlivosti se zatím zúčastní Karviná a tři lokality ve Středočeském kraji a v Praze. “Projekt byl spuštěn proto, abychom verifikovali kvalitu výstupů antigenních testů a mohli je plošně použít zejména v těchto (sociálních) zařízeních a následně v projektu připraveném pro celou Českou republiku,” řekl. Uvedl také, že by postupně měly být antigenní testy vyžadovány pro personál a nové klienty v zařízeních sociální péče, ve zdravotnických zařízeních nebo například v lázních.

– “Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Pokud by se nám je povedlo zajistit, tak testování by pro všechny občany bylo zdarma,” řekl Prymula 13. října. Podobně se podle Prymuly celoplošně testuje například v Jižní Koreji, Dánsku nebo Lichtenštejnsku.

– K plošnému testování obyvatel využily antigenní testy i na Slovensku. Slovenský premiér Igor Matovič k tomu řekl, že antigenní testy dokážou odhalit jen přibližně 30 až 40 procent infikovaných, a to ty, u nichž se covid-19 plně rozvinul.

– Vláda 27. října schválila zavedení plošného testování na koronavirus v domovech pro seniory či postižené antigenními testy. Nařízení o plošném testování klientů domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních služeb i jejich zaměstnanců na koronavirus začalo platit v půlce prvního listopadového týdne. Vyšetření se má opakovat každých pět dnů. Podle některých hejtmanů je pětidenní interval krátký a část zařízení má problém požadavku státu vyhovět. První kolo testování odhalilo 14 procent nakažených z několika tisíc testovaných. V některých je to až 30 procent, někde nákaza prakticky není. Podle pozdějších nařízení ministerstva zdravotnictví by pravidelné testování klientů v domovech po pěti dnech mělo skončit 4. prosince. Vyšetření pracovníků by se mělo provádět do konce nouzového stavu.

– Senát nedávno odmítl novelu, podle níž by zdravotní pojišťovny mohly hradit antigenní testy na koronavirus přímo distributorům, kteří je rozvezou mimo jiné do domovů pro seniory. Podle odpůrců je změna zákona o veřejném zdravotním pojištění nadbytečná s ohledem na dosavadní možnosti úhrady a nezaručuje, že nebude zneužita. Někteří senátoři poukazovali například na to, že distribuce dvou milionů testů od společnosti Abott už byla zahájena na základě dohody se soukromou distribuční firmou Avenier, protože má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Společnost je součástí skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že se počítá s nákupem dalších až osmi milionů testů v následujících měsících, do jejich distribuce by se mohly zapojit i další distributoři.

sat rmi jw

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS