Nové angiolinky ve Fakultní nemocnici Brno umožní kvalitnější zobrazení…
V nově opravených katetrizačních sálech jsou nyní tři moderní RTG angiografické linky. Jejich výhody spočívají ve výrazně lepší kvalitě zobrazení při výrazně menší dávce ionizujícího záření. “Srdce se neustále pohybuje, proto jej potřebujeme zobrazit velmi přesně. Kvalitní zobrazení umožní výrazně zkrátit výkon. Ošetření je pak bezpečnější, protože pacient i personál při něm dostanou menší dávku radiační zátěže,” řekl Kala.
Angiolinky slouží k diagnostice a pokročilé katétrové léčbě pacientů se závažnými kardiovaskulárními chorobami. Nejčastěji jde o ischemickou chorobu srdeční, tedy o onemocnění, při kterém do srdce neproudí dostatečné množství krve. Ročně lékaři vyšetří 3000 pacientů, u poloviny z nich provedou katétrový zákrok.
“Katétr si můžete představit jako umělohmotnou hadičku, kterou pod rentgenem zavádíme k srdci pacienta. Při zákroku si s pacientem povídáme, on nám třeba říká, jestli ho to bolí,” řekl Kala. Pokud je to třeba, lékaři tepny zprůchodní. “Poté pacient cítí okamžitou úlevu,” dodal Kala. Pokud do nemocnice přivezou pacienta s infarktem, dokážou lékaři tepnu zprůchodnit do 25 minut. Díky přístrojové obměně a modernizaci počítá klinika se zvýšením počtu výkonů až o 15 procent.
Jedním z pacientů, kterému na pracovišti kardiografie před 19 lety pomohli, je Karel Michálek. Kvůli vrozené srdeční vadě prodělal infarkt. “Byl jsem v ohrožení života, myslím, že mě v sanitce i resuscitovali. Po ošetření tady na pracovišti jsem cítil okamžitou úlevu. Děkuji vědě a moderním technologiím,” sdělil svou zkušenost Michálek. Od té doby chodí na pravidelné kontroly a změnil i svůj životní styl.
Pacient s rizikem ischemické choroby srdeční je typicky muž ve vyšším věku. Rizikovými faktory jsou vysoký tlak, cukrovka, u mladých lidí kouření, vysoká hladina cholesterolu nebo nedostatek pohybu. V současnosti lze pozorovat nemoc v čím dál nižším věku. “Co se týká ischemické choroby srdeční, patříme mezi země, kde máme vysoké riziko tohoto onemocnění. Vztyčeným prstem je i snižující se průměrný věk pacientů s akutním infarktem myokardu,” doplnil Kala. Infarkt podle něj není v dnešní době kvůli stresu výjimkou ani u čtyřicátníků.