Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

WHO:V Burundi se potvrdilo osm případů polioviru, nejvíce za…

  • 17 března, 2023
  • by budskap

Nákaza se podle WHO potvrdila u neočkovaného čtyřletého chlapce v okrese Isale na západě Burundi a u dvou dalších dětí, s nimiž chlapec přišel do kontaktu. “Kromě toho pět vzorků z environmentálního sledování odpadních vod potvrdilo přítomnost cirkulujícího polioviru typu 2,” dodala organizace.

Cirkulující poliovirus typu 2 je nejrozšířenější formou dětské obrny v Africe. Ohniska tohoto typu polioviru jsou v regionu hlášena nejčastěji; loni bylo ve 14 zemích hlášeno 400 případů.

Proti dětské obrně není lék, ale šíření je možné zabránit vakcínou. Díky ní se v posledních desetiletích ve většině světa podařilo případy zásadním způsobem zredukovat. V neočkované populaci se může poliovirus rychle šířit jídlem nebo vodou s lidskými fekáliemi.

 

Aktuálně

Mosambik má po třiceti letech případ obrny, nedávno ji ohlásilo…

  • 18 května, 2022
  • by andrlovak1

Jde o letošní druhý případ obrny v oblasti jižní Afriky – v únoru byl první zaznamenán v Malawi.

 

“Zjištění dalšího případu polioviru v Africe vyvolává velké znepokojení. Dokazuje, jak je tento virus nebezpečný a jak rychle se šíří,” uvedla v prohlášení šéfka africké sekce WHO Matshidiso Moetiová.

 

Proti dětské obrně není lék, ale šíření je možné zabránit očkováním. Díky němu se v posledních desetiletích ve většině světa podařilo případy zásadním způsobem zredukovat. Virus se stále šíří v Afghánistánu a Pákistánu.

 

WHO nyní podporuje v jihoafrických zemích očkování milionů dětí, aby se zabránilo šíření. V Africe byla obrna prohlášená za vymýcenou roku 2020. Kvůli malawiskému případu se rozhodly úřady v březnu očkovat v Mosambiku,Tanzanii, Zambii a Malawi.

 

Ze sekvenování vzorků vyplývá, že současné případy v Africe jsou spojeny s kmenem, který se v Pákistánu začal šířit roku 2019.

 

V neočkované populaci se může poliovirus rychle šířit jídlem nebo vodou s lidskými fekáliemi.

Děti a mateřství

Čtyři země na jihovýchodě Afriky naočkují proti obrně 20…

  • 22 března, 2022
  • by andrlovak1

Po první budou v následujících měsících budou podány ještě tři další dávky vakcíny. Regionální ředitel UNICEF Mohamed M. Fall dnes řekl, že případ tříleté holčičky v malawiské metropoli Lilongwe je první zaznamenaný v Africe za více než pět let. “Obrna rychle zabíjí nebo způsobuje trvalé ochrnutí,” řekl Fall. Nákaza holčičky, která ochrnula, se potvrdila v únoru.

 

Očkovací kampaň podporuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a globální iniciativa za vymýcení obrny.

 

Obrnou se lze nakazit z vody kontaminované výkaly nositele viru. V nebezpečí jsou děti ve věku do pěti let žijící v oblastech se špatnou hygienou. “Je rozhodující reagovat v rámci celého regionu, protože obrna je vysoce přenosná a mohou ji snadno šířit lidé cestující přes hranice,” řekl Fall.

 

WHO poskytla pro první dvě fáze očkování 36 milionů dávek pro Malawi, Mosambik, Tanzanii a Zambii. UNICEF do Malawi dodal 270 nových mrazniček na uchování vakcín a 800 teploměrů. Ve spolupráci s WHO poskytl UNICEF v této zemi také školení 13.5000 zdravotnickým pracovníkům a dobrovolníkům. Podobně pomáhá i ve třech zbývajících státech.

 

Zpravodaj

Ebolou se na západě Konga nakazilo už 60 lidí,…

  • 20 července, 202021 července, 2020
  • by andrlovak1

Kinshasa 20. července (ČTK) – Počet případů eboly na západě Konga vystoupal na 60, uvedla dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Nové ohnisko je nyní v Rovníkové provincii na hranici s Konžskou republikou. První případy na západě země, která se zároveň potýká s epidemií covidu-19 a spalniček, úřady oznámily na začátku června.

WHO tento víkend zaznamenala tři nové případy eboly, uvedl krizový expert organizace Mike Ryan. V evidenci je nyní 56 potvrzených a čtyři pravděpodobné infekce.

“Nemoc je aktivní, nekontrolovaná,” dodal Ryan. Velký podíl na šíření nemoci podle něj mají pohřební zvyky Konžanů, kteří při tradičních rituálech omývají těla nebožtíků nebo se jinak dostanou do kontaktu se zemřelým, čímž se mohou infikovat.

Kongo na konci června oficiálně oznámilo konec epidemie eboly na východě země, při které od roku 2018 zemřelo přes 2200 lidí. Šlo o druhou nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus objeven.

WHO již v Rovníkové provincii naočkovala přes 2500 lidí. Vakcína pomohla zvládnout nákazu i na východě země. Z genetického rozboru viru, který se objevil v západním Kongu, vyplývá, že jde o kmen, který se liší od toho na východě.

Virus eboly způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. V roce 2014 tato nemoc připravila o život 11.300 lidí v Guineji, Sieře Leone a Libérii.

nim nob

Zpravodaj

AP: Koronavirus je i v maliském Timbuktu, kam skoro nic nejezdí

  • 2 července, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Timbuktu (Mali) 2. července (ČTK/AP) – Harandane Toure začal brát antimalarika, když dostal horečku. Jeho stav se ale po několika dnech dál zhoršoval. Lékaři mu nakonec řekli, že v maliském Timbuktu, považovaném dosud za téměř izolované místo, patří k několika stovkám lidí nakažených koronavirem. Není tam pravidelné letecké spojení a název města se používá jako synonymum pro konec světa, napsala agentura AP.

A přesto zasáhla pandemie i tam, koronavirem se ve městě nakazilo nejméně 500 lidí a devět z nich zemřelo. Pouštní Timbuktu se tak stalo po metropoli Bamaku druhým největším ohniskem pandemie v zemi.

Před místní nemocnicí postavili stan a v něm je nyní 32 pacientů s covidem-19. K dispozici není jediný ventilátor, teploty běžně přesahují 45 stupňů Celsia a v tom vedru leží pacienti zápasící s horečkou.

“Málem jsem zemřel, lapal jsem po dechu jako ryba, když ji vytáhnou z řeky. V noci jsem nespal, měl jsem pocit, že na mně leží tunový balvan a dusí mne. Stěží jsem dýchal. Chvíli jsem chtěl zemřít, abych už měl od toho utrpení pokoj. Bůh mne ale nečekaně, zázračně zachránil,” prohlásil padesátiletý učitel Toure, který netuší, kde se mohl nakazit.

V Mali první dva nakažené identifikovali v březnu, jednoho v Bamaku, kam létají letadla z ciziny, dalšího ve městě Kayes, které má kontakty s diasporou v Evropě. Do dubna virus urazil 1000 kilometrů a dostal se až do Timbuktu. Cesta z Bamaka trvá 24 hodin, týdně tam z metropole jezdí jen několik autobusů, lidé se do města většinou dostávají auty používanými jako alternativa veřejné dopravy. Udává se sice, že v Timbuktu na covid-19 zemřelo devět lidí, ale u šesti dalších lidí byla nákaza prokázána po smrti.

Městská nemocnice má zatím dost kyslíkových lahví pro pacienty, ale nedostává se jí zdravotníků schopných napojit nemocné na kyslík ani specialistů, kteří by dokázali řešit komplikace spojené s covidem-19. Nepracují zde žádní radiologové schopní vyhodnotit rentgenové snímky ani plicní specialisté se zkušeností s nemocí dýchacích cest. Stejně nejsou k dispozici nefrologové, kteří by dokázali vyřešit ledvinové komplikace, jež se objevují u lidí s covidem-19.

“Nemáme praktické lékaře natož epidemiologa,” varoval šéf sektoru veřejného zdraví v Timbuktu Djibril Kassogué. Zdravotníci se do tohoto místa získávají obtížně. Stále je tu velké riziko násilí, místní extremisté lidi ze Západu unášejí kvůli výkupnému. To, že je sever Mali nestabilní částí země i sedm let po vytlačení islámských radikálů, dosvědčují stále přítomné hlídky mírových jednotek OSN.

Extremisté jsou pořád schopni na severu Mali rozmísťovat na silnice bomby a přispívat tak k izolovanosti kraje. Speciální lety z Bamaka zajišťuje mise OSN a ta do metropolie také přiváží vzorky testů z odlehlých částí Mali. Když to není možné, pak místní úřady vzorky naloží do autobusů, čímž se doprava prodlouží, zejména když se autobus porouchá.

Ministerstvo zdravotnictví nedávno do Timbuktu poslalo mobilní laboratoř a skupinu schopnou provést denně až 100 testů. Na zemi, kde se v květnu testovalo jenom 173 lidí na milion občanů, je to pokrok. Maliským úřadům dělá starosti, co bude, jestli se koronavirus rozšíří do ještě méně dostupných oblastí, kam se zdravotníci provádějící testy vzhledem k přítomnosti radikálů dostanou obtížně. Velmi nesnadné by také bylo zmapovat koronavirus mezi nomády žijícími na severu.

Život v Timbuktu nákaza příliš nepoznamenala – lidé se stále ve skupinách chodí modlit do mešit, nošení roušek se nevynucuje a mnozí vůbec pochybují o tom, že příčinou úmrtí lidí je opravdu covid-19. Ředitel nemocnice Moussa Hama Sankaré si dělá starosti, protože za nakaženými, kteří jsou v domácí izolaci, chodí lidé v noci tajně na návštěvy. Toure se uzdravil a má strach, že lidé koronavirus neberou vážně. “Odložili roušky a chodí ven bez nich. Když se nebudou chránit, obávám se, že ta nemoc Timbuktu opravdu těžce zasáhne,” říká.

sva jd

Zpravodaj

BBC: Policie v Africe kvůli viru brutálně zasahuje proti lidem

  • 9 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Pretoria 9. dubna (ČTK) – V několika afrických zemích policie k vymáhání pořádku v době koronavirového nebezpečí používá zbraně, slzný plyn nebo biče. Lidé, kteří vládní opatření narušují, jsou ponižováni, biti nebo dokonce zabíjeni. Další státy zvyšují dohled nad lidmi pomocí moderních technologií. V Africe se tak vyhrocuje debata o rovnováze mezi potřebou chránit společnost jako celek před koronavirem na straně jedné a respektováním osobní svobody a dodržováním lidských práv na straně druhé, píše dnes BBC.

Omezení pohybu nebo zákaz nočního vycházení mají zachránit životy v době koronavirové krize, jenže několik lidí už o život připravila naopak nynější přílišná aktivita představitelů bezpečnostních složek. V Keni policie zastřelila třináctiletého chlapce, který si hrál na balkoně domu v rezidenční čtvrti. Policie tvrdí, že šlo o nehodu a chlapce zasáhla zbloudilá kulka.

Místní tisk psal o třech dalších úmrtích, jednou z obětí byl motocyklový taxikář, který podlehl zraněním způsobeným příslušníky policie. Keňský prezident Uhuru Kenyatta se za tyto excesy omluvil.

V Jihoafrické republice, která má přes 1800 potvrzených případů koronaviru, policie při vymáhání vládních nařízení usmrtila nejméně osm lidí.

V Ugandě čelí deset příslušníků bezpečnostních složek obvinění z mučení poté, co zbili skupinu žen holemi a nutili je plavat v bahně. Mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch obvinila policii z bití lidí a odsoudila policejní zátah na azylový dům pro mladé gaye a lesby bez domova, při kterém bylo zadrženo 23 osob pod záminkou, že v zařízení zůstávají a svou nedbalostí mohou šířit infekční onemocnění.

V některých zemích také vzbuzuje obavy porušování osobní svobody a možné zneužití moci politickými představiteli, kterým se díky vyhlášení nouzového stavu uvolnily ruce. Keňský právník Mugambi Laibuta kritizoval úřady za to, že sledují mobilní telefony lidí s nařízenou karanténou, aniž je o tom dopředu informovaly.

Prezident Peter Mutharika vyhlásil v Malawi stav katastrofy a veřejnost ho podezírá z toho, že se bude snažit využít současné situace, aby se udržel co nejdéle u moci. Zemi v červenci čekají volby, poněvadž hlasování z minulého roku bylo kvůli nesrovnalostem prohlášeno za neplatné.

Mnoho afrických zemí nemá vyspělé zdravotní systémy a hrozí, že zdravotnictví by se mohlo pod náporem pacientů s koronavirem zhroutit. Nevládní organizace Freedom House však upozorňuje na to, že opatření používaná v boji s koronavirem by mohla mít zhoubné následky přetrvávající ještě dlouho poté, co krize odezní.

agl lcm

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS