Podle nových směrnic je čínská vláda kromě jiného připravena podpořit léčbu neplodnosti a více pomáhat rodinám s bydlením, vzděláváním dětí, platbou daní či pojištění. Místní vlády dostaly nařízeno, aby zajistily více zařízení péče o předškolní děti a pracovní místa, která jsou vstřícná k rodinám s dětmi.
Míra porodnosti v Číně klesla v loňském roce na 1,16, což je jedna z nejnižších hodnot na světě. Agentura Reuters s odvoláním na demografy uvedla, že ke klesající ochotě pořídit si děti mohla v Číně přispět i nekompromisní politika nulového covidu, kdy jsou hned po výskytu prvních několika případů nákazy koronavirem vyhlašovány rozsáhlé uzávěry a další extrémně přísná omezení.
Čína, kde žije 1,4 miliardy lidí, v roce 2016 nahradila politiku jednoho dítěte, uplatňovanou od konce 70. let s cílem zastavit tehdejší populační explozi, limitem dvou dětí na jeden pár. V červnu loňského roku pak Peking oznámil, že umožní všem párům mít děti tři. Čínská populace ale i přesto v posledním desetiletí rostla nejpomaleji od 50. let minulého století.
Počet nově narozených dětí podle expertů letos zřejmě klesne pod deset milionů z loňských 10,6 milionu – což bylo o 11,5 procenta méně než v roce 2020.
Ke zvýšení porodnosti chtějí úřady přispět mimo jiné tím, že zahrnou metody asistované reprodukce do státního zdravotnického systému. Metody jako umělé oplodnění jsou v Číně obvykle velmi drahé a pro neprovdané ženy nedostupné.