“Cílem je zachytit všechny rizikové stavy, aby každé dítě mělo přístup jednoduchému neinvazivnímu vyšetření, které dokáže odhalit vady v období, kdy je léčba nejúčinnější,” uvedl Válek.
S programem se začalo před třemi lety. Zapojili se do něj pediatři, oftalmologové, zrakoví terapeuti i zdravotničtí statistici. Nastavili přesný postup vyšetření. Seznam ordinací je na webu ministerstva práce. Postupně by zařízení mělo být ve čtvrtině dětských ambulancí.
Vyšetření je krátké, oči není nutné rozkapávat. Dítě se podívá do kamery přístroje. Podle výsledků ho pediatr pak případně pošle ke specialistům, začne léčba. První prohlídku by děti měly absolvovat ve věku od šesti měsíců do jednoho roku. Následná kontrola by měla být v roce a půl. V rodinách, kde se vyskytly oční vady, by pak chlapce a děvčata měli lékaři vyšetřit ještě ve dvou a ve třech letech.
Podle místopředsedkyně České společnosti dětské oftalmologie a strabologie Anny Zobanové zrak u dítěte ovlivňuje i motoriku či rovnováhu. Kvůli případným poruchám se omezuje pohyb, sportování. Objevují se i potíže s učením. K některým profesím v budoucnu může mít dítě uzavřenou cestu, uvedla Zobanová.

Zástupci ministerstva a expertů očekávají, že by první prohlídka mohla zachytit případné vady u pěti až deseti procent dětí. Loni od ledna do konce září vyšetření podstoupilo 24.205 dětí. Cílem je, aby se počet i podíl vyšetřených zvedal. Dětští lékaři by měli kontrolu nabízet, rodiče si o něj mohou také říct.