Prvotní testování podle lékaře Antonína Šebely z NUDZ prokázalo efektivitu aplikace ve snižování psychických obtíží a zvyšování kvality života, avšak tvůrci nevyužili úplně její potenciál. “Kogito nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby. Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá pět etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,” popsal fungování aplikace Šebela.
Česko.Digital je nezisková organizace s komunitou dobrovolníků, kteří ve svém volném čase pomáhají státnímu a neziskovému sektoru s využitím technologií. Tým s její pomocí aktualizoval celou strukturu aplikace, její vzhled a texty. “Velký důraz jsme ve společném týmu kladli na uživatelskou zkušenost, která je neméně důležitá než odborný psychoterapeutický obsah. Momentálně je hotový návrh, který je připravený k naprogramování,” uvedl Šebela. Dodal, že pro naprogramování a následný provoz bude NUDZ hledat partnery a zvažuje i crowdfunding, tedy financování od širokého spektra lidí. “V ideálním případě bychom chtěli novou verzi aplikace představit veřejnosti v průběhu příštího roku,” doplnil lékař.
Kogito je součástí aktivit Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ, kde vznikl i projekt Perinatal.cz nabízející screening duševního zdraví nastávajících matek a žen po porodu. Do projektu se zapojilo přes 20 porodnic z celé ČR a postupně se přidávají gynekologické ambulance.