České Budějovice 14. prosince (ČTK) – Hygienici na jihu Čech evidovali 91 případů žloutenky typu A. Všichni pacienti souvisí s říjnovou nákazou ve stravovacím zařízení u českobudějovického nádraží. V minulém týdnu hygienici zaznamenali další případ z tohoto zdroje, řekla ČTK epidemioložka Jitka Luňáčková.
“Počty už slábnou. Ale stále nelze vyloučit, že se ještě nové případy objeví. Předpokládáme, že by to mohlo být ještě do půlky ledna,” uvedla.
K typickým příznakům hepatitidy typu A patří žluté zbarvení kůže a bělma očí, tmavá moč, světlá stolice a nevolnosti. Chorobě se také přezdívá nemoc špinavých rukou. Léčba je založena na odpočinku a užívání přípravků proti nevolnosti nebo průjmu. Infekce časem odezní úplně a nezanechává trvalé následky.
“Nejohroženější skupinu tvoří lidé s přidruženými chorobami a oslabenou imunitou – u nich se může jednat o život ohrožující nebo dlouhodobě probíhající nákazu se všemi důsledky,” řekl ČTK infektolog Pavel Kosina.
Prevencí proti žloutence A je očkování. “Vakcína v naprosté většině chrání omezenou dobu již po první dávce, obvykle již 14 dní po aplikaci. Vzhledem k inkubační době hepatitidy lze z tohoto důvodu využít očkování i krátce po samotné expozici onemocnění,” uvedl Kosina. Podle něj může očkování ochránit člověka před nákazou až 25 let.
Kosina uvedl, že vakcína proti žloutence A nevyvolává prakticky žádné reakce a lidé ji relativně dobře snáší. Kvůli koronaviru by však měli být zájemci obezřetní. “Stejně jako u většiny akutních onemocnění je vhodné zahájit očkování 14 dní po prodělání covidu-19,” řekl.