Tlachání u kafíčka, neustálé intriky a techtle mechtle s lékaři. Vysoké podpatky, výrazný make-up, dlouhé nehty. To je typický obraz zdravotní sestry v českých seriálech typu Ordinace v růžové zahradě, Doktoři z Počátků apod. Skutečnost je ale zcela jiná a podle řady zdravotních sester jim takové zkreslené stereotypy v očích veřejnosti škodí a jejich povolání devalvují.
„České seriály zdravotním sestrám dělají spíše medvědí službu. V České republice v současné době bojujeme s akutním nedostatkem všeobecných sester – chybí jich odhadem několik stovek. Řada absolventů navíc kvůli lepšímu finančnímu ohodnocení odchází do zahraničí, nebo zcela změní obor. Práce všeobecné sestry, či nelékařského personálu je totiž opravdu náročná a výjimečná,“ říká Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester (ČAS).
Kvalifikovaná zdravotní sestra dnes musí mít bakalářský titul na vysoké či vyšší odborné škole. V průběhu praxe pak absolvuje další vzdělávací kurzy – často ve svém volném čase a za své peníze. Připočteme-li k tomu psychickou a fyzickou náročnost, dlouhé směny a nedostatečné platové ohodnocení, není práce zdravotní sestry pro každého.
Hlavní motivací pro volbu tohoto povolání je a bude především uspokojení z pomoci druhým. „Povolání zdravotní sestry je pro mě víc, než jen práce – je to poslání. Odjakživa jsem ráda pomáhala druhým, a proto pro mě studium na zdravotnické škole bylo jasnou volbou. Sestřičkou jsem toužila být odmalička, takže jsem si vlastně splnila dětský sen. Myslím, že moje povolání je láska na celý život,“ říká jednačtyřicetiletá všeobecná zdravotní sestra Petra Hašlíková z kyjovské nemocnice, která letos v únoru vyhrála ocenění Sestra sympatie.
Podle odhadu ČAS v českých zdravotnických zařízeních v současné době pracuje kolem 120 000 zdravotních sester a nelékařského personálu, což nestačí. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků vede v některých českých nemocnicích k rušení lůžek nebo celých oddělení. Ministerstvo zdravotnictví se snaží problém vyřešit zkrácením doby studia – místo tří let bakalářského nebo vyššího odborného studia by měl v budoucnu stačit po maturitě jen jeden rok na vyšší zdravotnické škole. Takové řešení však ČAS odmítá. „Zkrácení doby studia jde proti hlavnímu trendu ve vyspělých zemích, kde je u zdravotních sester vyžadována stále vyšší kvalifikace. Ta jim umožňuje přebírat rutinní kompetence lékařů a navyšovat si výdělky,“ dodala za ČAS Martina Šochmanová .
Česká asociace sester je největší odborná profesní organizace sester a jiných odborných pracovníků. Tato nepolitická, nezisková organizace s právní subjektivitou hájí pozici profese sester v českém zdravotnictví. Je otevřena pro všechny sestry a ostatní nelékaře působící v resortu zdravotnictví, sociální péče, školství a ve všech oblastech soukromého, nebo jiného podnikání bez ohledu na národnost, nebo náboženské vyznání s působností po celé České republice. Základním posláním České asociace sester je, aby profese nelékařů měla celospolečenské uznání, přijatelné pracovní podmínky i adekvátní finanční ohodnocení.
KONTAKT:
Kateřina Jíchová
email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300