Na 21. září připadá tradičně Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Tato nemoc narušuje část mozku, což se projevuje zhoršením paměti, úsudku i myšlení. Pár dní na to si lidé ve více než sto zemích po celém světě připomenou Světový den srdce, kterému je zasvěceno 29. září. Oba dva dny by nás měly upozornit na to, zda správně pečujeme o své zdraví. Pravděpodobnost onemocnění mozku či srdce je totiž možné snížit, pokud dodržujeme určité zásady. Možná budete překvapeni, ale patří mezi ně i příjem čokolády.
A je to tu zase: Pozor na dortíky!
Uspěchaná doba nás často svádí vynechávat svačiny, případně odbývat obědy či večeře v duchu rychlého občerstvení. Pokud však nechceme mít za pár let problémy s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, která může vést k nejrůznějším onemocněním oběhového systému, měli bychom se těmto pokrmům zdaleka vyhnout. Mohou totiž obsahovat transmastné kyseliny, jejichž následkem je právě zvýšený cholesterol. Ty jsou dále přítomné i v některých druzích sladkého pečiva či zákusků. Naopak do svého jídelníčku bychom měli zařadit mastné kyseliny. „Ačkoli pojem omega-3 slyšíme ze všech stran, většinou se nezajímáme, k čemu slouží. Omega-3 mastná kyselina DHA přispívá k udržení správné funkce mozku, společně s mastnou kyselinou EPA pak napomáhá správnému fungování srdce. Minimální denní příjem těchto kyselin by se měl pohybovat kolem 250 mg, což odpovídá přibližně dvěma porcím tučného rybího masa týdně. Tuto dávku mohou samozřejmě suplovat i doplňky stravy. Pokud po nich sáhnete, volte především takové, u nichž je přísně kontrolovaná přítomnost těžkých kovů v použitém rybím oleji,“ vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica. „Dobré je kombinovat omega-3 mastné kyseliny s koenzymem Q10. Společný příjem těchto látek totiž zaručuje lepší vstřebávání koenzymu. Naopak jeho nedostatek může vést k různým problémům se srdcem,“ dodává Minczinger.
Čokoláda povolena, cigarety ne
Pozitivní účinky na zdraví lze najít i v čokoládě, samozřejmě pokud ji budeme konzumovat v přiměřeném množství. Obsažené endorfiny, které jsou známé i jako hormony štěstí, zahánějí deprese a tlumí bolesti. Kvalitní hořká čokoláda navíc může pomoci pozitivně ovlivnit hladinu krevního tlaku. Přesto bychom neměli konzumaci čokolády přehánět, neboť může vést ke vzniku obezity. Ta má pak devastující účinky na celé tělo. Klíčový je obvod pasu, který by neměl překračovat u žen 80 centimetrů a u mužů 94 centimetrů. Právě tuk usazující se v břišní oblasti je totiž spojován se zvýšeným rizikem srdečních nemocí, ale i s cukrovkou druhého typu a vysokým krevním tlakem. Nadbytečný tuk se navíc ukládá do cév, což způsobuje zvýšení rizika mozkové mrtvice i infarktu. Za kornatěním cév samozřejmě vedle vyšší tělesné váhy může stát i kouření. To navíc dočasně zvyšuje krevní tlak a namáhá srdce, které musí bít rychleji. Čokoládu si tedy odpouštět nemusíme, cigaretu však rozhodně ano.
Na stres a deprese zabere pohyb i dobrá kniha
Nejenže populace stárne, ale také čím dál více lidí nevěnuje čas sportu. Právě nedostatek fyzického pohybu je ale jedním z rizikových faktorů, které mohou mít vliv na vznik Alzheimerovy choroby i srdečního onemocnění. Proto bychom se měli snažit rozhýbat své tělo několikrát do týdne a zkusit změnit navyklé způsoby. Pokud to počasí dovolí, je dobré například vyrazit do práce místo veřejnou dopravou pěšky. I obyčejná chůze se totiž počítá. Ta navíc může být velice efektivní v boji proti stresu, který opět může společně s depresemi stát za zvýšeným rizikem onemocnění srdce i mozku. Alespoň hodinu denně bychom tak měli věnovat relaxaci, ať už se bude jednat o procházky přírodou, jógu nebo čtení knih. V každém případě bychom se ale měli snažit striktně oddělit svůj osobní život od toho pracovního, který může být zdrojem napětí, stresu i depresí.
Rozcvička pro mozek
Vedle pravidelné fyzické aktivity bychom rozhodně neměli zapomínat ani na trénování mozkové činnosti. Krom již zmiňovaného čtení prospívá našemu mozku například luštění křížovek, učení se novým jazykům, ale také snaha naučit se hrát na hudební nástroj. Vedle toho existují některé přírodní látky, které mohou pomoci podpořit nejen mozkovou aktivitu, ale často také cévní systém a s ním i srdce. „Na léčbu Alzheimerovy choroby bylo dlouhou dobu doporučováno ginkgo. Ačkoli žádná studie nepotvrdila jeho přínos přímo související s léčbou této nemoci, víme, že má velice pozitivní účinky na periferní krevní oběh a tím i na prokrvení mozku. Doporučit mohu také lecitin, který pomáhá udržet cholesterol v normě, a tím se částečně podílí na snížení rizika srdeční i mozkové příhody,“ uzavírá Klára Minczinger ze společnosti Generica, která obě zmiňované látky nabízí ve formě kapslí.
O společnosti Generica
Společnost Generica, s.r.o., je největším výrobcem doplňků stravy na Slovensku se sídlem v Piešťanech. Portfolio společnosti nabízí více než 50 produktů určených k prevenci a podpoře léčby různých onemocnění. Na slovenském trhu působíme již 16 let. Naší snahou je i nadále přinášet kvalitní výrobky cenově dostupné pro širokou veřejnost.
Výrobky společnosti Generica jsou vysoce kvalitní, čehož důkazem je i smluvní výroba pro světové farmaceutické společnosti a také certifikát ISO 9011 a 14001, kterého je společnost držitelem od roku 2004.
Kontakty
PharmDr. Klára Minczinger
produktová manažerka
e-mail: k.minczinger@generica-bohemia.cz
tel.: +420 724 378 098
Veveří 102, 616 00 Brno
www.generica-bohemia.cz