Vyšetření hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) mohli do loňského roku svým pacientům předepisovat lékaři volně, nově ho mají hrazený z veřejného zdravotního pojištění muži ve věku 50 až 69 let. Podle výsledku se opakuje po dvou nebo čtyřech letech, protože nádor se vyvíjí velmi pomalu.
Podle dřívějších informací ministerstva zdravotnictví (MZd) nová organizace vyšetření může ušetřit až třetinu ročních nákladů, které zdravotní pojišťovny vydávají na tato vyšetření. Ve věku 50 až 69 let žije v Česku zhruba 1,3 milionu mužů. MZd očekává, že se zúčastní zhruba 300.000. V prvním roce tak výdaje odhadlo na 750 milionů korun, v dalším až 506 milionů ročně. Celkově systém veřejného zdravotního pojištění na péči letos vydává 515 miliard korun.
Mezi 104.190 klienty VZP, kteří si loni nechali testovat hladinu PSA, mělo 8298 výsledek, který ukázal podezření na rakovinu prostaty. “Víc než 8000 záchytů zvýšené hladiny PSA samozřejmě neznamená automaticky potvrzenou diagnózu. Tito pacienti jsou předáni do péče certifikovaného urologa, který teprve provádí další odborná vyšetření. Už zvýšená hladina PSA je ale pro muže signál, že mají ukazatel sledovat a vyšetření po dvou či čtyřech letech zopakovat,” uvedl náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči Jan Bodnár.
Nyní se s rakovinou prostaty léčí asi 50.000 klientů VZP. Tento typ rakoviny patří mezi nejčastější nádorová onemocnění mužů středního a vyššího věku. Před čtyřicátým rokem života je velmi vzácný, výskyt výrazně roste po padesátce. Přesnou příčinu vzniku nádoru lékaři neznají, mezi faktory zvyšující riziko patří věk, genetická predispozice nebo hormonální vlivy. Podílet se může i nezdravý životní styl.

“První příznaky se objevují až v pokročilejších stadiích. Mezi typické projevy patří potíže s močením, jako je častější nutkání, slabší proud moči nebo potíže s jejím udržením,” uvedla VZP v tiskové zprávě. V pozdějších stadiích nádoru se objevuje únava, úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu nebo bolesti zad, kyčlí a končetin v případě metastáz do kostí.