Podle první autorky publikace Aleny Fornůskové z ÚBO se virus LCMV vyskytuje po celém světě. Člověk se jím nejčastěji nakazí od myši domácí. Fornůsková upozornila, že virus u lidí může způsobit nemoc podobnou encefalitidě. Obzvlášť nebezpečná je pro pacienty, kteří mají problémy s imunitou, ty může i zabít. U těhotných žen virus napadá a poškozuje plod. Výskyt viru není běžný, u myší se uvádí v rozmezí nula až 25 procent.
Podle evoluční bioložky Joëlle Goüy de Bellocqové různé poddruhy mastomyší mají své vlastní viry, a ty pravděpodobně neumějí překonat genetickou bariéru těchto poddruhů. “Na základě hostitelských druhů jsme pak schopni predikovat, kde se který virus či jeho varianta nachází,“ dodala vědkyně, která vede na ústavu tým Evoluční interakce holobiontů.
Podle AV je střední Evropa strategickým místem pro studium evoluční historie LCMV a jejich hostitelů kvůli genetické bariéře mezi dvěma poddruhy myši domácí – myší západoevropskou a myší východoevropskou. Výzkumu tohoto oboru vědci v ÚBO věnují více než dvě dekády. Tým otestoval 748 myší ze 179 různých lokalit v západních Čechách a Bavorsku z let 2008 – 2019. Virus genetickými analýzami odhalil u šesti vzorků z malého území v Ústeckém kraji. Výsledkem výzkumu mimo jiné je, že LCMV je ´věrný´ svému hostitelskému druhu, uvedla Fornůsková.
Jelikož různé linie LCMV mají odlišnou infekčnost, jde podle vědců o zásadní zjištění. Poznatky jsou důležité i pro pochopení toho, jak se virus přenáší a jak cirkuluje v myších populacích.