Praha 19. ledna (ČTK) – Výběr výroků politiků, které dnes zazněly během senátního projednávání takzvaného protikuřáckého zákona.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD): “Často opakovanou námitkou, zejména v souvislosti se zákazem kouření v restauracích, je, že návrh zákona omezuje vlastnictví a právo na svobodné podnikání. K tomu bych rád uvedl, že Listina základních práv a svobod vedle práva vlastnit a svobodně podnikat rovněž stanoví, že každý má právo na ochranu svého zdraví.”
Ivo Valenta (za Stranu soukromníků): “Protikuřácký zákon v podobě, v jaké k nám doputoval z Poslanecké sněmovny, je stejně tak škodlivý, jako kouření samo o sobě.”
“Dnešní přehnaná starost státu o dobro a zdraví občanů mně přijde úsměvná a pokrytecká. Co přijde příště? Zákaz požívání jídla nad určitý počet kalorií? Zákaz pití alkoholu v době mezi osmou ranní a osmou večerní? Takové pobíhání v lodičkách je prý také škodlivé, a nezakazujeme to.”
Jan Žaloudík (za ČSSD): “Kouření není přirozený proces, protože příroda by jinak vybavila člověka k močovodu a žlučovodu ještě kouřovodem.”
“Pokud jde o ekonomické aspekty, jsou to skutečně toxické peníze, a nejsou jediné. Máme toxické peníze z hazardu a z lecčeho, a stát je v zásadě darebný, protože zatím jediné, na co si nesáhl, je prostituce, a pořád po tom pokukuje, jak by se to také dalo nějak zdanit.”
Jaroslav Kubera (ODS): “Zákaz kouření není o zdraví. Je o ztrátě našich konzumních svobod a kontrole mas.”
“Lékaři totiž kouří. To je zvláštní. Vědí, jak je to nebezpečné, ale hulí jak cikáni. Takže já tomu nerozumím. A tady budou někteří z nich hlasovat pro ten zákon, protože se stydí.”
“Když by mně zakázali kouřit v autě, tak nedojedu ani z Prahy do Teplic. Protože bych způsobil smrtelnou dopravní nehodu. Nejlépe nárazem do kamionu v protisměru. Když vezu vnučku, tak by mě ani ve snu nenapadlo, abych v autě kouřil. Zastavím na odpočívadle.”
Václav Hampl (za KDU-ČSL): “Tím, že tento zákon chci podpořit, jsem tak trochu sám proti sobě, protože také mohu přijít o svoji celoživotní obživu. Já pracuji výzkumně na problematice, která se týká jednoho důležitého aspektu choroby, která se jmenuje chronická obstrukční plicní nemoc.”
Jan Horník (STAN): “Musím říct, že jsem nikdy nekouřil. Kouřit už asi nebudu. Možná ze zdravotních důvodů budu muset, a to ‘marušku’.”
“Nekouřím, nejsem pod vlivem žádných firem, dopředu ale avizuji, že nebudu pro zákon, byť je sebelépe myšlen, ale jsou v tom ptákoviny.”
Luděk Jeništa (za TOP 09): “Přiznejme si, že restaurace jsou dneska opravdu poslední baštou, kde ve veřejně přístupném, uzavřeném prostoru mají přednost kuřáci. A myslím si, že to je špatně.”
Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL): “Jestliže se v návrhu objevuje ustanovení, že provozovatel restaurace se vystavuje sankci, nalije-li osobě, která je v podezření, že zanedlouho někomu ublíží na zdraví, může se stát, že v nejbližší době vznikne norma, která nařizuje provozovatelům zřizovat při svých restauracích střediska, kde bude zaměstnávat posudkové lékaře, psychology, diabetology, sociální pracovníky, kteří každého hosta vyšetří, zda netrpí zvýšenou hladinou cukru, depresemi či sociální slabostí, a vydají potvrzení, zda host je způsobilý ke konzumaci alkoholu.”
Michael Canov (SLK): “Prakticky na celém světě odsouzenci na smrt mají právo na poslední přání. Zákon se stane účinný v celosvětový den boje proti tabáku, proti kouření, to znamená 31. května 2017. Přál bych si tedy, aby na úterý dne 30. května 2017 vydala vláda nějakou deklaraci, že ten den jako jediný a poslední amnestuje veškeré kouření a tendence, naopak 31. května 2017 bude moci kouřit všude. Na rozloučenou.”
mhm mal