Změna podle vládních právníků nezajistí, aby se vedoucí lékárník v otevírací době jedné lékárny věnoval právě a pouze této konkrétní. Právě tím by měl být zachován smysl funkce vedoucího lékárníka, tedy odpovědnost za vlastní provoz lékárny a dohled nad dodržováním právních předpisů a postupů při jejím provozu, uvedli. Změna podle nich také neošetřuje nežádoucí překryv provozní doby lékáren se společným vedoucím lékárníkem. Neřeší ani vzdálenost mezi lékárnami, což by mohlo vést k účelovému vyžívání možnosti zakládat lékárny s velmi omezenou otevírací dobou, které se věnují většinově pouze zásilkovému výdeji.
Za vhodnější opatření pro odlehlé oblasti autoři posudku označují takzvané výdejny, tedy odloučená oddělení pro výdej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Upozorňují i na problematické užití termínu týdenní pracovní doba, která se podle nich může v různých případech lišit.
Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) mají problém s udržením lékáren obce v řadě krajů. V méně osídlených oblastech nechtějí podle jejich zkušeností velké lékárenské řetězce zřizovat pobočky. Jejich obyvatelé proto musí cestovat pro léky do větších měst a v některých lokalitách není komerčně možné udržet osmihodinový každodenní provoz lékárny.