Holografický endoskop je založen na optickém vláknu tenčím než lidský vlas. Umožňuje pozorování neuronových sítí v hlubokých oblastech mozku. Otevírá tak nové možnosti studia neurologických onemocnění, třeba Alzheimerovy choroby nebo epilepsie. Mohl by přispět k vývoji inovativních diagnostických a terapeutických přístupů.
“Tato technologie představuje zlomový bod v neurovědě. S projektem Neurogate posouváme hranice možností studia neuronální aktivity v přirozených podmínkách s bezprecedentní přesností. Tyto poznatky mohou podstatně rozšířit naše chápání neurologických onemocnění,” uvedl Tomáš Čižmár, jenž působí v Leibnizově ústavu fotonických technologií a na Univerzitě Friedricha Schillera v Jeně v Německu.
Čižmár zároveň vede výzkumnou skupinu komplexní fotoniky v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně. Za svou práci na holografických endoskopech převzal loni ocenění European Microscopy Award a také Cenu ministra školství. K dalším partnerům projektu patří belgické výzkumné centrum NERF a start-up DeepEn se sídlem v Jeně, který se zaměřuje na komerční využití technologie.
“Tento projekt nám umožňuje testovat technologii v reálných podmínkách a udělat významný pokrok v neurovědě,” uvedla Hana Uhlířová z Ústavu přístrojové techniky. “Jsme nadšeni, že můžeme využít naše odborné znalosti k rozvoji neurotechnologií a k lepšímu pochopení mozku, což přispěje k vývoji nových terapeutických strategií pro neurologická onemocnění,” doplnil Sebastian Haesler z NERF.
Projekt Neurogate si klade za cíl ověřit technologii za realistických podmínek, což je důležitý krok směrem k jejímu využití v biomedicínském výzkumu a následně v klinických aplikacích.