“Z prostorových důvodů bylo nejprve nutné vystěhovat původní přístroje, následně nainstalovat nové tak, aby bylo možné zachovat průběžnou distribuci laboratorních výsledků jednotlivým oddělením,” uvedl manažer laboratoří nemocnice Jaroslav Mikeš.
Základem nového laboratorního vybavení je systém, který se skládá z biochemického a imunochemického modulu vybavených transportním systémem. Umožňují nepřetržité vkládání a vykládání až 150 vzorků najednou. “Jednotka s jednoduchým ovládáním dokáže zpracovat až 600 vzorků za hodinu. Velkou výhodou je, že kromě této biochemické linky byl také nainstalován samostatný biochemický a imunochemický analyzátor,” uvedl Mikeš. V případě poruchy může laboratoř využít druhý přístroj. “Také se podařilo dokončit bezporuchovou komunikaci přístrojů s laboratorním informačním systémem,” uvedl Mikeš.
Nové přístroje se používají k vyšetření krve, moče a ostatních tělních tekutin. “V laboratoři se zpracovávají vzorky od pacientů z nemocnice, ale i od ambulantních lékařů. Denně projde laboratoří více než 400 zkumavek odebrané krve a moče,” uvedla vedoucí zdravotnická laborantka Hana Skřičíková.
Analyzátory dělají základní biochemická vyšetření, jako jsou jaterní testy, enzymy, lipidové spektrum, parametry anémie a metabolity. “Další modul je pro imunologické analýzy, mezi které patří například stanovení hladiny nádorových a srdečních markerů, vitamínů a hormonů. Díky novým přístrojům se celkově zrychlil proces vyšetření. Laboranti připraví do přístroje zkumavky se vzorky, každá zkumavka je opatřena čárovým kódem. Po načtení čárového kódu jsou vzorky měřeny v jednotlivých modulech podle požadovaných vyšetření,” uvedla Skřičíková.