EMA se rozšířením jejího určení zabývala ve světle současného rozmachu opičích neštovic napříč kontinenty. Světová zdravotnická organizace (WHO) od začátku současné vlny zaznamenala 14.000 případů nákazy, především v Evropě, kde se běžně nemoc v minulosti nevyskytovala. Některé bohaté země už zahajují očkování rizikových skupin.
Vakcína Imvanex je v této souvislosti považována za potenciálně přínosný nástroj vzhledem k podobnostem mezi pravými a opičími neštovicemi, uvádí EMA. Komise zodpovědná za posuzování těchto otázek “založila své doporučení na datech z několika zvířecích studií, které ukázaly ochranu před opičími neštovicemi u primátů naočkovaných Imvanexem,” pokračuje tisková zpráva unijní agentury.
Po vydání doporučení je formální udělení povolení na Evropské komisi. Bavarian Nordic bude podle EMA i nadále vyhodnocovat účinnost své vakcíny u lidí, a to při “pozorovací studii” prováděné za současné epidemie v Evropě. “Bezpečnostní profil přípravku je příznivý, s mírnými až středními vedlejšími účinky,” dodává EMA
Agentura AP podotýká, že daná očkovací látka v současnosti není příliš dostupná. Většinu globální nabídky údajně skoupily země a regiony jako Spojené státy, Kanada, Británie a Evropská unie. “Žádné (dávky) neputovaly do Afriky, kde nebezpečnější verze opičích neštovic zabila desítky lidí. V bohatých zemích žádná úmrtí na opičí neštovice hlášena nejsou,” píše AP.
Evropská komise minulý měsíc oznámila záměr nakoupit 110.000 dávek vakcíny Imvanex s tím, že dodávky začnou koncem června.