Ústí nad Labem 15. března (ČTK) – V nemocnicích v Ústeckém kraji je využito přes 90 procent kapacity covidových lůžek. Do jiných zařízení v ČR bylo převezeno 22 pacientů. Vznikají další covidové jednotky, kapacita může vzrůst na 1000 lůžek. Aktuálně je v nemocnicích v kraji 751 lidí s koronavirem. Novinářům to dnes řekl krajský koordinátor intenzivní péče Josef Škola.
Nová covidová stanice s 35 lůžky vznikla v ústecké Masarykově nemocnici, další se připravuje v Mostě a ode dneška přijímá pacienty s covid-19 k následné péči Lužická nemocnice v Rumburku.
“Před postupující covidovou vlnou se díky spolupráci všech nemocnic v Ústeckém kraji daří navyšovat kapacitu tak, abychom byli za všech okolností schopni poskytnout akutní péči všem pacientů bez ohledu na to, zda covid mají,” uvedl Škola.
Ze všech hospitalizovaných pacientů s covidem jich je na jednotce intenzivní péče 150, z toho 80 na umělé plicní ventilaci. “Stávající počet pacientů vysoce převyšuje maximum z podzimu. Máme plány, jak zvyšovat kapacity, aktuálně jsme schopni se dostat na 930 lůžek, pokud by situace eskalovala, tak ta hranice se pohybuje okolo 1000 lůžek,” uvedl Škola.
Přeloženo do jiných zařízení v ČR bylo z Ústeckého kraje 22 pacientů, což si lze podle Školy představit jako dvě jednotky intenzivní péče. “Dnes jsme dali pokyn na převoz dalších pěti pacientů ze Žatce,” uvedl Škola. Převozy pacientů do zahraničí zatím kraj nevyužil.
Krajský koordinátor věří, že se stagnace růstu počtu pozitivních projeví s odstupem zhruba sedmi dnů do zastavení nárůstu počtu hospitalizovaných. “O víkendu jsme přijali do Masarykovy nemocnice 40 nových pacientů, což je jedna lůžková stanice, proto jsme v neděli večer zprovoznili další covidovou jednotku. Dnes máme 200 pacientů s covidem, před měsícem jsme jich měli 100,” řekl primář infekčního oddělení nemocnice Pavel Dlouhý.
Za minulý týden se v Ústeckém kraji nakazilo covidem 6361 lidí. “S odstupem jednoho až dvou týdnů se šest až osm procent z nich dostane do nemocnice. Bohužel ze statistik vyplývá, že 1,7 procenta osob zemře, což je zhruba 110 lidí, ” uvedl Dlouhý.
V listopadu byl průměrný věk hospitalizovaných s covidem 70 let, v únoru 69 a nyní 66 let. “Vliv na to má situace v domovech seniorů, kde se uskutečnilo očkování. V tuto chvíli v podstatě nepřijímáme žádné pacienty z domovů seniorů,” řekl Dlouhý. Přestože přibývá hospitalizovaných lidí v mladším věku v intenzivní péči, riziková je nemoc podle Dlouhého stále u seniorů. “Průměrný věk zemřelých byl 79 let v lednu a únoru, čtyři procenta jsou zemřelí pod 60 let,” uvedl Dlouhý.