“Nejvíce onemocnění je letos na Českobudějovicku, kde evidujeme 20 případů, zatímco vloni byly ve stejném období jen tři. Jindřichohradecko má 12, Táborsko osm, Českokrumlovsko sedm a Strakonicko s Prachatickem dva potvrzené případy. V souvislosti s vysokou až mimořádnou aktivitou klíšťat, kterou pro příští dny predikuje Český hydrometeorologický ústav, doporučujeme všem správnou prevenci před napadením klíštětem,” uvedla Kotrbová. Dodala, že lidé by se po návratu domů z přírody měli pečlivě zkontrolovat, zda na sobě klíště nemají.
Kotrbová uvedla, že teplé a vlhké počasí, které v těchto dnech je, aktivitě klíšťat vyhovuje. Hygienici také evidují první případy dalšího onemocnění. “U klíšťové encefalitidy zatím registrujeme čtyři případy, dva na Českokrumlovsku a jeden na Jindřichohradecku a Táborsku. Vloni jsme v tomto období měli stále jen dva potvrzené případy,” řekla.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není. Nebezpečnější pro lidi může být klíšťová encefalitida. Hygienici na jihu Čech letos zatím zjistili jeden případ této nákazy.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Proti klíšťové encefalitidě se mohou lidé nechat očkovat. Českobudějovická nemocnice nově nabízí pro zájemce nad 50 let očkování zdarma.