V ČR roste zájem o dezinfekční rámy a rohože, dodací lhůty ale trvají týdny

Autor: redakce | Aktuálně | 27. 3. 2025

“Zájem je obrovský, počty prodaných kusů jsou násobky běžného prodeje,” řekl Petr Barták z firmy AB-STORE nedaleko Poděbrad. Rohože u nich v současnosti objednávají zemědělské podniky, dopravci, zoologické zahrady i malé farmy. V souvislosti s výskytem nákazy v Maďarsku a na Slovensku zaznamenala vyšší zájem také firma AGE z Českého Meziříčí. “V tomto týdnu jsme obdrželi poptávky zhruba na 60 kusů dezinfekčních rámů,” uvedla Kateřina Venclová, manažerka obchodu.

Dodavatel stájových technologií Agrico na Třeboňsku tvrdí, že se poptávka zintenzivňuje i ze Slovenska. Proti běžné poptávce je nyní zájem zhruba pětinásobný, řekl Michal Karmazín z firmy Agrico. Firma podle něj v současnosti doplňuje komponenty a potřebný materiál tak, aby dokázala uspokojit poptávku. Firma AB-STORE ale upozorňuje, že skladové zásoby rohoží jsou nyní vyprodané. “Dodací termíny jsou zhruba čtyři týdny, hlavně vzhledem k tomu, že v Evropě tento sortiment vyrábějí pouze dvě firmy,” uvedl Barták.

Společnost Protiskluzu.cz z Ostravska, která také dodává dezinfekční rohože, rovněž hlásí vyčerpání skladových zásob. Podle Gabriely Bjolkové ze společnosti jsou nyní všichni dodavatelé závislí na rychlosti výrobců. “Máme předobjednané produkty, které distribuujeme ihned po naskladnění a objednávky stále navyšujeme. U nejnovějších objednávek avšak očekáváme uspokojení požadavku zhruba za tři týdny,” řekla Bjolková s tím, že doba dodání se může ještě prodloužit.

Pokud by se nákazová situace nelepšila a nemoc se dostala i na území ČR, očekávají prodejci nedostatek dezinfekčních rámů i rohoží na trhu.

Podle prodejců mohou lidé za rohože pro nákladní automobily zaplatit až 20.000 korun, rámy vyjdou na 100.000 až 180.000 korun za kus podle stupně automatizace ovládání. “Zpravidla se instaluje na hlavní vjezd do uzavřené farmy jeden rám,” tvrdí Karmazín. Pro účinnost rámu je podle něj zásadní, aby uživatel dodržel správné ředění určeného přípravku podle nařízení veterinární správy i minimální rychlost projíždějícího auta.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes po jednání Ústřední nákazové komise řekl, že hledá cesty, jak by bylo možné některým chovatelům částečně kompenzovat náklady na preventivní dezinfekční opatření.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.