“RS infekce je velmi rozšířenou, někdy až epidemickou,” uvedla místopředsedkyně Správní rady VZP, poslankyně Michaela Matoušková (STAN). Podle odborníků infekce, která může být pro nejmenší děti i smrtelná, obvykle přichází před epidemií chřipky. Ta v ČR začíná většinou kolem vánočních svátků. “Ucpávání nosu může být u dětí, které jsou plně kojeny, velký problém,” dodala Matoušková.
“S využitím pasivního přenosu mateřských protilátek z matky na plod, získá očkováním v těhotenství ochranu také její dítě, hned od narození až do věku šesti měsíců,” uvedla k tomu na webu Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Loni na podzim se Česko i další evropské země potýkaly s výjimečně silnou epidemií RS virů, které postihují hlavně malé děti. Virus se mezi nimi šíří každoročně před epidemií chřipky, v předcházejících letech ale byla epidemie slabá díky protiepidemickým opatřením souvisejícím s epidemií covidu-19.
VZP od 1. listopadu z rozhodnutí správní rady přispívá 2000 korun na očkování těhotných, od září pak mohou vakcínu proti RS viru s příspěvkem pojišťovny získat lidé starší 60 let. Ostatní zdravotní pojišťovny obvykle nemají přesně stanovený seznam nemocí, u kterých je možné příspěvek na očkování čerpat, jde obecně o všechny nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Přesná cena nového očkování zatím stanovena nebyla, protože v ČR ještě podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv není dostupná. Podle zahraničních informací stojí vakcína pro seniory 280 dolarů, tedy zhruba 6500 korun. V ČR s ní například zdravotníci ve Fakultní nemocnice v Motole podle ceníku očkují za 5300 korun. Vakcína pro těhotné má zahraniční cenu o 15 dolarů, tedy zhruba o 350 korun, vyšší.