Praha, 5. října 2016 – Vysoké horečky, zimnice, třesavka, kašel, únava a silné bolesti hlavy, svalů a kloubů. Podobné nepříjemnosti mohou s nastupujícím podzimem potrápit téměř každého. Chřipkový virus si nevybírá a nakazit se může každý bez výjimky – malé dítě, školák, dospělý v produktivním věku od kolegy v práci, těhotná žena v MHD i senior v nákupním středisku. Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování. Ovšem je potřeba ho podstoupit ještě před nástupem chřipkové sezóny, aby si tělo stačilo včas vytvořit protilátky. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je právě teď.
Včasná aplikace hraje v případě očkování důležitou roli. Chřipková sezóna postihuje Českou republiku nejčastěji ve dvou vlnách, první z nich na začátku prosince, druhá na přelomu ledna a února. Z toho důvodu je pro očkování nejideálnější dobou září až listopad, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky ještě předtím, než začne cirkulovat chřipkový virus. Nechat se očkovat lze i v průběhu chřipkové sezóny, ovšem bezprostředně po očkování je potřeba počítat s tím, že tělu nějakou chvíli trvá, než si vybuduje imunitu. Ochrana se dostavuje 14 dní po první dávce.1,2,3
Všechny očkovací vakcíny proti chřipce určené pro severní polokouli mají stejné složení, které určuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Obsahují tři druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 1xB). Jejich složení je každoročně upravováno dle doporučení WHO, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky.4 Každoroční příprava nové varianty vakcíny je nutná díky mutacím chřipkového viru. A ze stejného důvodu je třeba očkování každoročně zopakovat.
Jak nejlépe postupovat, rozhodnete-li se pro očkování? „Nejdříve si zjistěte u svého praktického lékaře, zda má vakcínu proti chřipce k dispozici a objednejte se k němu na nejbližší termín. Pokud ji váš praktik nemá, může ji pro vás objednat, nebo navštivte nejbližší očkovací centrum a nechte se očkovat tam. Vakcína proti chřipce se očkuje do ramene. Po aplikaci počkejte ještě 20 minut v čekárně,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.
Nechejte si od svého praktika vystavit doklad o aplikaci vakcíny. Většina zdravotních pojišťoven dnes svým klientům nabízí nejrůznější příspěvky a programy, které pokryjí buď samotnou aplikaci vakcíny, nebo kompletně cenu vakcíny včetně aplikace (např. VZP v rámci Klubu pevného zdraví nabízí pojištěncům až 500 korunový příspěvek). Senioři nad 65 let a rizikoví pacienti (kardiaci, diabetici, astmatici, pacienti s CHOPN, pacienti s onemocněním ledvin apod.) mají očkování včetně aplikace zcela zdarma, hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Očkování ale odložte na pozdější dobu v případě, že vás trápí horečnaté onemocnění či akutní infekce.
Věděli jste, že…
…na rukou chřipkový virus přežije až 5 minut?6
…v oblečení a papírových kapesnících se virus drží až 12 hodin?6
…na papírových bankovkách zůstává chřipkový virus infekční až 3 dny?5
Zdroje:
1. Solen med Kynčl, Havlíčková, http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/09/02.pdf
2. Klinická farmacie II. Beran Chřipka – https://books.google.cz/books?id=H39VAwAAQBAJ&pg=PA41&dq=ch%C5%99ipkov%C3%A9+pandemie&hl=cs&sa=X&ei=Lk1oVYvOCYT0Uo3YgogC&ved=0CC4Q6AEwAw#v=onepage&q=ch%C5%99ipkov%C3%A9%20pandemie&f=false
4. https://www.mojemedicina.cz/presentation/download/id/348/ – Očkování-pohled současnosti
5. Survival of influenza notel on banknotes, dostupné z: http://aem.asm.org/content/74/10/3002.full
6. Survival of influenza viruses on environmental surfaces, dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6282993
Více na www.stop-chripce.cz nebo na www.ockovaniprotichripce.cz
KONTAKT:
Kateřina Jíchová
email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300