Štrasburk 1. března (ČTK) – Úmluva Rady Evropy (RE) proti ilegálnímu obchodu s lidskými orgány dnes začala platit v prvních pěti zemích včetně České republiky, oznámilo tiskové středisko RE. Úmluva z roku 2015 je první mezinárodní dohodou proti této trestné činnosti. Podepsalo ji dalších 17 států, které generální tajemník RE vyzval k rychlé ratifikaci.
Dokument vstoupil v platnost v Česku, Norsku, Albánii, Maltě a Moldavsku. Na ratifikaci čeká mimo jiné v Rakousku, Polsku, Británii, Belgii, Itálii, Turecku a Rusku.
Úmluva je od března 2015 otevřena k podpisu všem státům světa. Generální tajemník RE Thorbjörn Jagland vyzval, aby se ke smlouvě přidaly i další země. “Špinavé obchody s lidskými orgány způsobují vážné porušování lidských práv, kterému musíme účinně bránit a bojovat s ním. Tyto trestné činy jsou často páchány organizovanými zločineckými skupinami a mají mezinárodní rozměr. Vlády by měly přijmout rychlé kroky a účinně spolupracovat s využitím právního rámce, který úmluva poskytuje,” uvedl.
Konvence zakazuje nezákonné odebírání lidských orgánů živým i zemřelým dárcům a jejich použití k transplantaci či jiným účelům. Umožňuje chránit oběti a stíhat pachatele, stojí v tiskové zprávě RE. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každoročně se na černém trhu provede kolem 10.000 transplantací.
![](https://mednews.cz/wp-content/uploads/2020/06/MedNews_webmobil_1400x250-2.jpg)
Česko úmluvu podepsalo 25. března 2015 na mezinárodní konferenci RE ve španělském městě Santiago de Compostela. Spolu s ČR se prvními signatářskými státy stalo 13 evropských zemí, například Británie, Norsko, Polsko, Španělsko, Rakousko a Turecko.
Rada Evropy je mezinárodní organizace, která zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti podpory demokracie a ochrany lidských i sociálních práv. Založena byla v roce 1949 a sídlí ve Štrasburku. Předsednictví Výboru ministrů, jednoho z vrcholných orgánů rady, rotuje mezi 47 členskými státy podle abecedy. Česko zastávalo předsednictví loni od května do listopadu.
kan mka