Mhouříte oči a nakláníte hlavu, až vás z toho bolí i za krkem, a stejně nevidíte ostře? Míváte rozmazané vidění a trpíte bolestmi hlavy? Pak máte s největší pravděpodobností astigmatismus…
Čtyři pětiny „refrakční práce“ oka vykonává průzračná rohovka, skrz kterou se do oka dostává světlo. Přestože nikdy nemá dokonale kulatý tvar, světelné paprsky se lomí ve všech rovinách i směrech a oko dokáže zaostřit. Při astigmatismu připomíná rohovka spíš vejce nebo míč na americký fotbal a paprsky světla marně hledají cestu do ohniska na sítnici. Není divu, že si pak připadáte jako v zrcadlovém bludišti: vidíte zkresleně tvary i křivky, nedaří se vám rozpoznat detaily do dálky ani na blízko, nerozpoznáte od sebe podobná písmena ani znaky, i když se pokoušíte zaostřit „celým tělem“.
Někdo si pomáhá přivíráním víček, jiný naklání hlavu a při sledování televize „sedí“ očima až na obrazovce. „Astigmatismus jde většinou ruku v ruce s krátkozrakostí a dalekozrakostí. Přestože vzniká většinou v prvním roce života, může být diagnostikován i v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních. Řada lidí dokonce ani neví, že tuto vadu má,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka oční kliniky NeoVize Brno, kde se nachází první české Centrum pro léčbu astigmatismu. Podle jejích slov trpí astigmatismem dvě třetiny pacientů, kteří se na kliniku obracejí: „Vedle potíží s viděním si stěžují na pálení a řezání očí, nepříjemné bolesti hlavy, únavu, na bolesti šíje a pokles výkonnosti. Vliv na korekci má výše sférické vady, předchozí korekce, věk a subjektivní pocity pacienta.“
Astigmatismus se koriguje speciálními brýlovými skly a kontaktními čočkami, ale i laserovou operací, která odstraní nepravidelné zakřivení rohovky. Nejmodernější metodou je aplikace nitrooční čočky, která vadu koriguje zevnitř oka: „Standardem pro operace astigmatismu na naší klinice je americký navigační systém Verion. Skládá se z diagnostické části a z navigační jednotky, která se propojí s operačním mikroskopem. Diagnostická část s dokonalou přesností změří oční vadu a vypočítá korekci za pomocí umělé nitrooční čočky. Biometrické informace o pacientově oku putují do navigační jednotky na operační sál. Chirurgovi se v okuláru mikroskopu promítnou navigační linie, podle kterých umístí čočku do oka. I když pacient okem hýbe, přístroj stále naviguje na střed čočky,“ vysvětluje primářka. Digitální marker Verion je pro chirurga jako řízení automobilu s tempomatem, pro pacienty je to dosud nejbezpečnější metoda implantace nitrooční čočky, která přináší skvělé pooperační výsledky.
Víte, že…
… problematikou astigmatismu se zabýval už anglický fyzik a badatel Isaac Newton?
… jako první vysvětlil astigmatismus způsobený nepravidelnostmi zakřivení oční rohovky britský lékař Thomas Young?
… astronom Airy v roce 1827 použil poprvé jako korekci astigmatismu cylindrickou čočku?
… astigmatismus byl poprvé podrobně včetně klinických příznaků popsán v Holandsku v roce 1864?
… první neinvazivní zákrok k odstranění nepravidelností rohovky byl uskutečněn v Berlíně roku 1987?
… velký skok v kvalitě očních operací znamenala v 90. letech 20. století metoda LASIK?
… systém Verion byl poprvé představen v roce 2013 na kongresu Evropské společnosti kataraktové a refrakční chirurgie (ESCRS) v Amsterdamu?
Pokud si chcete rychle ověřit, zda astigmatismus nepostihl i vaše oči, vyzkoušejte si malý test: Jsou podle vás čáry na obrázku stejně tmavé? Jestliže čáry vidíte v různě tmavých odstínech, zvažte podstoupení odborného vyšetření u očního lékaře.