Při školení zaměřeném na komunikaci s pacienty byly použity virtuální brýle, které lékaře a sestry vtáhly do děje. Před očima se jim díky tomu rozehrál příběh, v němž pacientovi či jeho blízkým museli sdělit závažnou nebo nepříjemnou zprávu. Virtuální pacient nebo jeho příbuzný, vedený umělou inteligencí, reagoval na každou jejich větu a lékaři a sestry měli za úkol adekvátně odpovídat a procvičovat si díky tomu práci s emocemi ve vzájemné interakci. Program zahrnuje sdělení onkologické diagnózy či informace o odkladu plánovaného vyšetření.
“Ohlasy na workshop byly velmi pozitivní. Pro mnohé kolegy to bylo vůbec první setkání s virtuální realitou. Interaktivní prostředí bylo velmi realistické a virtuální pacient reagoval slovem i emocemi skutečně věrohodně,” uvedla náměstkyně pro nelékařské zdravotnické profese Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková. Podle ní je největší výhodou virtuální reality, že lékařům a zdravotníkům nabízí bezpečné prostředí, ve kterém si mohou různé scénáře procvičovat, aniž by riskovali negativní dopad na skutečné pacienty.
Použití virtuálních brýlí s umělou inteligencí při nácviku komunikace s pacienty si pochvalovala hlavní sestra Interny Zábřeh Petra Foltová. “Pro nás zdravotníky je virtuální realita zatím spíše tabu. Ale myslím si, že školení v komunikaci je potřeba absolvovat pravidelně, protože říct pacientovi nebo jeho blízkým nepříjemnou zprávu opravdu není nic jednoduchého. Tento typ školení byla nová, ale rozhodně zajímavá zkušenost,” podotkla Foltová.
Správná komunikace je podle Žaitlikové velmi důležitá a ve zdravotnictví má zásadní význam. “Komunikace je medicínská intervence a zdravotníci by se ji měli učit tak jako jiné odborné činnosti. Správnou komunikací je možné předejít nedorozuměním a z toho vznikajícím konfliktům, popřípadě stížnostem a nespokojenosti jak v řadách personálu, tak pacientů. Do budoucna proto plánujeme další vzdělávání zdravotníků, a to nejen v oblasti komunikačních dovedností,” dodala.
Nemocnice Šumperk poskytuje základní i specializovanou zdravotní péči pro spádovou oblast čítající až 200.000 obyvatel. Ročně je v šumperské nemocnici hospitalizováno přes 20.000 pacientů.