Voda z uší musí ven aneb zánět zevního zvukovodu
Zrovna jste se vrátili z dovolené u moře nebo jste si užívali letní radovánky v bazénu, ale den vám zkazilo nepříjemné pálení nebo bolest v uchu? Seznamte se se zánětem zevního zvukovodu, který může být velmi nepříjemným a bolestivým společníkem. Pocit zalehlého ucha a bolest jsou prvními signály zánětu, zjistěte jaké jsou jeho příčiny a jak s ním bojovat.
Co je zánět zvukovodu?
Zánět zevního zvukovodu, také známý jako plavecké ucho, je stav, při kterém dojde k zánětu kůže v zevním zvukovodu, který spojuje vnější ušní boltce s bubínkem.
Hlavním příznakem zánětu zevního zvukovodu je bolest, která se může zhoršovat při doteku nebo při žvýkání. Může také dojít k otoku, zarudnutí a tvorbě hnisu v uchu. V některých případech lidé pociťují zvýšenou citlivost uchu a ve vzácných případech může být doknce postižen sluch.
Příčiny zánětu zevního zvukovodu
Příčin zánětu zevního zvukovodu je hned několik. Nepřítelem číslo jedna ve většině případů nadměrná vlhkost v uchu. K tomu dochází například při častém plavání a právě odtud pochází název plavecké nebo surfařské ucho. Mechanické poškození ucha, jako je čištění uší vatovými tyčinkami může zvýšit riziko zánětu. Dalším možným zdrojem zánětu jsou bakterie nebo plísně, které se dostanou do ušního kanálu a způsobí infekci.
Jak se zánětem zvukovodu bojovat
Pokud si všimnete výše zmíněných příznaků zánětu zevního zvukovodu, je důležité nespoléhat pouze na domácí léčbu, ale okamžitě navštívit lékaře. Odborník provede důkladné vyšetření ucha a nasadí vhodnou léčbu, která trvá zhruba týden.
Léčba probíhá většinou formou kapek s obsahem antibiotik, v případě většího nebo chronického zánětu mohou být nasazena i celková antibiotika. Pokud jde o zánět způsobený plísněmi, používají se protiplísňové léky ve formě kapek nebo mastí. Tyto léky pomáhají eliminovat plísně a zabraňují jejich dalšímu množení.
Další součástí léčby je snížení bolesti a otoku. Pro zmírnění bolesti můžete použít volně dostupná analgetika, ale pouze na doporučení lékaře. Na otoky lze aplikovat ledový obklad nebo použít speciální chladící gely, které uleví od nepříjemných pocitů.
Rozhodně si na ucho nesahejte neumytýma rukama a uši si mechanicky nečistěte, neboť vatové tyčinky mohou zánět ještě více zhoršit.
Prevence zánětu ucha
Prevence je vždy lepší než léčba. Pokud jste náchylní k zánětu zevního zvukovodu, vyvarujte se nadměrné vlhkosti a vody v uších. Při plavání v bazénu nebo v moři používejte špunty nebo jiné vhodné ucpávky, případně koupací čepici a uši si po plavání důkladně osušte.
Nedoporučuje se čistit uši vatovými tyčinkami, které mohou odstranit ochranný maz a zvýšit riziko infekce. Pokud na záněty opakovaně trpíte, nechte si před dovolenou u vody raději preventivně předepsat kapky do uší.
Péče o uši po zánětu zvukovodu
Po vyléčení zánětu je důležité nadále pečovat o ušní kanál a chránit ho před dalšími infekcemi. Tato opatření mohou zabránit opakování zánětu.
- Vyvarujte se nadměrné vlhkosti – udržujte uši suché a vyhněte se dlouhodobému pobytu ve vlhkém prostředí, například během plavání a potápění, nebo jiném vodním sportu.
- Opatrně s čištěním uší – nedoporučuje se čistit uši vatovými tyčinkami, které mohou odstranit ochranný maz a zvýšit riziko infekce. Uši mají samočistící funkci.
- Plavecké klapky – pokud rádi trávíte hodiny v bazénu nebo ve vodě, použijte plavecké klapky, které zabrání vniknutí vody do uší. Koupací čepice je zejména pro děti tou správnou volbou.
Osobní hygiena – dbejte na čistotu uší a vyvarujte se kontaktu s ušima neumytýma rukama.