Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Praha chce navýšit počet míst, kde se budou nabízet…

  • 2 června, 20222 června, 2022
  • by andrlovak1

Praha má nyní připravený plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území Prahy rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu. “Během roku 2023 a 2024 by se měla podle tohoto plánu rozšířit síť stávajících služeb,” řekla Johnová, v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví v hlavním městě.

 

V červnu by podle plánovaného harmonogramu měli dokument projednávat radní hlavního města a následně v témže měsíci zastupitelé. Pokud jimi bude dokument schválen, začne Praha na podzim hledat spolu se zástupci pražských městských částí a s poskytovateli adiktologických služeb konkrétní lokality a objekty, kde se budou služby nově poskytovat.

 

Podle navrhovaného plánu by se v Praze měl zvýšit mimo jiné počet kontaktních center (KC) pro osoby trpící závislostí. Nyní v Praze fungují tři taková zařízení. Podle Johnové by měla v následujících letech vzniknout nová KC a ta stávající postupně snižovat svou kapacitu. Podle analýzy dostupnosti a potřebnosti adiktologických služeb, kterou pro Prahu připravila Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), by bylo potřeba, aby v Praze fungovalo devět KC. Na tento počet chce nyní Praha podle Johnové cílit. V kterých městských částech je vznik nových KC zvažován, radní neuvedla.

 

Stávající kapacita nabízených adiktologických služeb je podle zástupců metropole a poskytovatelů služeb nedostatečná. Platí to zvláště pro péči o stárnoucí osoby potýkající se se závislostí, uvedla Martina Těmínová, ředitelka organizace SANANIM, která KC provozuje v Praze 5.

 

Johnová již dříve uvedla, že v Praze je asi 30 procent všech problémových uživatelů nelegálních návykových látek v republice a asi 40 procent pražských uživatelů drog pochází z jiných regionů či zemí.

 

České zdravotnictví

Vláda podpořila ukončení 101 let staré smlouvy na dovoz…

  • 25 května, 2022
  • by andrlovak1

“Ukončení platnosti dohody z roku 1921 nepředstavuje pro ČR v otázce nakládání s omamnými a psychotropními látkami žádné riziko,” sdělil ČTK mluvčí.

 

Léky s morfinem jako účinnou látkou jsou v ČR dostupné na lékařský předpis, lékaři je předepisují především na bolest nebo pro uvolnění dušnosti. Podle informací na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jde o deset různých léčivých přípravků od čtyř výrobců z Česka, Lotyšska a Rakouska. Předepisování opiátů je omezeno na speciální povolení, od letošního roku je možné také na elektronický recept.

 

Morfin je přírodní opiát získávaný z opia, tedy pryskyřice máku setého. V řádech týdnů si na něj uživatelé mohou vytvořit závislost. Uživatelé bývají apatičtí, vzniká pocit pohody nebo euforie, při vyšších dávkách spánek či kóma. Vedlejším účinkem bývá úporná zácpa.

 

Výzkumy a studie

Ženy vypijí šest litrů lihu za rok, přibývá závislých…

  • 21 října, 2021
  • by andrlovak1

Podle přednosty Kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michala Miovského je ženské pití alkoholu stigmatizované, ženy proto svou závislost do poslední možné chvíle tají. “I lidé s psychiatrickými diagnózami jsou pro společnost více přijatelní než závislí,” dodal. Ženy do léčby podle něj nastupují později než muži a její zahájení je tak komplikovanější. Přesto abstinuje deset let od zahájení léčby na této klinice 57 procent žen, které je dokončily, a třetina těch, které nastoupily. Část ale léčbu nedokončí nebo ji opakuje.

“Na ženském oddělení léčíme všechny závislosti, pořád ale dominuje závislost na alkoholu, někdy v kombinaci s užíváním návykových léků, hypnotik a sedativ. Je to asi 60 procent. Občas se u nás objeví i ženy závislé na opiátech,” popsal primář kliniky Petr Popov. Léčí se tam podle něj i ženy závislé na hazardním hraní. V minulosti tam byla i pacientka, které ničilo život nepřetržité sledování televize.

Léčebný systém

Ženská nebo společná oddělení jsou při většině psychiatrických nemocnic, v Praze byla ale léčba zahájen v roce 1971. “Léčebný systém byl tehdy postaven na základě programu pro muže, ale lékaři jej přizpůsobili ženským potřebám a prodloužili na čtyři měsíce,” uvedl Miovský.

Po čtyřech měsících na lůžkovém oddělení následuje tři až pět let intenzivního doléčovacího programu. Dalších deset let mají ženy možnost navštěvovat některé části programu. Podle lékařky Olgy Pecinovské mají ženy v komunitě denně sedm až osm hodin terapeutického programu a další povinnosti, které vytvářejí model běžné zátěže zaměstnané ženy.

Společných akcí s aktuálně hospitalizovanými ženami se účastní i bývalé klientky, které různě dlouhou dobu abstinují. Dvě z nich na tiskové konferenci uvedly, že i jim společné pobyty pomáhají v dalším osobním rozvoji. Léčeným ženám jsou příkladem.

Příčiny závislosti

Podle Pecinovské přibývá závislých žen od poloviny 20. stoleté. Na vině jsou stoupající nároky na ženu ve společnosti, vyšší dostupnost návykových látek i vyšší společenská tolerance. Přes 50 lety připadala jedna léčená žena na zhruba deset můžu, v současné době je poměr 1:4.

Zatímco muži začínají pít spíš pivo a psychické potíže se dostaví později, u žen je vstupní drogou nejčastěji víno a pít začínají, aby upravily svůj špatný psychický stav. Proti mužům na ně i při stejné tělesné hmotnosti alkohol působí hůř, protože mají v těle méně vody a více tuku. Mají také menší játra, která by alkohol mohla odbourávat.

Lékaři nedoporučují pít alkohol vůbec, rizika jeho užívání snižuje nepít více než pět dní v týdnu. Průměrná denní dávka by neměla u žen překročit 16 gramů ethanolu, tedy asi půllitr piva, dvě deci vína nebo malá sklenička destilátu. Závislostí je podle odborníků stav, kdy užívání alkoholu či jiné drogy má negativní dopad na partnerský vztah, rodinu nebo práci.

Zpravodaj

VZP: V posledních pěti letech stoupl počet závislých dětí

  • 10 listopadu, 202019 listopadu, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 10. listopadu (ČTK) – V posledních pěti letech stoupl zhruba o 18 procent počet dětí, kteří se léčí ze závislosti na návykových látkách. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Zatímco v roce 2015 se ze závislosti léčilo 1267 dětských pojištěnců VZP, loni to bylo o 224 více. Náklady na jejich léčbu vystoupaly z 15,2 milionu korun na 19,8 milionu korun. Údaje dalších zdravotních pojišťoven ČTK zjišťuje.

Počet dospělých klientů VZP, kteří se léčí ze závislosti na alkoholu, tabáku, lécích či drogách, se v posledních pěti letech takřka nezměnil. Loni jich bylo 40.255. Pojišťovna na tyto účely vydala loni zhruba 1,04 miliardy korun, což je asi o čtvrtinu více než před pěti lety.

“Více než polovina léčených pacientů závislých na návykových látkách měla problémy s alkoholem, a to jak děti do 18 let, tak dospělí. Alkohol je totiž nejdostupnější droga. U dětí to dále byla marihuana a pervitin. U dospělých je situace odlišná. Ti dále nadužívají hlavně tabák a opioidy, například léky proti bolesti. Pořadí těchto drog se v posledních letech podstatně nemění,” uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Pojišťovna zdůrazňuje, že neúměrné pití alkoholu poškozuje tělo, oslabuje imunitní systém a zvyšuje riziko infekčních onemocnění. Návykové látky mění úsudek, myšlení a chování a zhoršují koordinaci pohybu, takže si lidé mohou přivodit i nějaké zranění. Pozor by si měli dávat hlavně lidé, kteří si myslí, že mají konzumaci návykových látek pod kontrolou. U dětí a dospívajících má závislost na drogách rychlejší vývoj a závažnější zdravotní rizika z důvodu jejich nevyspělosti jak mentální, tak tělesné.

 

Počet klientů VZP, kteří se v posledních letech léčili ze závislosti na návykových látkách, a výdaje VZP na tuto léčbu:

 

 

Počet pacientů do 18 letNáklady na léčbu (v tisících Kč)Počet dospělých pacientůNáklady na léčbu (v tisících Kč)
2015126715.23240.475830.971
2016119414.15440.302857.959
2017127214.51040.126874.579
2018137119.15443.134952.460
2019149119.81840.2551,036.121

Zdroj:VZP

 

sdv mal

Zpravodaj

AFP: Jak se Estonsko zbavilo nebezpečné drogy fentanyl

  • 15 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Tallinn 16. února (ČTK/AFP) – Jaan Väärt sedí vzadu v dodávce přeměněné na mobilní kliniku před skříňkou plnou léků proti předávkování a sterilních jehel. Vzpomíná, jak se v roce 2001 v Estonsku rozšířila nebezpečná droga fentanyl, píše agentura AFP.

“Sám jsem se předávkoval tak čtyřikrát do měsíce. Mnoho lidí na to zemřelo,” říká. Žlutavý prášek je padesátkrát silnější než heroin. Stačí několik zrnek a zemřete.

“Ztratíte vědomí, přestanete dýchat,” popisuje Väärt. Kdo přežil, mohl mluvit o štěstí. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost uvedlo, že od roku 2001 v Estonsku zemřelo na předávkování více než 1600 lidí. Smrt způsobil většinou fentanyl, ale i další syntetické opiáty.

Malá baltská země s 1,3 miliony obyvatel tak zaujímala v přepočtu na jednoho obyvatele první místo v Evropské unii, na předávkování zde zemřelo několikrát více lidí než je evropský průměr.

Loni počet mrtvých klesl na 39. Toto číslo je po 15 letech nejnižší, ještě v roce 2012 předávkování usmrtilo 170 lidí. Je to jedna z vzácných dobrých zpráv ve světové historii boje proti drogám.

Tento úspěch vzbudil pozornost dalších zemí, kde je fentanyl rozšířen, včetně Spojených států, kde tato droga loni zabila 32.000 lidí.

Sám Väärt po šesti letech závislosti na vysoce rizikových drogách dokázal v roce 2004 díky rehabilitačnímu programu přestat. “Bylo to buď vězení, nebo smrt, nebo život bezdomovce. Rozhodl jsem se s drogami skoncovat,” říká.

To však byl jen první krok. “Bylo mi šestadvacet let, když jsem přestal brát drogy. Ptal jsem se sám sebe, co teď budu dělat. Vrátit se k mamince? Moji kamarádi se mezitím stali podnikateli nebo lékaři. A já jsem nebyl nic,” říká.

Dnes Jaan Väärt hraje klíčovou roli v boji proti fentanylu. Koordinuje síť rehabilitačních center a výměnu injekčních stříkaček, které financuje ministerstvo zdravotnictví.

Mobilní klinika zastavila ve čtvrti Mustamäe v Tallinnu, kde se Väärt a jeho kolegové pravidelně setkávají s narkomany a poskytují jim sterilní jehly, dávají rady nebo jim jen tak naslouchají.

Tým také distribuuje naloxon, lék v podobě nosního spreje, který v případě předávkování může zachránit život. Program s poskytování naloxonu byl zahájen v roce 2013, rok poté, co se předávkoval nejvyšší počet lidí. To přimělo vládu, aby důrazně zareagovala, ačkoli boj proti drogám byl vyhlášen za národní prioritu již v roce 2005.

Školení dostalo na 2000 konzumentů drog, členů jejich rodin či policistů. Největší úspěch přišel v roce 2017, kdy policie zlikvidovala velkou laboratoř a rozbila síť překupníků, kteří vozili drogu z Ruska.

Fentanyl sice z estonského trhu zcela nevymizel, protože přicházejí nové deriváty z Číny a stoupá prodej drogy přes internet. Avšak mezinárodní černý obchod směrem do Estonska výrazně poklesl.

Pověst estonského receptu překročila hranice a zahraniční experti v něm hledají odpovědi na vlastní problémy s opiáty.

Jaan Väärt ve své mobilní klinice věří, že klíč k tomu, jak pomoci lidem přestat brát drogy, je jednoduchý. “Tady mají prostor k tomu, aby si sedli a aby se jich někdo zeptal, jak se jim vede,” říká bývalý narkoman. “Často mi moje zkušenosti a vzpomínky pomáhají hledět dále než k závislosti, vidět před sebou malého chlapce nebo děvče, které potřebují pocit bezpečí,” dodává.

pel ank

Zpravodaj

Podle hlavního psychiatra je třetina Rusů “tichými alkoholiky”

  • 10 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Moskva 10. února (ČTK) – Hlavní psychiatr a vedoucí expert na závislosti ruského ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun upozornil, že třetina obyvatel země jsou “tiší alkoholici“, kteří nefigurují v oficiálních statistikách opilství hlavně proto, že nikdy nevyhledali pomoc odborníků. Podle odborníka, kterého nyní citovala ruská média, také na každou ženu trpící alkoholismem připadají v Rusku čtyři alkoholici.

Brjun v televizi NTV připomněl, že téměř v každé zemi se okolo dvou procent obyvatelstva potýká se závislostí na alkoholu. Tito lidé ale dříve či později skončí v rukou lékařů. Za znepokojivější proto pokládá situaci “tichých alkoholiků”.

“Jeden panák, tedy 50 mililitrů tvrdého alkoholu, pijí každý den celý měsíc. Za měsíc stav jater vykáže, že dotyčný to s alkoholem přehání. A takových lidí je přibližně 30 procent,” prohlásil expert. Dodal, že tihle lidé ale se svými zdravotními potížemi nevyhledávají pomoc odborníků na závislosti. Zamíří totiž obvykle do běžné nemocnice, a tak se ani nedostanou do statistik alkoholismu. Pokud zemřou, bývá jako důvod uváděna zástava srdce, a ne cirhóza jater, o alkoholismu ani nemluvě.

“To není jen chybné vyjádření, to je mýtus na hraně zločinu,” prohlásil Brjun o tvrzení, že lihoviny pomáhají proti koronaviru. Stejně je tomu podle něj i v případě jiných nemocí a pít lihoviny není dobré ani v případě obyčejné chřipky, protože alkohol negativně působí na srdce. “Nepijte žádný alkohol při nachlazení, chřipce nebo koronaviru- je to zátěž na srdce a srdce slábne,” varoval lékař.

Server Newsru.com poznamenal, že podle oficiálních údajů jsou v Rusku jen asi dva miliony alkoholiků, k realitě má ale podle odhadů blíže číslo deset milionů. S přihlédnutím na Brjunova tvrzení by se ale i tato cifra musela podstatně zvýšit, Rusko má totiž okolo 146 milionů obyvatel.

msk jd

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS