Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

AFP: Jak se Estonsko zbavilo nebezpečné drogy fentanyl

  • 15 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Tallinn 16. února (ČTK/AFP) – Jaan Väärt sedí vzadu v dodávce přeměněné na mobilní kliniku před skříňkou plnou léků proti předávkování a sterilních jehel. Vzpomíná, jak se v roce 2001 v Estonsku rozšířila nebezpečná droga fentanyl, píše agentura AFP.

“Sám jsem se předávkoval tak čtyřikrát do měsíce. Mnoho lidí na to zemřelo,” říká. Žlutavý prášek je padesátkrát silnější než heroin. Stačí několik zrnek a zemřete.

“Ztratíte vědomí, přestanete dýchat,” popisuje Väärt. Kdo přežil, mohl mluvit o štěstí. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost uvedlo, že od roku 2001 v Estonsku zemřelo na předávkování více než 1600 lidí. Smrt způsobil většinou fentanyl, ale i další syntetické opiáty.

Malá baltská země s 1,3 miliony obyvatel tak zaujímala v přepočtu na jednoho obyvatele první místo v Evropské unii, na předávkování zde zemřelo několikrát více lidí než je evropský průměr.

Loni počet mrtvých klesl na 39. Toto číslo je po 15 letech nejnižší, ještě v roce 2012 předávkování usmrtilo 170 lidí. Je to jedna z vzácných dobrých zpráv ve světové historii boje proti drogám.

Tento úspěch vzbudil pozornost dalších zemí, kde je fentanyl rozšířen, včetně Spojených států, kde tato droga loni zabila 32.000 lidí.

Sám Väärt po šesti letech závislosti na vysoce rizikových drogách dokázal v roce 2004 díky rehabilitačnímu programu přestat. “Bylo to buď vězení, nebo smrt, nebo život bezdomovce. Rozhodl jsem se s drogami skoncovat,” říká.

To však byl jen první krok. “Bylo mi šestadvacet let, když jsem přestal brát drogy. Ptal jsem se sám sebe, co teď budu dělat. Vrátit se k mamince? Moji kamarádi se mezitím stali podnikateli nebo lékaři. A já jsem nebyl nic,” říká.

Dnes Jaan Väärt hraje klíčovou roli v boji proti fentanylu. Koordinuje síť rehabilitačních center a výměnu injekčních stříkaček, které financuje ministerstvo zdravotnictví.

Mobilní klinika zastavila ve čtvrti Mustamäe v Tallinnu, kde se Väärt a jeho kolegové pravidelně setkávají s narkomany a poskytují jim sterilní jehly, dávají rady nebo jim jen tak naslouchají.

Tým také distribuuje naloxon, lék v podobě nosního spreje, který v případě předávkování může zachránit život. Program s poskytování naloxonu byl zahájen v roce 2013, rok poté, co se předávkoval nejvyšší počet lidí. To přimělo vládu, aby důrazně zareagovala, ačkoli boj proti drogám byl vyhlášen za národní prioritu již v roce 2005.

Školení dostalo na 2000 konzumentů drog, členů jejich rodin či policistů. Největší úspěch přišel v roce 2017, kdy policie zlikvidovala velkou laboratoř a rozbila síť překupníků, kteří vozili drogu z Ruska.

Fentanyl sice z estonského trhu zcela nevymizel, protože přicházejí nové deriváty z Číny a stoupá prodej drogy přes internet. Avšak mezinárodní černý obchod směrem do Estonska výrazně poklesl.

Pověst estonského receptu překročila hranice a zahraniční experti v něm hledají odpovědi na vlastní problémy s opiáty.

Jaan Väärt ve své mobilní klinice věří, že klíč k tomu, jak pomoci lidem přestat brát drogy, je jednoduchý. “Tady mají prostor k tomu, aby si sedli a aby se jich někdo zeptal, jak se jim vede,” říká bývalý narkoman. “Často mi moje zkušenosti a vzpomínky pomáhají hledět dále než k závislosti, vidět před sebou malého chlapce nebo děvče, které potřebují pocit bezpečí,” dodává.

pel ank

Zpravodaj

Šéf WHO: Je nemožné předvídat, jak se vyvine epidemie…

  • 15 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Mnichov 15. února (zpravodaj ČTK) – Je nemožné předpovídat, jak se vyvine nynější epidemie nového koronaviru, řekl dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Má obavu z toho, co by koronavirus způsobil v zemi s méně rozvinutým zdravotnictvím, než má Čína, která je nejpostiženější zemí.

Ghebreyesus dnes v Mnichově vyjmenoval několik aspektů epidemie, které ho povzbuzují a několik, které mu dělají starosti. Mezi ty první patří způsob, jakým proti koronaviru postupuje Čína, i to, že se zatím nemoc ve velkém mimo tuto zemi nešíří. Přes 99 procent případů nákazy podle něj připadá právě na asijskou velmoc. Naději šéfovi WHO dodává také to, že vědecká komunita společně pracuje na zvládnutí nákazy i připravenost zemí pomáhat postiženým státům dodávkami zdravotnického materiálu.

Na druhou stranu je Ghebreyesus znepokojen tím, že počet nakažených v Číně stále roste, i vysokým číslem tam infikovaných lékařů a dalšího zdravotnického personálu. Starosti mu přidělává také nedostatek financí a dezinformace, které se o nákaze šíří.

Na to, že se u nich vyskytne nový koronavirus, musí být podle šéfa WHO připraveny všechny země. Když na konci ledna kvůli epidemii organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze, varoval Ghebreyesus před nebezpečím rozšíření nového typu koronaviru do zemí se slabými zdravotními systémy.

mtw jd

Zpravodaj

Podle hlavního psychiatra je třetina Rusů “tichými alkoholiky”

  • 10 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Moskva 10. února (ČTK) – Hlavní psychiatr a vedoucí expert na závislosti ruského ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun upozornil, že třetina obyvatel země jsou “tiší alkoholici“, kteří nefigurují v oficiálních statistikách opilství hlavně proto, že nikdy nevyhledali pomoc odborníků. Podle odborníka, kterého nyní citovala ruská média, také na každou ženu trpící alkoholismem připadají v Rusku čtyři alkoholici.

Brjun v televizi NTV připomněl, že téměř v každé zemi se okolo dvou procent obyvatelstva potýká se závislostí na alkoholu. Tito lidé ale dříve či později skončí v rukou lékařů. Za znepokojivější proto pokládá situaci “tichých alkoholiků”.

“Jeden panák, tedy 50 mililitrů tvrdého alkoholu, pijí každý den celý měsíc. Za měsíc stav jater vykáže, že dotyčný to s alkoholem přehání. A takových lidí je přibližně 30 procent,” prohlásil expert. Dodal, že tihle lidé ale se svými zdravotními potížemi nevyhledávají pomoc odborníků na závislosti. Zamíří totiž obvykle do běžné nemocnice, a tak se ani nedostanou do statistik alkoholismu. Pokud zemřou, bývá jako důvod uváděna zástava srdce, a ne cirhóza jater, o alkoholismu ani nemluvě.

“To není jen chybné vyjádření, to je mýtus na hraně zločinu,” prohlásil Brjun o tvrzení, že lihoviny pomáhají proti koronaviru. Stejně je tomu podle něj i v případě jiných nemocí a pít lihoviny není dobré ani v případě obyčejné chřipky, protože alkohol negativně působí na srdce. “Nepijte žádný alkohol při nachlazení, chřipce nebo koronaviru- je to zátěž na srdce a srdce slábne,” varoval lékař.

Server Newsru.com poznamenal, že podle oficiálních údajů jsou v Rusku jen asi dva miliony alkoholiků, k realitě má ale podle odhadů blíže číslo deset milionů. S přihlédnutím na Brjunova tvrzení by se ale i tato cifra musela podstatně zvýšit, Rusko má totiž okolo 146 milionů obyvatel.

msk jd

Zpravodaj

Nakažených koronavirem je přes 40.000, po Číně nejvíc v Japonsku

  • 10 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 10. února (ČTK) – Nákaze novým typem koronaviru podlehlo již 910 lidí, drtivá většina z nich zemřela v čínské provincii Chu-pej. Počet nakažených v pevninské Číně vzrostl na 40.171. Dalších 65 infikovaných, pasažérů výletní lodi, oznámilo dnes Japonsko. Testy prokázaly nákazu i u čtyř dalších pacientů v Británii. V Číně zároveň skončilo novoroční volno, které úřady kvůli epidemii prodloužily o deset dní. Nová opatření i pomoc na boj s virem ohlásily české úřady.

Pevninská Čína ohlásila v noci na dnešek dalších 97 mrtvých, 91 z nich zemřelo v centrální provincii Chu-pej, epicentru nákazy. V asijské zemi nákaze podlehl také Američan a Japonec, celkem se zde nakazilo 27 cizinců. Čína kvůli postupu nemoci hodlá urychlit distribuci léků, které při klinických testech prokážou účinnost v boji s virem.

Japonské úřady ode dneška registrují už 160 potvrzených případů infekce, což je nejvíc mimo Čínu. Většina pacientů pochází z plavidla Diamond Princess kotvící v Jokohamě, kde se virus potvrdil u 135 pasažérů. Úřady se počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii, nemocné převážejí do zdravotnických zařízení v Tokiu a okolních prefekturách.

Koronavirus testy nově prokázaly i u čtyř lidí v Británii. Žádné bližší podrobnosti nebyly zveřejněny, případy nákazy nejspíš ale souvisejí s infikovaným britským občanem, který nedávno pracovně pobýval v Singapuru a cestou zpět do vlasti se zastavil i ve francouzském horském středisku, kde nakazil další. Celkový počet případů nákazy ve Spojeném království tím stoupl na osm.

Z obavy z šíření koronaviru ruské úřady uzavřely do dvoutýdenní karantény čínského konzula v Jekatěrinburgu. V Rusku, které s Čínou sdílí přes 4000 kilometrů dlouhou hranici, byly zatím odhaleny dva případy nákazy, v obou případech šlo o čínské občany. Kromě konzula Rusové do karantény umístily stovky čínských i ruských občanů.

Čína i přes konec volna neotevřela některé obchody, školy či továrny. Zastavení provozů dopadá na druhou největší světovou ekonomiku a globální dodavatelský řetězec, v důsledku epidemie klesla i důvěra investorů v ekonomiku eurozóny.

Uzavírku závodů v Číně prodloužily například automobilky Nissan Motor, BMW či Toyota. Epidemie viru ovlivní i odbyt chytrých telefonů, podle odhadů by jejich prodej v prvním čtvrtletí mohl meziročně klesnout až o polovinu. Své obchody v Číně dosud neotevřel výrobce iPhonů Apple, úřady jeho dodavateli Foxconn zatím nepovolily obnovení provozu v továrně v jihočínském Šen-čenu.

Pražští hygienici nařídili 31 vysokým školám v Praze, aby na 14 dní izolovaly studenty nebo pedagogy, kteří přijedou z Číny. Hygienici v dokumentu požadují, aby je školy o příjezdu akademiků informovaly, a dále studentům a vyučujícím po dobu dvou týdnů zakazuje účast na školní výuce a vstup do studovny či knihovny. Stejná opatření se týkají i Vysoké školy báňské v Ostravě.

Do boje s koronavirem přímo v místě nákazy se zapojil Středočeský kraj, který partnerskému regionu S’-čchuan daruje 100.000 korun. O humanitární pomoci dnes rozhodli krajští radní.

nim šeb

Aktuálně

Čínské vedení přiznalo chyby v reakci na výskyt nového koronaviru

  • 4 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 4. února (ČTK) – Čínské nejvyšší vedení přiznalo nedostatky v reakci země na propuknutí epidemie nového typu koronaviru. Stálý výbor politbyra Komunistické strany Číny vyzval ke zlepšení systému řešení podobných mimořádných událostí. Nařídil rovněž přísně zakročit proti nelegálním trhům, kde se prodávají divoce žijící zvířata. Z jednoho z takovýchto trhů ve městě Wu-chan se nákaza podle předpokladů koncem loňského roku rozšířila. Počet obětí infekce vzrostl od pondělí o 65, což je denní rekord. Celkový počet mrtvých je 427, nakažených přes 20.600 – převážná většina z nich pochází z Číny.

“Vzhledem k chybám a nedostatkům… musíme zlepšit náš národní systém řešení mimořádných událostí a posílit naše schopnosti poradit si s naléhavými a nebezpečnými úkoly,” uvedl podle BBC stálý výbor politbyra vládnoucí komunistické strany. “Je nutné zvýšit dozor nad trhy a rezolutně zakročit proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími živočichy,” dodal.

Počáteční reakce čínské vlády se stala terčem všeobecné kritiky. Čínské úřady jsou obviňovány, že na počátku podcenily agresivitu viru a v některých případech se snažily držet jeho výskyt v tajnosti.

Nejhůře postiženo je město Wu-chan v provincii Chu-pej, kde jsou tisíce nakažených. Úřady během deseti dní vybudovaly ve Wu-chanu novou nemocnici s kapacitou tisíc lůžek, která již začala přijímat pacienty. Další nemocnice s 1500 lůžky má být dokončena v příštích dnech.

Úřady ve Wu-chanu navíc přeměňují v provizorní nemocnice s celkovým počtem 3400 lůžek také místní sportovní halu, výstaviště a kulturní centrum. Sloužit budou pacientům nakaženým koronavirem, kteří mají jen mírné příznaky choroby.

lcm mka

Aktuálně

Francouzská vláda chce, aby se školáci hýbali 30 minut…

  • 4 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Paříž 4. února (ČTK) – Francouzští školáci by už od příštího školního roku mohli mít 30 minut pohybových aktivit denně. Vyzvala k tomu vláda, která tak chce zlepšit zdraví mladých Francouzů. O projektu dobrovolného zařazení pohybové půlhodiny do rozvrhů v pondělním rozhovoru s listem Le Parisien hovořili ministr školství Jean-Michel Blanquer a ministryně pro sport Roxana Maracineanuová.

Iniciativu podporuje Tony Estanguet, bývalý úspěšný kanoista a předseda organizačního výboru pro olympiádu v Paříži v roce 2024. Děti by se podle něj mohly vrátit k tradičním hrám, jako je skákání panáka, vybíjená či hra na honěnou. Nejlepší by podle něj bylo, kdyby se aktivní přestávky konaly mezi jednotlivými hodinami.

Ministr Blanquer poznamenal, že poslední slovo, zda půlhodinku fyzické aktivity zavést, budou mít jednotlivé školy. “Logikou všech iniciativ je, že jsou založeny na dobrovolné bázi,” uvedl. Dodal, že zvýšení fyzické aktivity školáků bude nejen zdraví prospěšné, ale může být i výchovné.

ngl mka

Zpravodaj

Přímé lety mezi ČR a Čínou budou přerušeny od neděle

  • 2 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 3. února (ČTK) – Vláda dnes kvůli šíření nového typu koronaviru na čínském území schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Bude platit od neděle 9. února, informoval ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před zasedáním novinářům řekl, že opatření navrhuje na dobu neurčitou, odhadovat jeho trvání nechtěl.

Premiér o víkendu uvedl, že začátek zákazu kabinet přizpůsobí tomu, aby se z Číny stihla vrátit asi stovka českých občanů, kteří chtějí domů. Pokud by někteří z nich v Číně zůstali, stát je připraven pro ně vyslat vládní airbus.

Praha má s Čínou 12 spojení týdně, provozují je tři čínské aerolinie. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, s mezipřistáním v Si-anu. Loni podle letiště využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou 188.000 cestujících v obou směrech.

Koronavirem, který se od prosince šíří z čínského města Wu-Chan, se v Číně a zahraničí nakazilo už více než 17.300 lidí. Nákaza si vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách. Epidemie přiměla čínské úřady k opatřením proti šíření nákazy, což postihlo i ekonomiku, zejména dopravu, turistiku a obchod.

Mezi státy, které omezily nebo zrušily letecké spojení s Čínou v souvislosti s šířením nového koronaviru, patří například Severní Korea, Vietnam, Pákistán, Kazachstán, Írán, Indonésie, Nový Zéland, Filipíny, z evropských zemí omezilo lety do Číny Rusko a zrušila je Gruzie či Itálie.

Vláda dnes projedná také návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) na uvolnění až deseti milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek, které poslouží jako humanitární pomoc Číně. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) by Česko mohlo vedle peněz poskytnout například i vědecké a výzkumné kapacity.

jzf opm vlp snm

Zpravodaj

Prodej dezinfekcí na ruce roste, Čechy děsí spíše chřipka

  • 29 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha – Někteří čeští obchodníci v kamenných prodejnách i na internetu zaznamenávají vyšší poptávku po antibakteriálních gelech a mýdlech. Rostoucí zájem připisují spíše propukající chřipkové sezoně než obavám Čechů z nákazy novým typem koronaviru. Informace vyplynuly z ankety ČTK mezi prodejci.

Hypermarkety Globus pro ČTK porovnaly prodeje antibakteriálních mýdel a gelů za poslední týdny. Konkrétně 17. až 20. ledna a 24. až 27. ledna. “Aktuálně evidujeme pětinásobný nárůst prodeje antibakteriálních gelů,” uvedla vedoucí korporátní komunikace Globus Rita Gabrielová. Vyšší zájem lze podle ní přičíst chřipkové sezoně, která propukla ve více krajích České republiky.

V internetovém obchodě Košík.cz jsou podle jeho obchodního ředitele Jiřího Kalety na začátku růstu prodejů hygienických pomůcek jako respiračních masek, dezinfekčních mýdel nebo gelů na ruce. “Spíše než panika z koronaviru má vliv ohlášená chřipková epidemie. Právě dezinfekční gely se prodávají poměrně rychle, často dojde k jejich vyprodání a je třeba je doplňovat,” dodal Kaleta. Vyšší zájem Košík.cz sleduje také u bylinných čajů nebo ovoce s vysokým obsahem vitaminu C.

V prodejnách Tesco větší prodeje dezinfekčních gelů v porovnání se stejným obdobím předchozích let nesledují. “Vzhledem k tomu, že jsme momentálně v období každoroční chřipkové sezony, je poptávka srovnatelná s předchozími roky. Zásoby máme na obchodech dostatečné, takže v případě, že bude vyšší poptávka, jsme na to připraveni,” řekl mluvčí společnosti Václav Koukolíček.

Vyšší zájem o dezinfekční gely zaznamenaly ovšem drogerie Rossmann. “Prodej antibakteriálních gelů se za poslední dva týdny zhruba zdvojnásobil oproti předchozím čtrnácti dnům,” uvedla mluvčí Rossmanna Olga Stanley. Tento týden ohlásila vyšší poptávku po antibakteriálních gelech i síť Pilulka. Podle mluvčí firmy Kateřiny Schotliové je lidé kupují v kamenných lékárnách i v e-shopu.

Chřipková epidemie začala na konci minulého týdne v Jihočeského kraji, potýká se s ní i Olomoucký kraj. Počet lidí s respiračními infekcemi vzrostl také v Libereckém kraji a Praze.

Podle aktuálních údajů je novým koronavirem nakaženo v Číně přes 5900 lidí, dosud jich zemřelo 132. Počet infikovaných v cizině se zatím počítá v řádu desítek, čtyři jsou v Německu. V Česku se koronavirus zatím neobjevil.

Zdroj: ČTK České noviny

Zpravodaj

Koronavirus se u Čecha ve Vietnamu zatím nepotvrdil

  • 26 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Hanoj/Praha – Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl (za ANO), že podle jeho informací se zatím nepotvrdil nový koronavirus u Čecha, který je kvůli podezření z tohoto onemocnění v nemocnici ve Vietnamu. Informaci o jeho hospitalizaci zveřejněnou vietnamskými zpravodajskými weby potvrdilo české ministerstvo zahraničí, podle něhož byl Čech hospitalizován z “čistě preventivních důvodů”.

Fotogalerie: Šíření čínského koronaviru

foto foto foto foto

“V zásadě informace jsou takové, že se nepotvrdil případ koronaviru u toho Čecha, který je hospitalizován ve Vietnamu. Takže zatím to vypadá, že je nález negativní,” řekl dnes novinářům ministr.

Také ministerstvo zahraničí o něco dříve sdělilo, že nákaza u tohoto Čecha zatím potvrzena nebyla. Pracovníci českého velvyslanectví v Hanoji s ním jsou v kontaktu, o žádnou konkrétní pomoc zatím nepožádal, uvedlo.

V čínském Wu-chanu, odkud se začal nový virus šířit, jsou podle Vojtěcha čtyři Češi. Dva tam podle něho žijí dlouhodobě a nemají zájem se vracet do České republiky. Dva čeští studenti jsou ve Wu-chanu přechodně a vrátit se chtějí. Vojtěch řekl, že ministerstvo zahraničí nyní vyjednává ohledně jejich návratu s Francií, která chystá akci k evakuaci svých občanů z tohoto města. Podle ministra by bylo racionální, kdyby Česko do této mise zapojilo i své občany.
Na oddělení tropických nemocí všeobecné nemocnice ve vietnamském Danangu bylo s horečkou na pozorování vedle Čecha celkem 12 lidí. Jedná se podle tamních zpravodajských serverů také o sedm Číňanů a čtyři Vietnamce.

Jedním z hospitalizovaných je Číňan, který v sobotu odpoledne přiletěl s horečkou z Wu-chanu. Ostatní sledovaní jsou buď turisté, nebo obyvatelé Danangu, kteří s horečkami sami do nemocnice přišli kvůli prověření. Všichni uvedli, že se nedávno setkali s Číňany.

Zdroj: ČTK

Aktuálně

Nový vir v Číně zabil 17 lidí a nakazil stovky, rychle se…

  • 22 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 22. ledna (ČTK) – Počet obětí nákazy novým koronavirem v Číně stoupl na nejméně 17 a počet infikovaných přesáhl 470. Všechna úmrtí jsou hlášena z čínské centrální provincie Chu-pej, jejíž hlavní město Wu-chan je považováno za ohnisko nákazy. Ta se mezitím rychle rozšířila do nejméně 14 čínských provincií a také do zvláštních správních oblastí Hongkong a Macao. Mimo Čínu už byly první případy zaznamenány v Thajsku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu, podezřelý případ hlásí Mexiko. Kvůli rychlému šíření nákazy dnes mimořádně zasedá Světová zdravotnická organizace (WHO). Čína i další země světa už přijaly preventivní opatření proti šíření viru s označením 2019-nCoV.

Jenom v provincii Chu-pej už bylo zaznamenáno 444 případů nakažení koronavirem, který způsobuje plicní onemocnění. Ještě během úterka se počet případů odhadoval na zhruba 300. Čínská národní zdravotnická komise uvedla, že virus se přizpůsobuje a mutuje, což ztěžuje snahy úřadů šíření epidemie bránit.

Čína dále přijala opatření, která mají lépe ochránit před nákazou lékařský personál a také zlepšit léčebné metody při onemocnění virem. Čínské úřady dnes vyzvaly občany, aby necestovali do 11milionového města Wu-chan. Obyvatelé Wu-chanu by zase neměli, pokud je to možné, město opouštět. Lidé žijící ve městě jsou nabádáni, aby se neshromažďovali a vyhýbali se místům, kde se dají očekávat davy. Na vlakovém nádraží a na letišti ve Wu-chanu, který je významným dopravním uzlem, byla instalována zařízení na měření tělesné teploty.

Kvůli šíření doposud málo prozkoumaného viru byly zrušeny slavnostní akce plánované k lunárnímu Novému roku. Tento nejvýznamnější čínský svátek letos připadá na 25. ledna.

Preventivní opatření nepřijímají pouze čínské úřady. Například londýnské letiště Heathrow zavádí oddělené prostory pro pasažéry cestující z oblastí postižených novým koronavirem. Bělehradské letiště bude cestující prohlížet termokamerami. Podobná opatření v poslední době přijala letiště v řadě asijských států i v USA, Británii, Austrálii, Itálii či Turecku. Dokonce i Severní Korea se zřejmě rozhodla uzavřít hranice pro zahraniční turisty, aby zabránila rozšíření nového typu koronaviru ze sousední Číny.

WHO má na dnešní krizové schůzce rozhodnout, zda vydá celosvětově závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy, včetně vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu.

Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce dnes ČTK řekl, že průběh onemocnění novým koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi SARS nebo MERS a pravděpodobně se přenáší ze zvířat.

V rizikových oblastech by se podle Trojánka měli cestovatelé vyhýbat kontaktu s nemocnými či uhynulými zvířaty a dbát na řádnou tepelnou úpravu potravin, zejména masa a vajec. “Je vhodné vyhýbat se v postižených oblastech kontaktu s osobami, které jeví známky respirační infekce, a dbát na pravidelné mytí rukou, neboť respirační viry ulpívají na površích a při dotyku s nimi a následným přenesením na sliznice může dojít k infekci,” řekl Trojánek.

České cestovní kanceláře zatím nezaznamenaly obavy českých turistů z cest do Číny.

zdp mka

Navigace pro příspěvky

1 2 3 … 6

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS