Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Už 12 evropských zemí hlásí případy nákazy koronavirem

  • 25 února, 20203 srpna, 2020
  • by CRS Webmaster

Řím/Madrid/Peking 25. února (ČTK) – V Evropě ostře sledovaná Itálie dnes ohlásila nový případ nákazy na jihu země, o nakažených Italech nebo lidech, kteří Itálii pobývali, dnes informovaly úřady Rakouska, Chorvatska či Španělska. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. Po celém světě je infikovaných již přes 80.000 osob. Nákaza už je hlášena celkem z 12 evropských zemí, včetně třeba Švýcarska.

V ČR se kvůli novému koronaviru dnes večer sejde rozšířené předsednictvo Bezpečnostní rady státu, tuzemské nemocnice jsou na případný výskyt nemoci připraveny, řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Italské úřady dnes informovaly o novém případu na jihu země, kde v Palermu testy potvrdily onemocnění COVID-19 u ženy ze severoitalského Bergama. První nemocní jsou v Toskánsku, celkový počet nakažených v zemi je podle poslední bilance 283.

Epidemie za sebou zanechala prázdné ulice, zavřené restaurace i obchody a zatímco část Italů bere situaci sportovně, virus rozhádal italské politiky, konkrétně italského ministra Giuseppa Conteho a regionální správu regionu Lombardie, kde je nejvíce případů nákazy.

K dobrovolné izolaci po návratu ze severní Itálie dnes vyzvala své občany Británie, své zaměstnance Evropský parlament. Několik opatření přijaly i české úřady, letiště Praha například vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie a k preventivnímu vyšetření bylo odtamtud převezeno šest Čechů, kteří se vrátili z nemocí rovněž zasaženého Íránu. Preventivní opatření zavedli i tuzemští autobusoví dopravci a letiště v Brně.

První případy onemocnění dnes oznámily hned tři evropské země, Rakousko, Chorvatsko a Švýcarsko. Mladý Chorvat předtím několik dní pobýval na severu Itálie. Dva čtyřiadvacetiletí pacienti v Rakousku jsou podle tyrolských úřadů Italové žijící v Innsbrucku, kde se však nakazili, zatím není jasné. Detaily švýcarského případu mají být zveřejněny později odpoledne.

V karanténě je kvůli koronaviru i šest českých turistů z hotelu na ostrově Tenerife, který španělské úřady izolovaly. Potvrdila se tam nákaza u jednoho z hostů, italského turisty. Opatření se týká zhruba tisícovky lidí, kteří nesmějí opustit areál. Španělské úřady dnes informovaly i o novém případu v Katalánsku.

Další tři úmrtí dnes oznámily íránské úřady, v zemi podle agentury Reuters od minulého týdne zemřelo 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Mezi pacienty je i náměstek ministra zdravotnictví a jeden z poslanců.

Čínské úřady dnes v rámci každodenního hlášení nové bilance informovaly o dalších 71 mrtvých v pevninské Číně, z nichž většina pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za epicentrum nákazy. Země bez započítání autonomních oblastí Hongkong a Macao registruje přes 77.000 nakažených.

Jižní Korea dnes ohlásila 144 nových případů nákazy, celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž už deset onemocnění podlehlo. Většina nakažených je stále spojována s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena označovaná za takzvanou superpřenašečku.

Další oběť z výletní lodi Diamond Princess dnes ohlásily japonské úřady, které plavidlo vzaly do karantény. Zesnulému muži bylo okolo osmdesáti let. Postup Japonska v případě nákazy na lodi podrobně sleduje celý svět kvůli blížícím se letním olympijským hrám, které 24. července začnou v Tokiu. Kvůli epidemii už pořadatelé odložili školení zhruba 80.000 dobrovolníků, podle člena Mezinárodního olympijského výboru mají však Japonci ještě tři měsíce čas, než bude potřeba zaujmout definitivní stanovisko a konání soutěží potvrdit nebo zrušit.

nim jd

Zpravodaj

Medevac bude pomáhat na Blízkém východě a v Africe

  • 24 února, 20203 srpna, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 24. února (ČTK) – Český zdravotnický humanitární program Medevac se letos stejně jako v předchozích letech zaměří na pomoc na Blízkém východě, v Africe a na Ukrajině. Mezi prioritní země se nově zařadí Gruzie. Stát na pomoc vydá 54 milionů korun, o deset procent méně než v předchozích letech. Vyplývá to z materiálu ministerstva vnitra, který dnes schválila vláda. ČTK o tom informoval její tiskový odbor.

Na Blízkém východě se Medevac zaměří na Irák, Libanon a Jordánsko. Do těchto zemí zamířilo několik milionů uprchlíků ze sousední Sýrie kvůli tamní mnohaleté občanské válce. Česko v rámci programu vyšle do těchto zemí lékaře, kteří budou poskytovat péči tamním obyvatelům.

V Africe se pomoc zaměří na Ghanu, Mali, Maroko, Keňu a Senegal. Vyslané zdravotnické týmy budou pomáhat s budováním udržitelného zdravotnictví a budou místní kolegy učit chirurgickým postupům.

Ukrajina podle ministerstva vnitra potřebuje zdravotnickou pomoc kvůli důsledkům dlouhodobého konfliktu s proruskými separatisty na východě země. Ministerstvo upozorňuje, že se v zemi snížil rozsah očkování, takže hrozí rozšíření nemocí i do Evropské unie. Nově ministerstvo do programu zařadilo Gruzii, která se potýká s nedostatkem vyškoleného zdravotnického personálu, což omezuje dostupnost zdravotní péče.

Program Medevac vznikl v 90. letech a původně se zaměřoval na léčbu lidí z oblastí postižených válečnými konflikty v českých nemocnicích. Od roku 2013 se soustřeďuje na vysílání lékařských týmů do zahraničí, kde lékaři své kolegy i školí. Podle zprávy připravené ministerstvem vnitra se tato varianta pomoci ukazuje jako vhodnější. Transporty pacientů tak zůstávají jako krizové řešení u případů, kdy nelze zajistit adekvátní péči v místě původu.

opm str rot

Zpravodaj

V Itálii už se koronavirem nakazilo přes 130 lidí,…

  • 23 února, 20203 srpna, 2020
  • by CRS Webmaster

Řím 23. února (ČTK) – Počet lidí nakažených koronavirem v Itálii už překročil 130, nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Oznámil to dnes šéf civilní obrany Angelo Borrelli. Pro více než 50.000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa. Vláda rezidentům zakázala je opustit, zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. Kvůli nárůstu počtu nemocných budou v lidnatých regionech Lombardie, Piemont a Benátsko na týden uzavřené všechny školy, ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční, turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách.

Jen v Lombardii je nyní podle guvernéra tohoto regionu Attilia Fontany 89 potvrzených případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažení už jsou i ve více než milionovém Miláně, nejvíce případů ale stále připadá na město Codogno, odkud se zřejmě infekce rozšířila.

Fontana po domluvě s ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou nařídil uzavření všech škol od mateřských školek až po univerzity; až do odvolání se nemají konat ani žádné větší kulturní, sportovní či zábavné akce, a to ani v soukromí. Hrát tak nebude například ani slavná milánská opera La Scala. Lombardie patří k nejbohatším italským regionům a opatření se dotknou deseti milionů jejích obyvatel.

Téměř shodné kroky podnikl i guvernér sousedního pětimilionového Benátska Luca Zaia. Kromě uzavření škol a muzeí nařídil i ukončení slavného benátského karnevalu. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. V Benátsku zatím úřady registrují 24 nakažených. Alarmující ale podle nich je, že tři nemocní se už objevili i v Benátkách, ačkoli ještě v sobotu byly všechny potvrzené případy z obce Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru.

Preventivní uzavření univerzit nařídil i sousední region Furlansko-Julské Benátky, kde zatím není ani jeden nemocný.

Testy dnes prokázaly nákazu koronavirem rovněž u šesti pacientů v Turíně v regionu Piemont, uvedl list La Stampa. Taktéž tento pětimilionový region proto nechá na týden zavřít brány všech škol.

V Itálii kvůli koronaviru zemřeli dva lidé – 78letý muž a 76letá žena. Z celkem 132 nakažených je podle Borrelliho 26 pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Zdravotníci provedli přes 3000 dalších testů, na jejichž výsledky se nyní čeká.

Italská vláda v sobotu pozdě večer oznámila, že nařídila uzavřít přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. “Je zakázán vstup do těchto měst i jejich opuštění,” komentoval mimořádné vládní opatření italský premiér Giuseppe Conte. Kdo se pokusí uzávěru porušit, tomu hrozí “trestní stíhání”, dodal Conte s tím, že v případě potřeby bude do oblasti povolána armáda.

Přísný režim se týká asi 50.000 lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde jsou už od pátku zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

“Musíme podniknout veškeré myslitelné kroky, abychom zabránili šíření viru. Postižených lidí je mi líto, ale izolace je jediný způsob, jak zabránit, aby se z epidemie stala pandemie,” řekl guvernér Fontana televizní stanici Sky.

lep abl ml

Zpravodaj

Na koronavirus zemřeli první dva Evropané, v Číně je mrtvých…

  • 22 února, 20203 srpna, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking/Řím/Soul 22. února (ČTK) – Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu Itálie, kde již úřady potvrdily 51 nakažených pacientů. Počet nemocných strmě stoupá také v Jižní Koreji, kde se objevilo přes 220 nových případů, a v Íránu, kde evidují tři desítky nakažených a šest mrtvých. V pevninské Číně, odkud se nemoc COVID-19 začala šířit, v pátek zemřelo 109 lidí, což je o devět méně než předchozí den. Počet nově nemocných se pak snížil na 397 ze čtvrtečních 889.

Nemoci způsobené novým koronavirem už v pevninské Číně podlehlo 2345 lidí, nakažených je 76.288. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že již ubývá možností, jak šíření viru zabránit.

“Znepokojují nás případy bez jasné epidemiologické souvislosti, jako je možnost nákazy při cestování nebo kontaktem s lidmi, u kterých se nákaza potvrdila,” řekl šéf WHO. Podle něj má zhruba 80 procent nakažených nemocí COVID-19 jen velmi mírný průběh onemocnění, vážnější či kritické příznaky má asi 20 procent pacientů, ve dvou procentech případů je pak nemoc smrtelná.

Čína upozornila na případ člověka z provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. U 70letého muže se příznaky nemoci objevily až po 27 dnech inkubační doby. Podle čínských médií budou proto muset uzdravení pacienti po propuštění z nemocnice dodržet čtrnáctidenní karanténu na určeném místě a za zdravotního dohledu.

Čínští vědci rovněž identifikovali nový typ koronaviru v moči pacientů. Podle nich to dokazuje, že virus se přesouvá krví k orgánům a mnohé může poškodit. Přítomnost koronaviru v moči také znamená, že se patogeny dostanou do kanalizace, a mohou tak nakazit další lidi.

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii nového koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. Letošnímu růstu globální ekonomiky epidemie ubere asi 0,1 procentního bodu na 3,2 procenta.

To se ale ještě může změnit vzhledem k tomu, že koronavirus proniká do stále většího počtu zemí. Pozornost se upírá hlavně na Jižní Koreu, kde se infikovalo už 433 lidí. Onemocnění podle úřadů zatím podlehli tři lidé. V Jižní Koreji byly v pátek zavřené školy, církve pak nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. Nejhůře zasažené je dvouapůlmilionové město Tegu.

Podobná opatření přijaly i části severoitalských regionů Lombardie a Benátsko, kde jsou v karanténě už stovky lidí. Přísný režim se týká asi 50.000 lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde zůstanou týden zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

Japonsko, kde je zatím potvrzeno 14 lidí nakažených novým koronavirem, čelí otázkám, zda dělá dost proti šíření infekce a zda by nemoc COVID-19 nemohla narušit letošní olympijské hry v Tokiu. Organizátoři proto z preventivních důvodů odložili zamýšlený start tréninků dobrovolníků.

Nemocných v Evropě může přibývat i vzhledem k postupnému návratu turistů z lodi Diamond Princess, která byla kvůli výskytu nového koronaviru na palubě od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Do Británie se dnes vrátilo 32 jejích pasažérů, které čeká dvoutýdenní karanténa. Dalších 19 lidí přistálo v Itálii, na palubě italského letadla bylo i několik Slovinců a Chorvat. V České republice se zatím žádný případ nákazy koronavirem nepotvrdil.

mik lep spr

Zpravodaj

Svět dostatečně nechrání zdraví dětí, tvrdí odborníci

  • 19 února, 20203 srpna, 2020
  • by CRS Webmaster

Ženeva 19. února (ČTK) – Svět dostatečně nechrání zdraví dětí, domnívá se komise 40 odborníků svolaná Světovou zdravotnickou organizací (WHO), Dětským fondem OSN (UNICEF) a časopisem The Lancet. K celosvětovému stavu zdraví dětí a dospívajících přispívá nedostatečná péče o životní prostředí i škodlivý marketing podporující obezitu, shodují se odborníci.

Komise sestavila žebříček 180 zemí, které hodnotila na základě ukazatelů jako jsou zdraví dětí, jejich vzdělávání či výživa. Tyto ukazatele dala do kontextu s emisemi skleníkových plynů či příjmovou nerovností. Česká republika mezi zkoumanými zeměmi nebyla. Slovensko a Maďarsko se umístily na 30. a 29. místě a Polsko na 33. místě žebříčku.

Ani státy, které obsadily přední místa žebříčku – Norsko, Jižní Korea a Nizozemsko, pro ochranu budoucí generace nečiní dostatek, vyplývá ze studie. Prosperující a bohaté státy totiž patří zároveň k největším producentům skleníkových plynů.

Naopak státy, které skončily na posledních místech žebříčku, tedy Středoafrická republika, Čad a Somálsko, ke klimatické změně přispívají méně, dětem ale nedokážou zaručit dostatečnou zdravotní péči nebo vzdělání.

“I přesto, že se zdraví dětí a dospívajících za posledních 20 let zlepšilo, pokrok se zastavil,” uvedla expremiérka Nového Zélandu a členka komise Helen Clarková, podle níž hrozí, že se situace začne zhoršovat.

“Odhaduje se, že zhruba 250 milionům dětí mladších pěti let ze zemí s nízkým a středním příjmem hrozí, že nedosáhnou vývojového potenciálu… Více nás však znepokojuje, že všechny děti na světě čelí existenciálním hrozbám kvůli klimatické změně a komerčnímu nátlaku,” varuje Clarková.

Kromě emisí skleníkových plynů dětské zdraví ohrožuje i marketing, například reklamy na nezdravé jídlo či sladké pití, které jsou spojovány s dětskou nadváhou a obezitou. Na dospívající pak cílí reklamy na e-cigarety. Právě lepší regulace reklam je jedním z kroků, k nimž komise svět vyzývá vedle okamžitého snížení produkce skleníkových plynů. Podle agentury APA argumentuje mimo jiné tím, že počet obézních dětí a dospívajících vzrostl z 11 milionů v roce 1975 na 124 milionů v roce 2016.

“Pokud chtějí státy ochránit … svět, který naše děti v budoucnu zdědí, musí přehodnotit svůj přístup ke zdraví dětí a dospívajících,” uvedla Clarková.

nim msk nob

Aktuálně

Čína ohlásila nejnižší počet nově nakažených koronavirem od ledna

  • 18 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 18. února (ČTK) – Čína dnes oznámila nejnižší nárůst nakažených novým typem koronaviru od konce ledna a nejmenší počet úmrtí za poslední týden. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však brzy na to usuzovat, že je epidemie na ústupu. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo na celém světě již 1875 lidí a nakažených je přes 73.000. Epidemie začíná stále více dopadat na některé asijské ekonomiky i nadnárodní firmy.

Čína za pondělí zaznamenala 1886 nových případů a 98 úmrtí, drtivou většinu z nich hlásí provincie Chu-pej, považovaná za epicentrum nákazy. Úmrtnost na COVID-19 je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozích epidemií SARS či MERS, nicméně asi 20 krát více než u klasické sezónní chřipky.

Podle Číny jsou nové údaje znamením toho, že preventivní opatření proti dalšímu šíření nemoci přijatá místními úřady fungují. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že čínská data “zřejmě poukazují na pokles nových případů”. Jakýkoliv trend je však podle něj potřeba vyvozovat jen velice opatrně. Nový francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran dnes v rádiu France Info prohlásil, že stále existuje “věrohodné riziko”, že se lokální epidemie přemění v pandemii světových rozměrů.

Největším ohniskem nákazy mimo Čínu je v tuto chvíli výletní loď Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v japonském přístavním městě Jokohamě. Úřady tam potvrdily dalších 88 nových případů nákazy, celkový počet tak vystoupal na 542. Spojené státy již z paluby plavidla odvezly své občany, další země se tak chystají učinit v příštích dnech.

Ve středu se Japonsko chystá z lodi pustit na pevninu prvních asi 500 lidí, kteří již strávili v karanténě dva týdny, neprojevily se u nich symptomy nákazy a nepřišli do kontaktu s nakaženými. Další by pak měli palubu opustit v dalších dnech. Nakažení se budou léčit v místních nemocnicích.

Podle čínské státní televize dnes na COVID-19 zemřel Liou Č’-ming, ředitel hlavní nemocnice určené pro boj s koronavirem v nejhůře zasaženém městě Wu-chan. Čína uvedla, že veškeré zdravotnické pracovníky, kteří zemřou při léčení nakažených pacientů, prohlásí za mučedníky.

Čínský prezident Si Ťin-pching podle státní televize prohlásil, že země navzdory epidemii splní svoje ekonomické cíle pro letošní rok. Jihokorejský prezident Mun Če-in však uvedl, že se ekonomika jeho země nachází ve stavu nouze a kvůli klesající poptávce po místním zboží potřebuje stimul. Singapur zase schválil balíček v hodnotě 4,5 miliard dolarů (103,8 miliard korun) určený na boj s koronavirem a zmírnění ekonomických dopadů epidemie.

Americká technologická společnost Apple oznámila, že kvůli koronaviru nesplní výhled tržeb na druhé finanční čtvrtletí, který si stanovila teprve před třemi týdny. Výroba přístrojů iPhone totiž trpí většími výpadky dodávek, než se očekávalo. Kvůli množství zavřených obchodů také klesá poptávka po produktech firmy v Číně.

Podle expertů z pojišťovny Euler Hermes se kvůli vysoké integraci čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě epidemie projeví ve vývoji globální ekonomiky. Vliv viru na čínské hospodářství a zbytek světa přitom nebude zanedbatelný. Poradenská společnost Moore Czech Republic již zaznamenala dopady na českou ekonomiku, kvůli nákaze totiž musely být dočasně pozastaveny některé obchodní dohody s Čínou.

Mimo pevninskou Čínu zabila nemoc podobná svými příznaky chřipce pět lidí, a to v Hongkongu, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Japonsku a Francii. Kromě pevninské Číny je nejvíce nakažených v Singapuru a Japonsku. V České republice se zatím výskyt nového koronaviru nepotvrdil.

krn šeb

Aktuálně

Tchaj-wan oznámil první případ úmrtí na nákazu novým koronavirem

  • 16 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Tchaj-pej 16. února (ČTK) – Tchaj-wan dnes oznámil první případ úmrtí na nemoc vyvolávanou novým koronavirem. Zemřel muž ve věku 61 let, oznámil tchajwanský ministr zdravotnictví. Dosud bylo na ostrově potvrzeno 20 nakažených osob, informovala agentura Reuters.

Jak upřesnil tchajwanský ministr, podlehl nemoci COVID-19 muž, který v nedávné době necestoval do zahraničí. Trpěl ale diabetem a hepatitidou typu B.

Zesnulý pracoval jako taxikář a jeho klientelu tvořili hlavně lidé z Hongkongu, Macaa a pevninské Číny, řekl ministr. Uvedl také, že nákaza novým koronavirem se potvrdila i u další osoby z taxikářovy rodiny.

“Zatím se nám ještě nepodařilo zjistit jeho kontakty, aktivně to ale vyšetřujeme v naději, že najdeme zdroj nákazy,” řekl ministr.

V pondělí podle něj příslušné tchajwanské úřady začnou testovat všechny pacienty vykazující symptomy spojené s novým koronavirem, které v nedávné době cestovaly do zahraničí.

Tchaj-wan zakázal vstup do země lidem z Číny a cizincům, kteří nedávno Čínu navštívili, pozastavil také většinu letů do destinací v Číně. Mnoho škol navíc prodloužilo novoroční prázdniny až do konce února ve snaze potlačit šíření viru.

V Číně podle nejnovějších statistik zemřelo na chorobu COVID-19 už 1662 osob. Mimo pevninskou Čínu byla zatím hlášena čtyři úmrtí – v Japonsku, Hongkongu, který je zvláštní čínskou správné oblastí, na Filipínách a ve Francii.

tw šeb

 

Aktuálně

Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí

  • 14 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking/Šanghaj 14. února (ČTK) – Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, až do května zastavuje rezervace pro Peking. Možnost ubytování v dalších čínských městech pak Airbnb omezí. Firma uvedla, že ji k tomu nutí opatření, k nimž kvůli šíření nového typu koronaviru přistoupila čínská vláda. Na onemocnění, které virus způsobuje, už v Číně od prosince zemřelo nejméně 1380 lidí.

Rozhodnutí Airbnb způsobí další potíže turistickému sektoru, a následně i leteckým společnostem. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) uvedla, že epidemie koronaviru a s ní související omezení pohybu způsobí, že leteckým společnostem v prvním letošním čtvrtletí klesnou tržby až o pět miliard dolarů (přes 114 miliard Kč).

Zákazníci Airbnb, kteří mají rezervaci v Pekingu na období od 7. února do 30. dubna, dostanou rezervační poplatky zpět, uvedl mluvčí firmy. Rezervace pro město Wu-chan, odkud se koronavirus šíří, jsou zastaveny do 31. března. V oblasti Jung-čchuan v Čchung-čchingu v centrální Číně a ve Wu-si blízko Šanghaje nelze přes Airbnb rezervovat ubytování do 20. února.

“Vzhledem k tomu, že pokračuje snaha zamezit šíření nového koronaviru, budeme se během stavu zdravotní nouze řídit dalšími pokyny, které byly pro toto odvětví vydány,” uvedla společnost. “Klienty, kteří zrušili rezervaci, odškodníme a poskytneme jim podporu,” píše se dále.

Vedle více než 1380 mrtvých je více než 60.000 lidí novým typem koronaviru nakaženo, drtivá většina v Číně. Vláda v Pekingu přijala řadu opatření, aby šíření viru zamezila. Mnoho leteckých společností do Číny vůbec nelétá, od 23. ledna do 11. února aerolinky zrušily kvůli koronaviru do Číny více než 85.000 letů, ukazují záznamy konzultační společnosti Cirium. Slabší účast je kvůli tomu na aerosalonu v Singapuru a například v Barceloně byl zrušen veletrh mobilních technologií, který každoročně navštíví přes 100.000 lidí.

Veškeré lety do pevninské Číny zrušilo zhruba 70 leteckých společností, dalších asi 50 omezilo i související aktivity. Výsledkem je asi 80procentní pokles kapacity zahraniční letecké dopravy v pevninské Číně, poznamenala organizace ICAO.

Co se dopadů na turistiku v prvním čtvrtletí týče, vzhledem k nižšímu počtu návštěvníků z Číny pocítí největší problémy patrně Japonsko. Ztráty na příjmech z turistiky se tam odhadují na 1,29 miliardy dolarů, zatímco v Thajsku to bude kolem 1,15 miliardy dolarů.

spr

Aktuálně

Ministři EU proberou možné kroky proti šíření koronaviru

  • 13 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Brusel/Štrasburk 13. února (zpravodaj ČTK) – O tom, jak nejlépe zabránit hrozbě rozšíření nákazy koronavirem po Evropě, budou dnes mluvit ministři zdravotnictví členských zemí Evropské unie. Evropské země registrují několik desítek lidí nakažených virem šířícím se z Číny a členské státy chtějí mimo jiné zlepšit spolupráci a výměnu informací o nových případech.

Nový typ koronaviru označovaný jako Covid-19 zabil v Číně již přes tisíc lidí, nakazilo se jich více než 42 tisíc. Z evropských zemí se nákaza zatím rozšířila do Německa, Francie, Itálie, Španělska, Belgie, Británie, Švédska a Finska. Úřady registrují přes čtyři desítky infikovaných.

Vedle posílení vzájemné spolupráce budou ministři hovořit mimo jiné o tom, jak zajistit v členských zemích dostatek roušek či dalších ochranných prostředků či jak co nejúčinněji sdílet informace o šíření nákazy. Návrh závěrů schůzky počítá s tím, že ministři vyzvou Evropskou komisi, aby vyhodnotila obecný dopad globálních zdravotních epidemií na dostupnost léků na unijním trhu.

Koronavirus bude rovněž jedním z témat končícího plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci by měli schválit usnesení k lidskoprávní dimenzi této epidemie.

kpc

Zpravodaj

Šéf WHO: Nový koronavirus je velmi vážnou hrozbou pro…

  • 11 února, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Ženeva 11. února (ČTK) – Nákaza novým typem koronaviru postihuje zatím především Čínu, kde bylo zaznamenáno 99 procent všech případů infekce. Epidemie ale představuje velmi vážnou hrozbu i pro zbytek světa, uvedl dnes na úvod schůzky Světové zdravotnické organizace (WHO) její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň vyzval ke sdílení vzorků viru a urychlení vývoje léků a vakcín proti nákaze.

Do této chvíle Čína zaznamenala 42.708 potvrzených případů a 1017 úmrtí, prohlásil Tedros v zahajovacím projevu na dvoudenní schůzce WHO, jejímž cílem je uspíšit vývoj léků, diagnostiky a vakcín proti viru 2019-nCoV. Ten se od konce loňského roku šíří z čínského města Wu-chan a zasáhl již dalších 25 zemí světa.

Setkání WHO, které se podle agentury Reuters koná za zavřenými dveřmi, se účastní více než 400 expertů a představitelů řady států světa. Ti, kteří jsou z Číny a Tchaj-wanu, se zapojují prostřednictvím videokonference.

Přední hongkongský epidemiolog Gabriel Leung cestou na schůzku WHO v Ženevě řekl britskému listu The Guardian, že pokud se nepodaří dostat šíření nového koronaviru pod kontrolu, mohly by se jím nakazit dvě třetiny světové populace. Podle expertů jeden průměrný pacient stihne infikovat dalších 2,5 člověka.

Podle Leunga je nyní klíčové zjistit, zda tvrdá opatření, která přijaly čínské úřady ve snaze zastavit šíření nákazy, jsou účinná. Pokud se ukáže, že jsou, měly by i ostatní země zvážit jejich zavedení, dodal Leung. Čína kvůli nákaze odřízla jedenáctimilionové město Wu-chan od okolního světa a uzavřela i řadu dalších oblastí v nejpostiženější provincii Chu-pej.

lcm mka

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS