Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Výzkumy a studie

Průzkum: Příznaky duševní nemoci jsou u uprchlíků častější než u Čechů

  • 24 října, 2022
  • by andrlovak1

“Pouze necelá třetina těch, kteří trpí příznaky, o nich uvažuje jako o známce duševního onemocnění. Míra uvědomění roste s rozsahem symptomů. Citlivější jsou vůči příznakům obecně mladí lidé do 30 let, což odpovídá menší stigmatizaci duševního onemocnění v této cílové skupině,” uvedl ředitel NUDZ Petr Winkler.

 

Využití nějaké formy péče zaměřené na duševní zdraví zvažovalo 38 procent respondentů výzkumu. Podle odhadů by ji kvůli četnosti příznaků potřebovalo asi 75.000 lidí z 160.000 dospělých uprchlíků. “Největší bariéru v péči představuje nízká informovanost o její dostupnosti a proplácení zdravotními pojišťovnami,” uvedli autoři průzkumu, kterého ho účastnilo v září přes 1300 respondentů.

 

V České populaci mělo loni příznaky středně těžké deprese, kdy se doporučuje konzultace s psychiatrem, asi osm procent obyvatel. Mezi ukrajinskými uprchlíky v tuzemsku je to podle průzkumu 42 procent, tedy více než pětkrát tolik. Častěji se s jejich příznaky potýkají ženy. “Mezi symptomy deprese patří problémy se spánkem, negativní sebeobraz, pocit beznaděje nebo únava. Část symptomů je typicky spojena i s reakcí na trauma,” uvedli v tiskové zprávě.

 

Více než třikrát častější jsou u uprchlíků také příznaky úzkostí jako nervozita, neklid, obavy nebo podrážděnost. Duševní zdraví Ukrajinců podle průzkumu zhoršuje jak situace v jejich zemi, starost o rodinu nebo domov, který v ní zanechali, ale také špatné socioekonomické podmínky v Česku. Příznaky deprese nebo úzkosti trpí přes polovinu lidí, kteří jsou v materiální nouzi, a častější jsou u těch, kteří žijí v ubytovacích zařízeních než u žijících v běžných bytech.

 

“Dopady má i pracovní situace. Hůř na tom jsou lidé, co nemají práci, ale i ti, co pracují na výrazně méně kvalifikovaných pozicích, než měli původně,” vysvětlila analytička PAQ Research Martina Kavanová. Roli hraje i znalost češtiny, což může souviset i s možností získat lepší práci.

 

Podle Winklera se ukazuje potřeba osvětové kampaně motivující k péči o vlastní duševní zdraví, péči o své bližní a v případě potřeby také vyhledávání odborné pomoci. V současné době ale na ní chybí peníze. NUDZ vytvořil pro Ukrajince hledající informace o duševním zdraví speciální webovou stránku.

 

Aktuálně

Hygienici v Praze nezaznamenali víc infekčních nemocí v souvislosti s uprchlíky

  • 13 května, 2022
  • by andrlovak1

“Současná situace je podobná těm v minulých letech. Na území hlavního města Prahy HSHMP zatím letos nezaznamenala ani jeden případ spalniček, černého kašle či poliomyelitidy. K nárůstu počtu onemocnění nedošlo ani u tuberkulózy či žloutenky,” napsali hygienici.

 

Spolupracují s magistrátem a ubytovacími zařízeními a v případě, kdy to situace vyžaduje, nastavují protiepidemická opatření, například při běžných nemocech, jako jsou neštovice nebo virová onemocnění trávicího traktu.

 

Hygienici také uvedli, že Praze nebyl zaznamenán žádný případ vážné hepatitidy u dětí, kterých bylo zatím v Evropě, Izraeli či USA přes 300. Lékaři dosud neznají její příčiny, prověřují souvislosti s nákazou adenoviry nebo koronavirem. Podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z minulého týdne nebyl žádný případ ani jinde v Česku.

 

Zachyceny byly případy běžné žloutenky, hepatitidy typu A. “HSHMP v Praze eviduje sporadické, eventuálně rodinné výskyty onemocnění virovou hepatitidou A. V těchto případech provádí detailní epidemiologická šetření, na jejíchž základě nařizuje protiepidemická opatření, včetně sledování zdravotního stavu a vyšetření osob, které přišly s nemocným do kontaktu,” doplnili hygienici.

 

Výrazně více práce nezaznamenali s příchodem uprchlíků ani praktičtí lékaři pro dospělé. “Když to hodně zjednodušíme, tak na každou ordinaci připadá 20 nebo 25 pacientů. Pokud má 2000 pacientů, tak to de facto nehraje roli,” řekl dnes ČTK na odborné konferenci společnosti pražský praktický lékař a člen výboru Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Cyril Mucha.

 

Od začátku uprchlické vlny prošlo jeho ordinací kolem 70 Ukrajinců. Trápí je podle něj běžné nemoci, často chtějí také potvrzení do zaměstnání. Praktičtí lékaři se podle něj ale setkávají také s vážněji nemocnými, kterým je třeba zprostředkovat specializovanou péči, například onkologickou nebo dialýzu. “Ukrajinský pacient je vždycky náročnější. Obrovskou roli hraje také psychika,” dodal.

 

Pomohlo by podle něj zapojení ukrajinských lékařů, pro současnou situaci jsou podmínky nástupu zdravotníků ze zemí mimo EU poměrně tvrdé. Lékaři z Ukrajiny by podle něj mohli získávat povolení alespoň dočasně. Zhruba dvacítka ordinací praktických lékařů, zejména v Praze, už zaměstnala s finančním příspěvkem odborné společnosti ukrajinského zdravotníka alespoň jako administrativní sílu, která může pomoci s lepším dorozuměním mezi českým lékařem a ukrajinským pacientem.

 

Část pacientů vyhledává také takzvané UA pointy, které zřídily fakultní nemocnice a kde je také ukrajinsky hovořící personál. Větší nápor než lékaři pro dospělé zažívají dětští lékaři, kterých byl v Praze nedostatek už před začátkem migrační vlny. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes novinářům řekl, že nepočítá s tím, že by ukrajinské děti musely před nástupem do školy v září podstoupit plošně lékařskou prohlídku.

 

Většina z nich podle něj z různých důvodů lékaře do září vyhledá a ten ho prohlédne a základně vyšetří. Ministerstvo chce také vytvořit bezpečné elektronické úložiště zdravotních dat pro případ, že by se uprchlík stěhoval a informace potřeboval předat novému lékaři. “Pokud se osvědčí, využijeme ho pak i pro české pacienty,” uvedl.

 

Ve Sněmovně ministr potvrdil, že zdravotnictví se kvůli uprchlické vlně nehroutí. Na twitteru napsal, že více než 40 procent uprchlíků jsou děti. “Díky tomu počítáme s tím, že průměrná platba za jejich péči bude nižší než za české pacienty,” uvedl.

 

Ministerstvo podle něho postupuje tak, aby se nezhoršila dostupnost lékařské péče a léků. “Proočkovanost ukrajinských dětí se velmi podobá proočkovanosti dětí v Rakousku,” poznamenal Válek k obavám ze zavlečení nemocí, které byly v Česku díky očkování vymýceny.

 

České zdravotnictví

VZP dosud registrovala 298.900 uprchlíků, z nich 85 pct tvoří…

  • 25 dubna, 2022
  • by andrlovak1

Speciální vízum ke strpění či k dočasné ochraně v Česku získalo za dva měsíce války 308.000 lidí z Ukrajiny. S tímto vízem mají nárok na veřejné zdravotní pojištění. Uprchlíci se mohou registrovat u kterékoliv ze sedmi zdravotních pojišťoven. VZP má pobočky přímo v krajských asistenčních centrech pomoci, ostatní pojišťovny přihlašují nové pojištěnce ve svých pracovištích.

 

Podle Philippa VZP zaregistrovala k dnešku 298.900 příchozích z Ukrajiny. Z nich je zhruba 119.000 dětí do 18 let, 136.000 žen a 44.000 mužů. Desetina dospělých zdravotní odvody už hradí sama. Našli si zaměstnání, nebo se stali živnostníkem. “Platí vyšší úhradu, než platí stát,” podotkl Philipp. Podle něj zdravotní pojištění platí šest procent všech registrovaných ukrajinských pojištěnců. Stát na osobu posílá měsíčně 1967 korun.

 

VZP odhaduje, že by letos mohla zajišťovat péči celkem 362.000 příchozích z válečných oblastí. Pokud by pracovala a odváděla si pojistné zhruba desetina z nich, tedy kolem 36.000 dospělých, očekává od nich pojišťovna příjem 0,8 miliardy korun. Za zbývajících 90 procent by platil stát, podle odhadů by mohl poskytnout 3,6 miliardy korun. Celkové příjmy by tak činily 4,4 miliardy. Vedení VZP počítá s tím, že by zdravotní péče pro uprchlíky mohla stát 7,1 miliardy korun.

 

 

 

 

 

 

Zpravodaj

U 28 ze dvou stovek migrantů na lodi u Sicílie…

  • 24 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Řím 24. června (ČTK) – U 28 ze dvou stovek migrantů, které minulý týden přivezla k Sicílii z mezinárodních vod od Libye humanitární loď Sea-Watch 3, se potvrdil koronavirus SARS-CoV-2. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na sicilského guvernéra Nella Musumeciho. Podle něj se tak prokázala oprávněnost jeho požadavku na umisťováni nových běženců do karantény na lodě u italského pobřeží.

Skupina nakažených běženců je nyní v odděleném prostoru na trajektu Moby Zaza, který kotví nedaleko sicilského přístavu Porto Empedocle, aby se zabránilo šíření nákazy mezi další běžence na trajektu. I negativně testování budou dál kontrolováni každý den, uvedla agentura APA.

“Ti, co nás horlivě obviňovali téměř z rasismu, si teď uvědomí, že jsme měli pravdu,” napsal dnes na facebooku šéf sicilské regionální vlády.

Kvůli pandemii covidu-19, v níž patřila Itálie k nejhůře zasaženým zemím, nepouští od dubna italská vláda lodě nevládních organizací s migranty do přístavů a lidi umisťuje do dvoutýdenní karantény na jiná plavidla zakotvená u břehu.

Také Malta kvůli covidu-19 nechávala v posledních týdnech migranty z lodí nevládních organizací na pronajatých plavidlech u pobřeží ostrova a čekala, než se další země EU dohodnou o jejich převzetí. Maltská vláda dlouhodobě kritizuje EU, že jí dostatečně nepomáhá s přílivem migrantů. Migrační střediska v této ostrovní zemi s necelým půl milionem obyvatel jsou podle tamní vlády přeplněná zhruba dvojnásobně.

Malta ale začátkem tohoto měsíce pustila asi 400 migrantů ze svých karanténních lodí do přístavu poté, co si vysloužila kritiku od ochránců lidských práv i od komisařky Rady Evropy pro lidská práva. Někteří migranti totiž byli na lodích i několik týdnů.

nob jd

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS