Zdravá střeva jsou klíčem k tělesnému i duševnímu zdraví
Říká se, že člověk může přežít i bez 80 % střev. Důležitější je ale vědět, jak moc je funkce střev vlastně zásadní pro naše celkové zdraví. Všechny důležité živiny, které náš organismus potřebuje, se do něj dostávají v průběhu trávení právě díky střevům, z nichž se postupně vstřebávají. Pokud tedy není něco v pořádku v trávicím traktu, odráží se to později na našem celkovém zdraví.
Trápí vás různé vyrážky, opakující se infekce, respirační onemocnění, únava či častá bolest hlavy? Nejen zácpa či řídká stolice, ale i tyto příznaky mohou znamenat, že ve vašich střevech není něco v pořádku.
Ve střevech se nachází bakterie neboli mikrobiota dvojího druhu. Některé z nich jsou tělu prospěšné, jiné ale mohou být choroboplodné. Mezi těmito druhy panuje rovnováha prospěšná pro naše tělo. Pokud je ale narušena a „špatné bakterie“ začnou ve střevech převládat, dochází k potížím.
Co k nerovnováze ve střevech vede?
Střevní nerovnováha samozřejmě nenastane jen tak, z ničeho nic. Existuje několik nejvýznamnějších faktorů, které jsou často příčinou tohoto problému. V první řadě je to obecně nevhodný životní styl. Nejčastější chybou je nepravidelné a špatné stravování složené z polotovarů, častého jezení fast foodů nebo třeba přílišného množství sacharidů. Vliv na rovnováhu v trávicím traktu může mít i vysoká míra stresu nebo nedostatek spánku s ní často spojený. Rozhodit trávicí systém může i konzumace některých léků nebo častá léčba antibiotiky.
Co může přemnožení choroboplodných bakterií způsobit?
V návaznosti na přemnožení choroboplodných bakterií se můžete potýkat s množstvím zdravotních problémů, mezi které patří:
- oslabení imunitního systému,
- autoimunitní onemocnění,
- zácpy a průjmy,
- vznik potravinových intolerancí a alergií,
- střevní infekce a záněty ve střevech,
- propustnost střevní stěny (ta způsobuje pronikání bakterií, toxinů a částečně stráveného jídla do krevního řečiště),
- únava, úzkosti a deprese
- a řada dalších problémů.
Střevo je náš druhý mozek
Možná jste už někdy zaslechli tvrzení, že střeva jsou naším druhým mozkem. Jak si to ale vyložit? V posledních letech se vědci zabývali výzkumem, ve kterém se potvrdilo, že existuje osa střevo – mozek. Toto spojení znamená přímou komunikaci mezi centrálním a střevním nervovým systémem. Konkrétně se jedná o propojení emočních a kognitivních center mozku s periferními funkcemi střev. Na základě toho bylo potvrzeno, že funkce střev souvisí nejen s naší imunitou, ale i duševním zdravím. Střeva jsou zároveň jedinečná v tom, že jako jediným orgán v lidském těle nepotřebují od mozku pokyny, co mají dělat.