Rakousko se chystá otestovat všechny obyvatele domovů pro seniory
Vídeň/Bern 16. dubna (ČTK) – Rakousko se chystá otestovat na koronavirus všechny obyvatele domovů pro seniory. Oznámil to dnes podle agentury APA rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Země dosud hlásí zhruba 14.500 případů nákazy a 410 obětí, jimž v drtivé většině bylo více než 65 let. Poměrně nízký počet nových případů nákazy se daří držet ve Švýcarsku, jehož vláda dnes nastínila harmonogram postupného rozvolňování restriktivních opatření.
Rakousku, které patří mezi ty úspěšnější evropské země v boji s koronavirem, se daří zploštit křivku počtu infikovaných a postupně začíná uvolňovat opatření proti šíření nákazy. Nyní se chce zaměřit na plošné testování v domovech důchodců.
Podle Anschobera zůstává situace “vyrovnaná a stabilní”. Záleží ale podle něj na počtu provedených testů a ten má být zvýšen. Od příštího týdne budou na virus SARS-CoV-2 testováni všichni obyvatelé a pracovníci domovů pro seniory a pečovatelských domů a pracovníci v obchodu. Jenom v zařízeních pro seniory má jít o 130.000 lidí.
Anschober připustil, že to zabere určitou dobu. Země s 8,8 milionu obyvatel dokáže podle ministra otestovat více než 10.000 lidí denně, což je ale méně než 15.000, které vytyčil za cíl kancléř Sebastian Kurz. Anschober řekl, že nebyl stanoven termín, dokdy mají být testy v 918 rakouských domovech důchodců a pečovatelských domech provedeny.
Rakousko do dneška hlásilo 14.451 potvrzených případů koronavirové nákazy, což znamená nárůst o 0,9 procenta oproti předchozímu dni; podle Anschobera jde o nejnižší nárůst v Evropě. Protože se ale na 9000 Rakušanů už vyléčilo, počet aktuálně nemocných je přes 5000.
V úterý Rakousko začalo uvolňovat opatření zaměřená na omezení kontaktů mezi lidmi. Otevřely se obchody pro kutily a malé obchody, od 1. května je mají následovat větší obchody či kadeřnictví.
V sousedním Švýcarsku bylo dosud evidováno 26.732 potvrzených případů onemocnění covid-19, což znamená denní nárůst o 396. Mrtvých Švýcarsko registruje 1017, oproti středě o 44 více. Počet nových případů infekce se v posledních dnech zpomaloval až na 200 denně. Ještě na konci března ve Švýcarsku činily nárůsty kolem 1500 případů denně.
Švýcarská vláda dnes oznámila, že také této zemi se otevřou kadeřnictví nebo salony krásy, a to už 27. dubna. Postupně se pak budou z nuceného uzavření vymaňovat další podniky.
V další fázi uvolňování by se měla 11. května ve Švýcarsku otevřít většina obchodů, školy a trhy. V současnosti jsou otevřené jen obchody s potravinami, drogerie a další nezbytné služby.
Ve třetí fázi, od 8. června, by se měly ve Švýcarsku otevřít také odborná učiliště a univerzity. Jedna fáze bude přecházet v druhou jen v případě, že počet nových případů nemoci covid-19 výrazně neporoste, upozornila švýcarská vláda.
“Šíření koronaviru se zpomalilo a naše nemocnice nejsou na svých limitech,” řekla dnes švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová. Zároveň však vyzvala občany, aby nadále dodržovali sociální distanci a hygienická opatření.
Švýcarská vláda dnes rovněž oznámila, že bude pokutovat lidi, kteří jezdí přes nyní kontrolované hranice nakupovat do sousedních zemí, v nichž je levněji. Švýcaři jsou zvyklí nakupovat za hranicemi v Rakousku, Francii, Německu a Itálii, načež mohou dostat zpět daň z přidané hodnoty, a to i u potravin.
Švýcarská pohraniční policie uvedla, že pozoruje “přeshraniční nákupní aktivity”, které vyčerpávají policejní kapacity. “Při návratu do Švýcarska bude ukládána pokuta ve výši 100 franků (zhruba 2600 korun) pokud půjde zjevně o případ nákupní turistiky a hranice bude překročena výhradně za tímto účelem,” varovala dnes vláda. “Trestáno není samotné nakupování, spíše překážení v práci pohraniční stráže,” uvedla vláda.
Švýcaři mohou nadále překračovat hranice například kvůli práci, péči o nemocné příbuzné nebo kvůli dlouhodobější lékařské léčbě.
zdp jd