Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Doporučené články

Proč je důležité mytí rukou (nejen) v době virových onemocnění

  • 7 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Nejvíce bakterií se nachází na našich rukou

Není žádným tajemstvím, že to jsou právě naše ruce, na kterých se nachází tisíce až miliony nejrůznějších bakterií a dalších mikroorganismů. Ty na člověka číhají všude. Mezi nejrizikovější místa patří kliky u dveří ve veřejných budovách, madla v autobusech, telefony na pracovištích, ale také obyčejné houbičky na nádobí, které jsou přímo smetištěm bakterií.

Ne, že bychom to nevěděli a dřív si ruce nemyli, ale současná situace nás naučila dělat to ještě častěji a o něco poctivěji než dřív. Správná hygiena rukou je nyní zkrátka velké téma, a proto se poohlížíme po přípravcích, které do své domácnosti pořídit.

Dezinfekce, mýdlo nebo třeba vavřínový olej

V konečném důsledku nezáleží na tom, zda použijete dezinfekci z lékárny, obyčejné mýdlo nebo takový vavřínový olej, který má skvělé antibakteriální účinky. Důležité je vždy dodržet důkladný a správný postup při mytí rukou.

Sundávat bychom měli prstýnky i hodinky

Nejběžnější skrýší bakterií jsou prstýnky. Ty na veřejnosti většinou nesundáváme, měli bychom je ale sundat alespoň doma. Pod šperky se mohou bakterie snadno množit.

Stejné pravidlo platí i u hodinek a náramků. Ruce bychom si správně měli mýt až do poloviny předloktí. Součástí správného postupu mytí rukou je tedy také odložení všech šperků a hodinek.

Na umělých nehtech je více bakterií než na přírodních

Dalším faktorem zvyšujícím výskyt bakterií na rukou jsou umělé gelové nehty. Nachází se na nich více bakterií než na nehtech přírodních, a to i po umytí rukou vodou a mýdlem a dezinfikování speciálním přípravkem.

Umělé nehty bývají obvykle výrazně delší než ty přírodní, proto je pod nimi i více místa pro bakterie, a také se s nimi hygiena provádí hůře. Pokud jste tedy majitelkou umělých nehtů, měla byste hygieně rukou věnovat zvýšenou pozornost.

Ruce, obličej – největší nepřítel

Když vám někdo doporučí nesahat si na obličej, často vás hned začne svědit natolik, že se musíte za každou cenu poškrábat. Jedno z hlavních doporučení Světové zdravotnické organizace – nesahat si na obličej, bývá potom často obtížné.

I studenti medicíny si na něj sáhnou v průměru třiadvacetkrát za hodinu a frekvence tohoto obvykle neuvědomovaného zvyku narůstá ve stresových situacích. Jelikož se respiratorní viry nezřídka šíří pomocí rukou, není to v době koronavirové pandemie úplně ideální stav.

S dezinfekcí domácnosti pomůže i SAVO

Vzhledem k tomu, že okolní virus prokázal schopnost přežít na některých površích a předmětech i řadu dní, je nutné provádět jejich pravidelnou dezinfekci. Jedině tak se zamezí jeho šíření.Tento proces se samozřejmě týká i našich domácností.

O poznání častěji bychom měli v době pandemie dezinfikovat hlavně kuchyň a koupelnu. K dezinfekci podlah, nábytku a jiných dřevěných povrchů lze použít dostupné prostředky jako Sanytol, Dettol či Ajatin. Účinnost těchto přípravků ale klesá ve směsi s mýdlem či jiným anionickým surfaktantem, rovněž se tak děje při styku s bavlněnými látkami. Z toho vyplývá, že tyto přípravky nejsou vhodné pro dezinfekci textilu. Ten stačí vyprat na 60 stupňů Celsia.

 

 

Dezinfekci na povrchy si lze samozřejmě i vyrobit. Pro čištění podlah, kuchyňského i hygienického náčiní je vhodný roztok chlornanu sodného, který většina z nás zná pod označením SAVO, které je dostupné v téměř každém supermarketu. Ve větším objemu a vyšší koncentraci je pak k dostání i v prodejnách s bazénovou chemií.

 

 

Doporučené články

Celosvětová kampaň vznikla u piva

  • 16 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Nevím jak vy, ale já sama do nedávna ani netušila, co to Movember  vlastně je. Ale jak se říká: ,, ZDRAVÍ MÁME JENOM JEDNO”, tak si pojďme společně říct, co se k nám v blízké době vlastně blíží.

Movember je charitativní kampaň, která mění pohled na zdraví mužů. Zabývá se nejen hrozbou rakoviny prostaty a varlat, tato kampaň má mnohem více cílů. Upozorňuje také na problematiku duševního zdraví a sebevražd. Ne jen ženy, ale i muži by měli pravidelně navštěvovat svého lékaře.

Proč vlastně MOVEMBER?

Název vznikl odvozením od angl. MO- česky knír, který si tvz. MO bratrové nechávají narůst jako symbol této kampaně v průběhu měsíce listopad – angl. NOVEMBER.

 

Jak to všechno začalo?

Přesně před patnácti lety seděla partička kamarádů v jedné z australských hospod u piva. Společně narazila na téma charit zabývajících se zdravím žen, ale sami si uvědomili, že chlapi postrádají něco, kde by mohli angažovat ve jménu vlastního zdraví. Během další diskuze o módě a posledních trendech vzešla myšlenka přinést alespoň na jeden měsíc zpátky do módy opět knír, užít si tak přitom trochu srandy a současně vydělat nějaké peníze pro dobrou věc.

Austrálie byla dobyta. MOVEMBER se posunul na mezinárodní úroveň (Anglie, Irsko, Nový Zéland, Kanada a Spojené státy). Celá tato kampaň se rozrostla do dalších pěti zemí a je nám ctí, že Česká republika je jednou z nich společně s Finskem, Holandskem, Španělskem a Jihoamerickou republikou.

Za dobu své existence nasbírali MO-bratři několik desítek milionů dolarů na boj proti rakovině. Rakovina prostaty, varlat, psychické problémy, nedostatek pohybu – nejběžnější zdravotní problémy a komplikace mužů. Rakovina prostaty je v České republice nejčastější formou nemoci. Podlehlo až 1 600 pacientů.

 

Nepodceňujte vyšetření 

Navzdory svému relativně nízkému výskytu v porovnání s jinými nádory představují nádory varlat nejčastější nádorové onemocnění mladých mužů (maximum mezi 25–39 lety) a jejich výskyt během posledních desetiletí vzrůstá. Nejvyššího výskytu dosahují tumory varlat ve vyspělých zemích, první místo zaujímá Norsko, Česká republika zaujímá celosvětově sedmou pozici.

Nádory varlat patří v porovnání s ostatními nádorovými onemocněními v populaci mezi ta relativně vzácná. U mladých mužů však představují nejčastější nádorové onemocnění, a proto si zaslouží pozornost. V případě včasného záchytu jsou nádory varlat velmi dobře léčitelné a právě včasným odhalením onemocnění si mohou mladí muži nejvíce pomoci.

V současnosti se  počet nových pacientů zvyšuje v průměru o 5 000 každý rok, proto vyšetření nepodceňujte. Onemocnění postihuje nejčastěji muže vyššího věku, není však úplnou vzácností ani u jedinců mladších.

 

 

 

 

 

 

Zpravodaj

Muži chodí k urologovi pozdě, pomoci má informační kampaň

  • 9 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 9. září (ČTK) – Muži podle odborníků chodí k urologovi až s potížemi a zanedbávají preventivní prohlídky. Na ně by měli chodit nejpozději od 50 let. Pomoci má informační kampaň. V Česku začíná akce nadačního fondu Muži proti rakovině, který ji dnes představil novinářům, dříve než v listopadu, kdy se na prevenci rakoviny prostaty zaměřuje celosvětová kampaň Movember.

“Nadační fond bojuje i s mužskými předsudky. Stydí se o problémech mluvit, bojí se a pomoc lékaře vyhledají příliš pozdě,” řekli dnes jeho představitelé. Rakovina varlat postihuje nejčastěji muže mezi 30 a 35 lety, ročně jich je asi 500. Podle Romana Zachovala, předsedy Urologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze někdy návštěvu lékaře od zjištění potíží odkládají i dva až čtyři měsíce.

“Rakovina prostaty je nejčastějším mužským nádorovým onemocněním. V naprosté většině se po vyšetření podaří odhalit včas a ve vyléčitelném stadiu,” dodal Zachoval. Ročně lékaři nových případů odhalí asi 7000, nejčastěji díky preventivním prohlídkám. Nádor prostaty totiž nebolí, projeví se jenom zvětšenou prostatou a zvýšením hladiny PSA v krvi, kterou odhalí běžný rozbor.

Pacientské organizace požadují, aby tyto rozbory krve mohli mužům v rizikovém věku dělat i praktičtí lékaři. “Vyšší hodnota PSA ještě neznamená rakovinu, muže může zbytečně vyděsit. Interpretaci výsledků by měl udělat urolog,” vysvětlil přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole Marek Babjuk.

Urologické nádory tvoří zhruba třetinu zhoubných nádorových onemocnění mužů. Počet nových případů narůstá, částečně také kvůli lepší diagnostice a prevenci, při níž se podaří případy odhalit. Česko se kampaně Movember účastní od roku 2009. Pořádají se různé preventivní akce včetně sportovních. Loni byly knírem jako symbolem akce označeny i vlaky nebo autobusy.

 

 

Doporučené články

Back to school aneb Zdravé svačiny

  • 2 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Dostatečná hladina mikroživin je základním předpokladem pro správné fungování organizmu. U dětí to platí dvojnásob! Doporučené denní dávky jsou vodítkem pro stanovení dostatku mikroživin a vhodnosti případné suplementace. Stačí dětem kvalitní strava, nebo je třeba podávat vitaminy v doplňcích? Jak rychle a jednoduše připravit zdravé svačiny do školy a jaký jídelníček děti skutečně potřebují? Vše se dozvíte v našem článku. 

 

VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK A VITAMÍNY

Děti jsou na nedostatek vitaminů citlivé, proto by měl být jejich jídelníček sestaven opravdu pečlivě. Příčinou nedostatku vitaminů v organismu nemusí být jen špatně vyvážená strava dítěte, ale zvýšená spotřeba vitaminů při fyzické a psychické zátěži. Projdeme si nejdůležitější vitaminy a ukážeme si, jak rozpoznat jejich nedostatek.

Školní stravování je důležité, ovšem podstatné je si připomenout, že základem životního stylu je rodina. Především rodiče by si měli uvědomit, že daleko lepším řešením, než dát dítěti obnos peněz na nákup vlastní svačiny buď ve škole, nebo po cestě, je připravit svačinu doma. Stojí to jistě čas a práci, ale je to investice nejen do zdraví dítěte, ale také do vzájemného vztahu mezi rodičem a dítětem. Navíc pokud rodič časem převede zodpovědnost za přípravu svačiny na dítě a naučí jej připravovat si jídlo do školy, věnuje mu velký dar do budoucna, který se rozhodně vyplatí.

Děti ve škole, hlavně během chřipkového období, snadno onemocní, takže je vhodné podpořit jejich obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitaminu D a C.

 

SUPERPOTRAVINY

Superpotraviny jsou potraviny s vysokým obsahem mikroživin a patří mezi ně např. tučné ryby, vejce, semínka, plody kustovnice čínské anebo zelené potraviny. Lze je přímo konzumovat nebo přijímat v koncentrovaných extraktech či v doplňcích výživy, které obsahují směs extraktů několika superpotravin (nejčastěji práškovité směsi pro přídavek do nápojů a jídel). Výhodou superpotravin a jejich koncentrátů oproti běžné stravě je koncentrovaný obsah mikroživin. Výhodou superpotravin oproti tradičním doplňkům stravy je komplexní obsah mikroživin v přirozené kombinaci a nepřítomnost jakýchkoliv aditiv. Nevýhodou je nemožnost koncentrovaného podání individuální mikroživiny.

 

TA SPRÁVNÁ SVAČINA

Zdravá svačina je důležitá nejen pro dobré soustředění, ale také zabraňuje přejídání. Stále více dětí má problémy s nadváhou, či dokonce s obezitou. Častou příčinou bývá právě absence svačin, která pak vede k večernímu přejídání a mlsání. Správná svačina by měla být složena ze sacharidů i bílkovin a tvořit asi deset až patnáct procent denního příjmu (v závislosti na sportovní aktivitě dítěte).

Důležité je také vždy myslet na dodržování pitného režimu, který i u dětí tvoří jeden a půl až dva litry tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, kterou můžete ochutit citronem, mátou nebo ovocem, případně neslazený zelený nebo bílý čaj. Nevhodné jsou naopak jakékoli sladké, nebo dokonce energetické nápoje.

Velkou část svačiny by měla tvořit zelenina a ovoce. A to jak u dopoledních, tak odpoledních svačin. S ovocem je to u dětí snazší – je přirozeně sladké, proto jim více chutná. Horší situace nastává u zeleniny, která se často dětem zdá zbytečná. Rodiče by to ovšem měli vidět jinak a zeleninu alespoň “schovávat” do pomazánek a dipů.

 

ZDRAVÉ ŠKOLNÍ RECEPTY

Nezáleží na tom, jestli jsou domácí svačiny in, nebo out, hlavní je, aby se váš potomek stravoval opravdu kvalitně. Pokud svačiny odmítá, zkuste mu je zpestřit něčím netradičním. Celozrnným pečivem s tvarohovou pomazánkou a zeleninou rozhodně nic nezkazíte. Kromě klasického namazání z toho můžete připravit i “dospěláckou” verzi – pomazánku dejte do malé mističky jako dip, pečivo a zeleninu nakrájejte na špalíčky, aby se daly namáčet a přikusovat. Kromě tvarohu můžete zkusit i dip z cizrny nebo červené čočky.

Jahodová kaše

4 lžíce pohankových vloček, 2 lžíce kešu oříšků, 150 g jogurtu, 1 lžička medu a 4 – 5 jahod.

 

Domácí müsli směs

Většina běžných müsli tyčinek a cereálií jsou směsi jednoduchých a složených cukrů z nejrůznějších zdrojů, které jsou slepené dalšími cukry. Dětem zpravidla chutnají právě proto, že jsou tak sladké. Mnohem zdravější verzi můžete snadno připravovat doma. Doporučuji mít doma zásoby mnoha druhů ořechů, semínek a nedoslazovaného sušeného ovoce. Pak už je můžete jen míchat podle aktuální chuti. Pro zpestření zkuste někdy přidat i pár kostek kvalitní čokolády.

 

TIP NA ZÁVĚR

Odmítají vaše děti zdravé svačiny? Změňte druh servírování. Chce to jen čas, trpělivost a být skvělým příkladem.

Díky tomuto videonávodu nebylo přichystání svačin nikdy jednodušší! Přesvědčte se sami!

 

 

 

Aktuálně

Corriere della Sera: Broskve jsou elixírem krásy

  • 30 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Řím 30. srpna (ČTK/Corriere della Sera) – Broskve, tento druh letního ovoce, jsou nejen chutné, šťavnaté a hasí žízeň, ale také dělají dobře našemu organismu a jsou elixírem krásy, který dělá pleť zářivější, píše italský deník Corriere della Sera.

Mezi nejdůležitější plusy broskví patří, že napomáhají dobrému trávení. Je to díky vláknině, průměrná broskev totiž zajistí téměř deset procent denní potřeby organismu. Pomáhají nejen proti zácpě a chrání trávicí soustavu, ale přispívají také ke snižování hladiny cukru v krvi. Broskve navíc obsahují probiotika nezbytná pro střevní bakterie.

Mají vysoký obsah vitamínu C (více než 15 procent denní potřeby), který je nezbytný pro růst a fungování mnohých imunitních buněk, a vitamínu A (deset procent doporučované denní spotřeby), který pomáhá sliznicím dýchací soustavy, jež vytvářejí ochrannou bariéru před choroboplodnými zárodky. Díky přirozeným antibakteriálním vlastnostem broskví je toto ovoce významným spojencem imunitního systému.

Broskve jsou tvořeny z více než 85 procent vodou a jsou tak skutečným elixírem mládí pro pleť. Kromě toho, že obsahují antioxidanty, jsou bohaté na beta karoten, který chrání pleť před škodlivými účinky slunce a dodává jí zářivost. Obsah vitamínu C, který přispívá k tvorbě kolagenu, zlepšuje elastičnost pleti.

Mezi mnoha jinými vlastnostmi vitamín A také prospívá zraku. Jeho nedostatek vede k chorobě známé jako xeroftalmie, vysychání spojivky a rohovky oka, které může poškodit zrak a způsobit noční slepotu. Lutein a zeaxantin z broskví pomáhají chránit sítnici a mohou snížit riziko vzniku maskulární degenerace a šedého zákalu.

Broskve také mohou snižovat riziko rakoviny. Jedna studie prokázala, že antioxidanty, které broskve obsahují, brání růstu a šíření zhoubných buněk, zejména pokud jde o rakovinu prsu.

Nedávný výzkum ukázal, že bioaktivní látky obsažené v broskvích mají protizánětlivé vlastnosti a působí proti obezitě. Mají schopnost regulovat hladinu cukru a inzulínu v krvi. To spolu s vysokou koncentrací vlákniny a vody činí z broskví prostředek, jak držet pod kontrolou váhu.

Antioxidanty obsažené v broskvích bojují s oxidačním stresem, v podstatě nerovnováhou mezi produkcí volných radikálů, které škodí buňkám, a mezi schopností organismu čelit jejich škodlivým účinkům. To je jedním z faktorů přispívajících k neurodegenerativním chorobám jako je Alzheimer.

Broskve také upravují krevní tlak a chrání tělo před nafouknutím. Zde hraji zásadní roli draslík, který působí jako přírodní diuretikum a přispívá k odbourávání nadměrného sodíku. Tím umožňuje zmírňovat krevní tlak na srdce a tepny.

Zpravodaj

Lékař: Resuscitace, i když není třeba, málokdy způsobí újmu

  • 28 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 28. srpna (ČTK) – Laická resuscitace člověka, který nemá srdeční zástavu, málokdy způsobí vážnější zdravotní újmu. Lidé by se proto neměli bát pomoc poskytnout. Řekl to na dnešní tiskové konferenci České lékárnické komory ke Světovému dni první pomoci lékař Jiří Pokorný, který se specializuje na urgentní medicínu a školení první pomoci. Každoročně záchranáři resuscitují téměř 8000 lidí, zásadní je ovšem pomoc laiků před jejich příjezdem.

U člověka s podezřením na zástavu srdce je podle odborníků důležité zjistit, jestli dýchá. Dýchací cesty zprůchodní zaklonění hlavy a zvednutí brady. “Asi 40 procent lidí má při zástavě takzvaný gasping, hlasitě a lapavě se snaží nadechnout. Postupně ale pokusy slábnou,” dodal Pokorný. Je proto třeba resuscitovat, tedy začít člověku ležícímu na zádech nataženýma rukama stlačovat hrudník asi pět centimetrů hluboko s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu. Pokračovat je třeba až do příjezdu sanitky, což je v ČR v průměru 11 minut.

Častěji než se srdeční zástavou se lidé setkávají s drobnými poraněními jako jsou puchýře, odřeniny nebo řezné rány. Lékárníci doporučují mít doma či na dovolené příruční lékárničku zejména s dezinfekcí a obvazovým materiálem. “I z malého poranění, škrábnutí či oděrky může vzniknout infikovaná těžko se hojící rána. Je potřeba správně ošetřit každou ránu,” řekl viceprezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Pomáhající člověk by podle Pokorného měl myslet na vlastní bezpečí. Pomoc cizímu, zvlášť pokud krvácí, nedoporučuje bez rukavic. Připomněl také, že pokud jemu samému nehrozí smrt nebo vážné poškození zdraví, má zachránce povinnost poskytnout pomoc danou zákonem. “Pokud má dotyčný alespoň základní teoretické znalosti, není poskytnutí první pomoci příliš složité,” dodal. Při volání na zdravotnickou záchrannou službu navíc operátorka volajícího instruuje.

Od 9. do 15. září si mohou zájemci v lékárnách osvojit základy první pomoci. Dostanou také informační materiály s postupy. Na webu Nebojte se zachránit život najdou také návody na další situace, například otravu houbami nebo popáleniny elektrickým proudem.

 

Zpravodaj

Voda ve Džbánu a Hostivaři není kvůli sinicím vhodná ke…

  • 23 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 23. srpna (ČTK) – Voda v pražských přírodních koupalištích Džbán a Hostivař není kvůli přemnoženým sinicím vhodná ke koupání. Hygienici zde poslední kontrolu provedli 19. srpna. Na dalších čtyřech sledovaných místech v Praze je voda v pořádku, vyplývá z výsledků měření, které dnes pražská hygienická stanice zveřejnila na svém webu.

Bez problémů je voda v Divoké Šárce, motolském rybníku i na koupalištích s přírodním čištěním v Radotíně a Lhotce.

Vodu v hostivařské přehradě hygienici nedoporučují ke koupání od druhé poloviny července, v posledním červencovém týdnu dokonce vyhlásili zákaz koupání. Se sinicemi se tato největší vodní nádrž v Praze s rozlohou přes 40 hektarů potýká dlouhodobě. Magistrát zde proto loni nechal instalovat tři ultrazvukové čističky vody, které mají zajistit, aby se množství sinic minimálně nezvyšovalo.

Na koupališti Džbán ve Vokovicích je větší výskyt sinic od konce července, nyní podruhé hygienici vyhodnotili vodu jako nevhodnou ke koupání. V předchozích sedmi letech se tu přitom sinice přemnožili jen velmi výjimečně.

Letošní chladný květen posunul na některých místech začátek koupací sezony. Na koupališti s přírodním čištěním v Radotíně zahájili v polovině května, ale třeba v Divoké Šárce nebo Lhotce návštěvníkům otevřeli až od 1. června.

O nadcházejícím víkendu budou podle meteorologů odpolední teploty v Praze stoupat ke 30 stupňům, oba dny mají být ale oblačné s deštěm.

 

Zpravodaj

Corriere della Sera: Je med skutečně tak zdravý, jak…

  • 21 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Řím 21. srpna (ČTK/Corriere della Sera) – Včelí med je považován za zdravý. Ale je tomu skutečně tak? Med je kaloricky vydatnější než běžný cukr, ale má větší sladivost, proto se ho dá používat méně než cukru. Med je složen hlavně z fruktózy, glukózy a vody a obsahuje stopy vitaminů, minerálů, elektrolyty, enzymy, aminokyseliny a flavonoidy. Tyto látky mají určitý příznivý vliv na zdraví, a tím odlišují med od jiných sladidel, jako je cukr, píše italský deník Corriere della Sera.

Různé výzkumy prokázaly souvislost mezi konzumací medu a zlepšením rovnováhy střevní mikroflóry, zmírněním kašle a dýchacích potíží. Přítomnost výživných látek v medu má antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky. Abychom však mohli získat dostatek těchto látek, museli bychom zkonzumovat velké množství medu, a tedy i spoustu kalorií, upozorňuje americká dietoložka Jenny Friedmanová.

Přestože Americká asociace pro srdeční choroby doporučuje omezit denní množství cukru na šest kávových lžiček u žen a na devět u mužů, průměrný Američan zkonzumuje podstatně více, čímž značně ohrožuje své zdraví. “Konzumace příliš vysokých dávek cukru je spojena se zvyšováním váhy a s větším nebezpečím vzniku chronických chorob, jako je onemocnění srdce nebo cukrovka,” zdůrazňuje dietoložka Meredith Priceová.

Jedna kávová lžička medu obsahuje asi 64 kalorií (cukr jich obsahuje 49), ale má větší sladivost a může se ho používat méně. “Chuť medu je tím, co ho nejvíce odlišuje od ostatních sladidel, a proto je vhodné používat ho tam, kde tato jeho zvláštnost vynikne: do čaje, jogurtu nebo na toust, ale také do salátu,” říká Friedmanová.

Medu je více než 300 druhů. Záleží na jeho původu, na květech, které včely navštěvovaly a které mu dodávají barvu, chuť a nutriční vlastnosti. Například manukový med má výraznější chuť a není vhodný k pečení v troubě, zatímco tmavší med je bohatší na antioxidanty, ale také má intenzivnější a nahořklou chuť, která nevyhovuje každému.

Je jisté, že je lépe koupit med přímo od výrobce než v obchodě. Přírodní med je hutnější, a přestože se jeho konzistence mění podle způsobu výroby, stéká pomalu. Nerozlévá se jako sirup a má obvykle květinovou vůni. Proto je vždy lepší kupovat med místní produkce, protože tak si člověk může být jist, že to, co si koupil, je skutečně med.

 

Zpravodaj

Křivé zuby u dětí mohou být důsledkem špatné péče o mléčné…

  • 15 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 15. srpna (ČTK) – Křivé zuby u dětí mohou být podle odborníků důsledkem špatné péče o mléčné zuby. Při jejich vypadnutí či vytržení kvůli kazům může špatně vyrůst trvalý chrup. Křivé zuby je pak potřeba srovnat rovnátky, která stojí desítky tisíc korun. Podle ortodontistů, tedy zubařů, kteří se na rovnání zubů specializují, přibývá i dospělých, kteří si rovnátka pořizují. Na rozdíl od dětí jim na ně ale nepřispívá zdravotní pojišťovna.

“Úkolem dočasných zubů je kousání, mají vliv na učení mluvení a výslovnost, ale hlavně drží v ústech místo pro své nástupce ze stálého chrupu,” vysvětlila zubní lékařka Hana Zallmannová. Při ztrátě zubu dříve než rok před jeho vypadnutím se podle ní okolní zuby nakloní nebo posunou do mezery a rostoucí trvalý zub se do ní nevejde.

Mnozí rodiče si podle Zallmannové myslí, že o mléčné zuby není třeba tolik pečovat, protože stejně vypadnou. Nejčastější příčinou jejich zkažení je nesprávné čištění zubů, nevhodná strava plná sladkostí a pití slazených nápojů, jako jsou džusy nebo limonády.

“Při čištění zubů je třeba se zaměřit na oblast u krčku zubů, oblast mezi zuby a žvýkací plošky stoliček,” vysvětlila zubní hygienistka Zuzana Chmelařová. U křivých zubů je více plošek, kde se může zubní plak usazovat a špatně se čistí.

Podle ortodontisty Jiřího Petra je správná péče o zuby také jednou z podmínek pro nasazení rovnátek, protože ta čištění zubů ještě zkomplikují. Kromě běžného a mezizubního kartáčku je potřeba používat také takzvaný jednosvazkový kartáček, který lépe očistí zámečky rovnátek na zubech.

Rovnátka na obě čelisti mohou stát 25.000 korun, ale i šestkrát tolik. Levnější jsou snímatelná. Záleží na použitém materiálu a technologii, obejdou se i bez drátů a cementu. Ze zdravotních důvodů potřebuje rovnátka jen minimum lidí, většina je má kvůli vzhledu.

Ze systému veřejného zdravotního pojištění se platí u dětí i dospělých práce zubaře, jako je vstupní vyšetření, rentgeny, vytvoření modelu chrupu, nasazení rovnátek a jejich kontroly několikrát ročně. Dětem pojišťovny na aparáty přispívají řádově stovky až nízké tisíce korun ročně.

 

Zpravodaj

Fyzioterapeutka: Polovina dospělých má problémy s chodidly

  • 14 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 14. srpna (ČTK) – Polovina dospělých má podle hlavní fyzioterapeutky pražské FYZIOkliniky Ivy Bílkové problémy s chodidly, nejčastěji propadlou klenbu nebo vbočený palec. Děti často trpí plochými chodidly, deformity nohou má podle ní při nástupu do školy až 95 procent z nich. Prevencí je podle odborníků také chůze naboso, musí se k ní ale přistupovat opatrně a zvykat si postupně. Klinika to uvedla v tiskové zprávě.

“Chůze naboso by měla být samozřejmostí od nejútlejšího věku. Přirozenou funkcí nohy je přijímání informací z našeho okolí. Pokud je stále uzavíráme do těsných bot, jejich zdravému rozvoji bráníme,” uvedla Bílková. V pozdějším věku je podle ní potřeba si na chůzi bez bot, případně v takzvaných barefoot botách s tenkou podrážkou, zvykat postupně.

Národy, které chodí bosé, mají nohy ve stoji relativně ploché, ale při chůzi se jim obě klenby chodidla zvednou. Lidé, kteří boty nosí celý život, mají klenbu stejně plochou i za chůze. Příčná i podélná klenba méně pruží a ztrácí svoji funkci, méně se zapojují také některé svaly.

Problémem velké části dětí jsou podle odborníků ploché nohy. “U dětí za to může předčasné a příliš časté nošení bot, například nošení bačkůrek po celý den, nazouvání botiček v době, kdy děti ještě nechodí, nebo špatně zvolená obuv v době růstu nožních kostí,” dodala fyzioterapeutka.

Ploché nohy u dětí mohou vznikat také během růstu, kdy pomaleji sílící a rostoucí svaly nohy nestíhají rychlejší růst kostí a nezvládají podélnou klenbu udržet. “Dětská klenba se tvoří do tří let, do kdy je naprosto zásadní stimulace chodidla různými podněty. V létě je nejlepší nechat dítě, u kterého se nevyskytují závažné ortopedické či neurologické vady, chodit bosé, jak to jen jde, po trávě, v písku, po kamenech. V zimě může doma zkoušet koberec, parkety, dlažbu a další povrchy, které střídají teplo a chlad,” uvedla.

U dospělých bývá podle Bílkové nejčastější příčinou plochých nohou jejich chronické přetěžování. Propadlá klenba může působit zdravotní obtíže, bývá skrytou příčinou křečí v lýtkách, bolesti kolen, kyčlí, hlavy i krční páteře. Může být i dědičné nebo ovlivněné sklonem k větší uvolněnosti vazů. Někdy se objeví také při těhotenství. Za vznik plochých nohou ale může podle Bílkové také nadváha nebo nedostatečná stimulace chodidla zapříčiněná tím, že nohy máme neustále “uvězněné” v botách, ve kterých nemají dostatečný prostor pro pohyb.

Pro chůzi naboso, která může problém s plochými nohami zlepšit, fyzioterapeutka doporučuje přírodní terény, jako travnaté plochy, lesní a polní cesty, písek či hlína. Naopak nevhodný je asfalt, dlažební kostky a další tvrdé povrchy. Podobné doporučení dává fyzioterapeutka i pro nošení barefoot bot.

“Při velké zátěži hrozí bolest chodidel, kleneb a svalů. Lidé chodí převážně po tvrdé dlažbě a na bosou chůzi nejsou zvyklí, proto pak trpí patními ostruhami a záněty Achillovy šlachy, která má funkci tlumiče při dopadu,” řekla. V klasické botě tlumí dopad podrážka. Doporučuje proto střídání bosých bot s běžnými s měkkou podrážkou a širokou špičkou.

Dětské boty by se podle ní měly vybírat s atestem zdravotní nezávadnosti České obuvnické asociace, které splňují nároky na ohebnost, prodyšný materiál a tvar se širší špičkou. Barefoot boty nedoporučuje na delší chůzi po tvrdých površích.

V minulosti před nošením bosých bot na tvrdých površích varovala i Česká obuvnická a kožedělná asociace. Člověk si podle ní může poškodit kolena, kyčle nebo páteř. Zatímco bosý člověk našlapuje více na špičku a nohou ohmatává terén, v botě dopadá na patu. Barefootová obuv vznikla původně v USA pro chůzi a běh v přírodním terénu. V Česku jde o módu posledních zhruba pěti let.

 

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS