Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Tisková zpráva

Jen 6 % Čechů řeší psychické problémy s odborníky. Děti léčí…

  • 15 srpna, 202216 srpna, 2022
  • by andrlovak1

Až 83 % Čechů, kteří trpí duševními poruchami, se nijak neléčí. Psychické problémy raději řeší sami nebo s přáteli. Pomoc odborníka vyhledá jen 6 % z nich. Pro léčbu dětí pak volí spíše „přirozené metody“. Může za to společenské stigma, nízká vzdělanost obyvatel i málo odborníků. Vyplývá to z průzkumu agentur G82 a Simply5 realizovaného pro Nevypusť duši a T-Mobile a z analýzy datové žurnalistiky Česko v datech.

 

Podle dat OECD vypadá Česko jako země, jejíž obyvatele trápí psychické problémy podstatně méně než zbytek Evropy. Duševními poruchami by u nás mělo trpět jen 15 % populace, což je čtvrtý nejnižší výsledek v Evropě. Realita je ale odlišná. Jak totiž upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví ve svém Akčním plánu duševního zdraví pro 2020–2030, v Česku je stále na evropské poměry mimořádně vysoká stigmatizace psychických nemocí, a to i mezi samotnými lékaři. Kvůli častému odsuzování se tak lidé bojí veřejně přiznat, že jejich duševní zdraví není v pořádku. Celá situace tedy může ve výsledku zdánlivě působit tak, že jsou Češi psychicky zdravější než zbytek Evropy, nicméně to nemusí odpovídat skutečnosti.

 

Nasvědčují tomu i data Eurostatu o sebevraždách. „Česko v počtu sebevražd patří spíše k evropskému průměru. Na sto tisíc obyvatel u nás připadá 11,2 sebevražd, průměr evropských zemí činí 11,4. V rámci České republiky jsou ale patrné velké rozdíly mezi regiony, například v regionu Severovýchod průměrně ze sta tisíc obyvatel spáchá sebevraždu 13,7 lidí, zatímco na Střední Moravě ‚jen‘ 7,3,” uvádí analytik Milan Mařík z projektu Česko v datech.

 

[Infografika – Psychické nemoci]

Pro Čechy je psychické zdraví důležité, odborníkům ale nevěří

Češi dle vlastních slov vnímají duševní zdraví jako klíčové. Mají o něm ale mylné představy. Problém spočívá v tom, že se psychické problémy snaží často vyřešit bez odborné podpory. Pouhých 6 % Čechů zvolí jako první volbu při řešení problémů profesionální pomoc. Na vlastní pěst se s nimi snaží vypořádat 60 % lidí a další třetina se obrací na své přátele. Vyplývá to z průzkumu agentur G82 a Simply5 realizovaného pro Nevypusť duši a T-Mobile.

 

Ve výsledku tak více než čtyři pětiny Čechů trpící duševními poruchami nejsou vůbec léčeny. „V Česku je významná mezera mezi potřebou léčby a její skutečnou konzumací. Podle analýzy dat z populační studie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) není léčeno až 83 % jedinců, kteří splňují kritéria duševní poruchy. Tato mezera v léčbě se sice díky osvětě a destigmatizaci duševních nemocí zmenšuje, potřeba odborné péče ale mnohdy naráží na omezené kapacity psychiatrů a psychologů,” vysvětluje Pavel Mohr, náměstek pro léčebnou péči v NUDZ.

 

[Infografika – Duševní zdraví v Česku]

Jen polovina Čechů věří psychoterapeutům. Děti léčí kontaktem s kamarády

Místo profesionální pomoci hledají Češi řešení spíše v „přirozených metodách“. Pokud jde o duševní zdraví dětí, jen 52 % lidí totiž věří v to, že psychoterapie může přispět k zvládání psychických poruch. Naopak nejvíce Čechů spatřuje léčivý efekt v kontaktu s kamarády (65 %) a pobytu v přírodě (64 %). Tyto „přirozené metody” sice pozitivní vliv na psychické zdraví mají, jedná se ale spíše o prevenci. Pokud už problém nastane, bývají mnohdy nedostatečné a plnohodnotnou léčbu nahradit nemohou.

 

Příčin, proč se lidé neobrací na odbornou pomoc, může být několik. „Psychické problémy v dnešní době stále podléhají společenskému stigmatu. Mnozí se tak bojí vyhledat pomoc, protože mají pocit, že by se museli k duševním problémům veřejně přiznat. Může to být ale i tím, že rodiče často nerozeznávají počáteční příznaky psychických obtíží dětí nebo nižším povědomí společnosti o širším spektru odborných služeb,“ vysvětluje Marie Salomonová, ředitelka a spoluzakladatelka Nevypusť duši.

 

Na dětské odborníky se čeká i půl roku

Dalším silně zažitým mýtem je představa, že je v Česku dostatek psychiatrů a dalších odborníků pro řešení psychických problémů dětí. Myslí si to 43 % Čechů. Skutečnost je ale taková, že například čekací doba na dětského psychiatra či psychologa se pohybuje mezi 4 a 6 měsíci. Česku pak v obecné rovině připadá na 10 000 obyvatel 9 psychologů. Podstatně dostupnější jsou v Německu, kde je jich ve stejném měřítku dokonce 27.

 

Příčinou může být slabší mediální pokrytí problému. „Určitě by velmi pomohlo, kdyby i média informovala o tématu častěji a komplexněji. Myslím, že dobrým příkladem je situace ohledně zubařů. Pokud bychom se zeptali, zda máme v ČR dostatek stomatologů, určitě by drtivá většina české populace odpověděla, že nikoli. Přitom čekací doba na psychologa či psychiatra je významně delší,“ míní Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti z T-Mobile.

 

Češi vydělávají na hodinu u psychoterapeuta 8,5 hodiny

Nedostupnost péče nespočívá jen v malém počtu odborníků, ale také v ceně. V rámci sledovaných evropských zemí u nás hodina u psychologa přijde na druhou nejnižší částku. Psychoterapie je ale stále pro mnohé nedostupná, jelikož na jednu hodinu u psychologa musí člověk v průměru vydělávat 8 a půl hodiny, což nás v evropském srovnání řadí na devátou příčku z 25 zkoumaných států.

 

Data vychází mimo jiné také z průzkumu veřejného mínění od společností G82 a Simply5, který byl v květnu 2022 realizován pro T-Mobile a Nevypusť duši. „Po debatě s odborníky jsme měli pocit, že naprosto chybí data o duševním zdraví české populace. Proto jsme iniciovali průzkum veřejného mínění v oblasti mentálního zdraví dětí pohledem dospělých. Z něj mimo jiné vyplynulo, že Češi mají mylnou představu o dostupnosti psychologické a psychiatrické péče. To samo o sobě změnit neumíme, ale chceme pomoci se šířením osvěty,“ vysvětluje Orgoník.

 

[Infografika – Nákladnost psychologické péče]

Kontakt pro média:

David Vondra

david.vondra@dfmg.cz

Tel.: 776 700 131

České zdravotnictví

Nemocnice v Brně má víc pacientů s psychickými problémy i pokusy sebevražd

  • 22 července, 2022
  • by andrlovak1

Velkou část psychických potíží tvoří podle Vida úzkost, dále somatizované psychické obtíže, což je psychická nepohoda projevující se jako příznak například bolesti, arytmie a podobně. Lékaři pečují i o pacienty se závislostmi nebo intoxikacemi v souvislosti s návykovými látkami přibývá i pokusů o sebevraždu. “Z hlediska demografie jsou pacienty s psychickými obtížemi více ženy okolo 30 let často i s vysokoškolským titulem. Přibývá však i lidí v seniorském věku pod vlivem alkoholu nebo jejich pokusy o sebevraždu,” řekl Vido.

 

Problémy podle něj měli i uprchlíci z Ukrajiny. “Přes prvotní obtíže nejčastěji jako bolest na hrudi byla příčina psychická,” poznamenal Vido. Počet pacientů s psychickými obtížemi podle něj vzrostl v poslední době v souvislosti se zvyšováním inflace a zdražováním. “Původně byly body zlomu covid, posléze ukrajinská krize a teď krize energetická a zdražování. Je nesnadné lidi přesvědčit o tom, že obtíže jsou psychického charakteru. Zpravidla pomůže empatický přístup, vysvětlování všech nálezů a výsledků, které vylučují somatickou patologii, aktivní zahrnutí pacienta do dialogu o péči o jeho fyzické i psychické zdraví,” řekl lékař.

 

Prevencí z hlediska psychických obtíží je z jeho pohledu stabilní sociální síť včetně pravidelné multigenerační komunikace i soustředění volného času k aktivnímu rozvoji fyzickému i vědomostnímu. “S vytrácením se mezigeneračních vazeb klesá obecná míra zdravotní gramotnosti, roste míra nekritického vyhledávání diagnóz na internetu a z toho pramenící psychická stigmatizace. Napomáhá tomu všemu bohužel styl tzv. defenzivní medicíny, což je nadměrné vyšetřování a léčení majoritně zdravé populace,” dodal Vido.

 

Děti a mateřství

Festival upozorní na vzrůstající psychické problémy dětí a mladistvých

  • 14 února, 202214 února, 2022
  • by andrlovak1

Festival bude tvořit mimo jiné promítání filmů spolu s přednáškami výrazných osobností z oblasti péče o duševní zdraví, besedy i doprovodný program. Organizátoři chtějí poukázat i na významné zhoršení duševního zdraví dětí v důsledku pandemie. “Situace již před pandemií nebyla uspokojivá. Dva roky strávené střídavě na distanční výuce udělaly své, a problémy se tak ještě prohloubily. Prevence už od dětství je důležitá i proto, že tři čtvrtiny duševních onemocnění propukají před osmnáctými, polovina pak už před patnáctými narozeninami,” uvedl ředitel NUDZ Petr Winkler.

 

Podle Winklera je v České republice problémem také nedostatek dětských psychiatrů. V ČR působí zhruba 1200 psychiatrů, pedopsychiatrů je ale přibližně jen 140 z nich, takže může být obtížné rychle získat efektivní pomoc. “Proto chceme nabídnout také rady, kam se obrátit a jak s dětmi pracovat,” doplnil ředitel NUDZ.

 

Festival se bude věnovat také problematice závislostí, poruch příjmu potravy, LGBT, autismu nebo bezpečného chování na internetu. “Účastníci budou mít také příležitost navštívit stánek s virtuální realitou zaměřený na duševní zdraví, kde mohou podrobit zkoušce svůj strach z výšek nebo pavouků a otestovat svou pozornost či paměťové dovednosti ve virtuálním městě,” uvedla Karolína Mladá z NUDZ, která tvořila program festivalu. Ve foyer knihovny návštěvníky čeká výstava nazvaná Dimenze duševního zdraví, která originální formou vyvrací časté předsudky a mýty o duševním zdraví.

 

Na pátek je připravená projekce filmu Abstinent, který se věnuje problematice závislostí, zejména na alkoholu. Následovat bude beseda s adiktoložkou Barborou Orlíkovou a Martinem Bezouškou, člověkem s osobní zkušeností se závislostí na alkoholu v mladém věku. V dalších besedách se návštěvníci setkají mimo jiné s přední odbornicí na poruchy příjmu potravy Hanou Papežovou či s Hynkem Jůnem z Národního ústavu pro autismus. V neděli bude přednášet Cyril Höschl a promítat se bude i film V síti s následnou diskusí s režisérem Vítem Klusákem.

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS