Nemocnice Pelhřimov má první přístroj z projektu modernizace za 150…
„Nové přístrojové vybavení představuje rozšíření spektra zdravotní péče a pro pacienty do budoucna znamená zkrácení čekací doby a zkrácení doby léčby. U nově pořizované magnetické rezonance je nyní připravována projektová dokumentace na přístavbu u hlavní lůžkové budovy,” řekl ředitel nemocnice Michal Kozár.
Podle Knapové byli pacienti doposud kvůli vyšetření na magnetické rezonanci převáženi do jihlavské nemocnice nebo i do nemocnic v Praze. Vlastní magnetická rezonance bude za 35 milionů korun. Přístavba pro ni by měla začít v druhé polovině letošního roku.
„Magnetická rezonance završí možnosti diagnostiky na našem pracovišti. Hlavní výhodou magnetické rezonance je mnohonásobně vyšší rozlišovací schopnost měkkých tkání oproti dalším přístrojům. Vyšetření navíc nezatěžuje pacienta radiací – odpadá lékařské ozáření. Používané paramagnetické kontrastní látky způsobují mnohem méně alergických reakcí, lze ji používat i u pacientů alergických na jód. U těchto pacientů nelze provést kontrastní CT vyšetření (počítačovou tomografii). Navíc méně zatěžují pacienta. Přínos magnetické rezonance je hlavně u zobrazování mozku, míchy, muskuloskeletálního aparátu, kloubů ale i bližší diferenciace lézí nitrobřišních orgánů,” uvedl primář radiodiagnostického oddělení pelhřimovské nemocnice Václav Markvart.
Celý projekt musí být dokončený na konci roku 2023. Nové vybavení díky němu získají interní oddělení i operační sály. Nemocnice také obnoví transportní lehátka, mycí lůžka a dalších 120 lůžek. Některá slouží pacientům asi 20 let. Nově bude mít nemocnice také tři bariatrická lůžka s nadstandardními funkcemi, která umožní péči o obézní pacienty.
Dotační program REACT-EU má v Evropské unii sloužit ke zlepšení situace po covidu-19. Krajem zřizovaná zařízení předložila do jednotlivých výzev programu deset projektů za 1,3 miliardy korun. Už dřív byly schváleny projekty pro Zdravotní záchrannou službu nebo Nemocnici Jihlava.