Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Lékaři z Brna předepsali 550 receptů na tři kila konopí

  • 5 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Brno 5. září (ČTK) – Léčebné konopí využívá stále více lidí. Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně letos za prvních osm měsíců vydali 180 pacientům 550 receptů na tři kilogramy medicínského konopí, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Je to více než za celý loňský rok, kdy vydali recepty na 2,5 kilogramu konopí. Léčebné konopí nemocnice předepisuje především na bolest u onkologických, degenerativních nebo autoimunitních onemocnění.

Fakultní nemocnice u svaté Anny byla prvním státním zdravotnickým zařízením, které začalo s léčbou medicínským konopím. Jako první v minulosti začala vyrábět konopné tabletky. “Léčebné konopí je skvělým lékem. Při dobrém používání je to vynikající doplněk ke klasické léčbě bolesti. Přímo působí na bolest, ale také na další průvodní příznaky chronické bolesti, jako je nespavost nebo úzkost. Celkově jednoznačně zvyšuje kvalitu života u pacientů právě s chronickou bolestí,” uvedl Radovan Hřib, vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Do léčby konopím se zapojuje v České republice čím dál více lékařů. Od začátku roku do konce srpna ho předepsali svým pacientům přes devět kilogramů, loni za stejnou dobu pouze přes dva kilogramy. “Třetina se týkala právě Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kde se historicky poprvé zavedlo užití konopí v kapslích a pomocí vaporizéru,” poznamenala Lipovská. Připomněla, že letošní novinkou je zahájení výzkumu léčebného konopí, které realizuje nemocnice a její Mezinárodní centrum klinického výzkumu. Budou se zkoumat účinky na pacienty. Díky tomu by se mohlo rozšířit využití konopí u dalších nemocí nebo by to mohlo vést k jednání o proplácení pojišťovnami. Pojišťovny zatím léčebné konopí nehradí. Konopí stojí asi od 130 do 170 korun za gram. Nejvíce bere pacient 30 gramů, měsíčně ho tak léčba může stát i několik tisíc.

 

Doporučené články

Back to school aneb Zdravé svačiny

  • 2 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Dostatečná hladina mikroživin je základním předpokladem pro správné fungování organizmu. U dětí to platí dvojnásob! Doporučené denní dávky jsou vodítkem pro stanovení dostatku mikroživin a vhodnosti případné suplementace. Stačí dětem kvalitní strava, nebo je třeba podávat vitaminy v doplňcích? Jak rychle a jednoduše připravit zdravé svačiny do školy a jaký jídelníček děti skutečně potřebují? Vše se dozvíte v našem článku. 

 

VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK A VITAMÍNY

Děti jsou na nedostatek vitaminů citlivé, proto by měl být jejich jídelníček sestaven opravdu pečlivě. Příčinou nedostatku vitaminů v organismu nemusí být jen špatně vyvážená strava dítěte, ale zvýšená spotřeba vitaminů při fyzické a psychické zátěži. Projdeme si nejdůležitější vitaminy a ukážeme si, jak rozpoznat jejich nedostatek.

Školní stravování je důležité, ovšem podstatné je si připomenout, že základem životního stylu je rodina. Především rodiče by si měli uvědomit, že daleko lepším řešením, než dát dítěti obnos peněz na nákup vlastní svačiny buď ve škole, nebo po cestě, je připravit svačinu doma. Stojí to jistě čas a práci, ale je to investice nejen do zdraví dítěte, ale také do vzájemného vztahu mezi rodičem a dítětem. Navíc pokud rodič časem převede zodpovědnost za přípravu svačiny na dítě a naučí jej připravovat si jídlo do školy, věnuje mu velký dar do budoucna, který se rozhodně vyplatí.

Děti ve škole, hlavně během chřipkového období, snadno onemocní, takže je vhodné podpořit jejich obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitaminu D a C.

 

SUPERPOTRAVINY

Superpotraviny jsou potraviny s vysokým obsahem mikroživin a patří mezi ně např. tučné ryby, vejce, semínka, plody kustovnice čínské anebo zelené potraviny. Lze je přímo konzumovat nebo přijímat v koncentrovaných extraktech či v doplňcích výživy, které obsahují směs extraktů několika superpotravin (nejčastěji práškovité směsi pro přídavek do nápojů a jídel). Výhodou superpotravin a jejich koncentrátů oproti běžné stravě je koncentrovaný obsah mikroživin. Výhodou superpotravin oproti tradičním doplňkům stravy je komplexní obsah mikroživin v přirozené kombinaci a nepřítomnost jakýchkoliv aditiv. Nevýhodou je nemožnost koncentrovaného podání individuální mikroživiny.

 

TA SPRÁVNÁ SVAČINA

Zdravá svačina je důležitá nejen pro dobré soustředění, ale také zabraňuje přejídání. Stále více dětí má problémy s nadváhou, či dokonce s obezitou. Častou příčinou bývá právě absence svačin, která pak vede k večernímu přejídání a mlsání. Správná svačina by měla být složena ze sacharidů i bílkovin a tvořit asi deset až patnáct procent denního příjmu (v závislosti na sportovní aktivitě dítěte).

Důležité je také vždy myslet na dodržování pitného režimu, který i u dětí tvoří jeden a půl až dva litry tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, kterou můžete ochutit citronem, mátou nebo ovocem, případně neslazený zelený nebo bílý čaj. Nevhodné jsou naopak jakékoli sladké, nebo dokonce energetické nápoje.

Velkou část svačiny by měla tvořit zelenina a ovoce. A to jak u dopoledních, tak odpoledních svačin. S ovocem je to u dětí snazší – je přirozeně sladké, proto jim více chutná. Horší situace nastává u zeleniny, která se často dětem zdá zbytečná. Rodiče by to ovšem měli vidět jinak a zeleninu alespoň “schovávat” do pomazánek a dipů.

 

ZDRAVÉ ŠKOLNÍ RECEPTY

Nezáleží na tom, jestli jsou domácí svačiny in, nebo out, hlavní je, aby se váš potomek stravoval opravdu kvalitně. Pokud svačiny odmítá, zkuste mu je zpestřit něčím netradičním. Celozrnným pečivem s tvarohovou pomazánkou a zeleninou rozhodně nic nezkazíte. Kromě klasického namazání z toho můžete připravit i “dospěláckou” verzi – pomazánku dejte do malé mističky jako dip, pečivo a zeleninu nakrájejte na špalíčky, aby se daly namáčet a přikusovat. Kromě tvarohu můžete zkusit i dip z cizrny nebo červené čočky.

Jahodová kaše

4 lžíce pohankových vloček, 2 lžíce kešu oříšků, 150 g jogurtu, 1 lžička medu a 4 – 5 jahod.

 

Domácí müsli směs

Většina běžných müsli tyčinek a cereálií jsou směsi jednoduchých a složených cukrů z nejrůznějších zdrojů, které jsou slepené dalšími cukry. Dětem zpravidla chutnají právě proto, že jsou tak sladké. Mnohem zdravější verzi můžete snadno připravovat doma. Doporučuji mít doma zásoby mnoha druhů ořechů, semínek a nedoslazovaného sušeného ovoce. Pak už je můžete jen míchat podle aktuální chuti. Pro zpestření zkuste někdy přidat i pár kostek kvalitní čokolády.

 

TIP NA ZÁVĚR

Odmítají vaše děti zdravé svačiny? Změňte druh servírování. Chce to jen čas, trpělivost a být skvělým příkladem.

Díky tomuto videonávodu nebylo přichystání svačin nikdy jednodušší! Přesvědčte se sami!

 

 

 

Aktuálně

Corriere della Sera: Broskve jsou elixírem krásy

  • 30 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Řím 30. srpna (ČTK/Corriere della Sera) – Broskve, tento druh letního ovoce, jsou nejen chutné, šťavnaté a hasí žízeň, ale také dělají dobře našemu organismu a jsou elixírem krásy, který dělá pleť zářivější, píše italský deník Corriere della Sera.

Mezi nejdůležitější plusy broskví patří, že napomáhají dobrému trávení. Je to díky vláknině, průměrná broskev totiž zajistí téměř deset procent denní potřeby organismu. Pomáhají nejen proti zácpě a chrání trávicí soustavu, ale přispívají také ke snižování hladiny cukru v krvi. Broskve navíc obsahují probiotika nezbytná pro střevní bakterie.

Mají vysoký obsah vitamínu C (více než 15 procent denní potřeby), který je nezbytný pro růst a fungování mnohých imunitních buněk, a vitamínu A (deset procent doporučované denní spotřeby), který pomáhá sliznicím dýchací soustavy, jež vytvářejí ochrannou bariéru před choroboplodnými zárodky. Díky přirozeným antibakteriálním vlastnostem broskví je toto ovoce významným spojencem imunitního systému.

Broskve jsou tvořeny z více než 85 procent vodou a jsou tak skutečným elixírem mládí pro pleť. Kromě toho, že obsahují antioxidanty, jsou bohaté na beta karoten, který chrání pleť před škodlivými účinky slunce a dodává jí zářivost. Obsah vitamínu C, který přispívá k tvorbě kolagenu, zlepšuje elastičnost pleti.

Mezi mnoha jinými vlastnostmi vitamín A také prospívá zraku. Jeho nedostatek vede k chorobě známé jako xeroftalmie, vysychání spojivky a rohovky oka, které může poškodit zrak a způsobit noční slepotu. Lutein a zeaxantin z broskví pomáhají chránit sítnici a mohou snížit riziko vzniku maskulární degenerace a šedého zákalu.

Broskve také mohou snižovat riziko rakoviny. Jedna studie prokázala, že antioxidanty, které broskve obsahují, brání růstu a šíření zhoubných buněk, zejména pokud jde o rakovinu prsu.

Nedávný výzkum ukázal, že bioaktivní látky obsažené v broskvích mají protizánětlivé vlastnosti a působí proti obezitě. Mají schopnost regulovat hladinu cukru a inzulínu v krvi. To spolu s vysokou koncentrací vlákniny a vody činí z broskví prostředek, jak držet pod kontrolou váhu.

Antioxidanty obsažené v broskvích bojují s oxidačním stresem, v podstatě nerovnováhou mezi produkcí volných radikálů, které škodí buňkám, a mezi schopností organismu čelit jejich škodlivým účinkům. To je jedním z faktorů přispívajících k neurodegenerativním chorobám jako je Alzheimer.

Broskve také upravují krevní tlak a chrání tělo před nafouknutím. Zde hraji zásadní roli draslík, který působí jako přírodní diuretikum a přispívá k odbourávání nadměrného sodíku. Tím umožňuje zmírňovat krevní tlak na srdce a tepny.

Zpravodaj

Ve zlínské nemocnici začnou nabízet terapii kontaktem s kočkami

  • 26 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Zlín 26. srpna (ČTK) – Dobrovolnické centrum Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně rozšíří své aktivity o felinoterapii, tedy podpůrnou terapii využívající kontaktu člověka s kočkami. Hospitalizovaným ji chce nabídnout ještě letos. Nápad vznikl na základě požadavků převážně starších pacientů. Terapii lidé vnímají pozitivně, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Klíčové podle odborníků je, aby kočky byly zvyklé na cizí lidi a měly z těchto setkání potěšení. “Chtěli bychom i tímto způsobem oslovit chovatele, zda by s námi měli zájem spolupracovat. Budeme za to určitě rádi,” uvedla koordinátorka dobrovolnického centra Michaela Schneiderová.

Felinoterapii nemocnice zavede na odděleních geriatrie a neurologie. Využívá se jako podpůrná léčba fyzických i psychických poruch. V České republice se podle Havrlanta poprvé uplatnila v roce 2002 v Mladé Boleslavi. Pacientům tehdy pomohly kočky plemen ragdoll a perský kocour.

Zlínská nemocnice od loňska využívá také známější canisterapii, která zase využívá kontakt se psy. Aktuálně se svými cvičenými psy dochází za pacienty 13 týmů. Frekvence návštěv je u každého z nich jiná. Některé přichází jednou týdně, jiné měsíčně, další pomáhají pacientům nepravidelně. “Jsou pejsci, kteří se kontaktem s nemocnými lidmi unaví rychle a potřebují delší čas na regeneraci. Jiní terapie zvládají lépe. Každému canisterapeutickému týmu jsme za jejich práci velmi vděční. Pomáhají o své dobré vůli a ve volném čase,” uvedla Schneiderová.

Další novinku v KNTB představují dvě knihobudky umístěné v areálu nemocnice. Lidé si v nich mohou půjčit, či vzít zdarma knihu. Jednu z budek zájemci naleznou u budovy číslo 21 a druhou v altánku mezi budovami číslo 11 a 12. “Nabízí stovky knih. Jsou určené nejen pacientům a zaměstnancům, ale také návštěvníkům nemocnice. Knížky si mohou půjčit, vzít, nebo vyměnit za jiné. Pokud budou chybět, literární fond doplníme či obnovíme,” dodala Schneiderová. Knihobudky se ve zlínské nemocnici objevily i díky spolupráci se společností Knihomil.

 

Zpravodaj

Tuzemská produkce léčivek po předchozím útlumu opět roste

  • 8 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Olomouc 8. srpna (ČTK) – Pěstování léčivých rostlin pro průmyslové zpracování se v Česku dostalo z útlumu a plochy s léčivkami se v posledních dvou letech zvyšují. V roce 2017 jejich rozloha vzrostla zhruba o 400 hektarů a loni o dalších 500 hektarů na 3558 hektarů. Největší podíl má ostropestřec mariánský, s velkým odstupem následuje heřmánek, máta peprná a meduňka. ČTK dnes informaci získala ze statistik ministerstva zemědělství a Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin Pelero.cz.

Ostropestřec mariánský byl v roce 2018 v Česku pěstován na 3000 hektarech. Farmaceutické firmy v posledních letech zvyšují výkup ostropestřce a poptávka roste i od kosmetických firem, které využívají olej vzniklý při jeho zpracování. “Pěstování ostropestřce se ve většině případů realizuje přímo na zakázku od zpracovatele, který dodává pěstiteli i osivo, jehož kvalita je prioritní podmínkou dostatečné a kvalitní produkce,” stojí ve zprávě MZe.

Helena Pluháčková ze sdružení Pelero.cz dnes po tiskové konferenci k letní etapě výstavy květin Flora Olomouc ČTK řekla, že v posledních letech přibývá v Česku polí s levandulí. Levandulový olej se užívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. “Nárůst ploch s levandulí jsme zaznamenali hlavně na Moravě, protože klimatické podmínky tomu teď napomáhají. Levandule je velmi oblíbená a i v našich podmínkách má vysokou kvalitu,” uvedla.

V předchozích letech plocha léčivých rostlin v Česku spíš klesala. Zatímco v roce 1997 byly léčivé rostliny v ČR pěstovány na 6127 hektarech, tak v roce 1999 pouze na 950 hektarech. V následujících letech plocha pozvolna rostla až na 4177 hektarů v roce 2012. Poté se trend obrátil a do roku 2016 plocha léčivek klesla na 2643 hektarů.

Zároveň se snižovala produkce léčivých rostlin. Například v roce 2004 činila 5257 tun, v roce 2016 necelých 2000 tun a předloni 3123 tun. V roce 2018 pak díky rozšíření ploch s léčivkami vzrostla na 4287 tun. Nejvyšší produkce léčivých rostlin byla v Česku zaznamenána v roce 1998, kdy obnášela 5282 tun.

Odbyt léčivých rostlin je podle pěstitelů v posledních letech nestabilní. I když na celém světě roste poptávka, tak tuzemských pěstitelů je nedostatek, protože pěstování léčivek je velmi náročné. Čeští pěstitelé se navíc musejí vyrovnat s konkurencí levných léčivých rostlin především z jižní a jihovýchodní Evropy, které se snaží čelit vyšší kvalitou a obsahem účinných látek. Do Česka se dováží hlavně tradiční lipový květ, kopřiva i heřmánek.

Záhonů s léčivými rostlinami přibývá na českých zahrádkách. “Lze to dokladovat mimo jiné tím, že Český zahrádkářský svaz zve mezi své členy odborníky a obrací se i na spolek Pelero.cz s požadavky na odborné přednášky,” podotkla předsedkyně výboru Pelero.cz Blanka Kocourková.

 

Vývoj ploch a produkce léčivých rostlin v ČR

201020112012201320142015201620172018
sklizňová plocha (ha)397740634177339733103034264330523558
produkce (t)291533813179230928942015195431234287

Zdroj: MZe

 

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS