Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Plicních problémů po covidu bude podle lékařů po nákaze omikronem zřejmě…

  • 10 února, 202210 února, 2022
  • by andrlovak1

“S postcovidovým syndromem k nám přicházejí pacienti přibližně tři měsíce po prodělání nemoci covid-19. Nyní tedy ještě stále léčíme ty, kteří prodělali variantu delta. První pacienty po omikronu očekáváme na přelomu března a dubna,” uvedl přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno Milan Sova.

 

Většina příznaků po nákaze odezní za několik dní až týdnů. U delty a starších variant covidu přetrvávaly u zhruba 15 procent. “Stále k nám přichází velké množství lidí s rozsáhlými změnami na plicích,” uvedl pneumolog z Fakultní nemocnice Olomouc Samuel Genzor. S covidem podle něj také souvisí častější plicní embolie. “S covidem je například spojován častější výskyt plicní embolie. Pacienta, kterého bolí na hrudi a je dušný, by proto měl vždy vyšetřit lékař,” dodal.

 

Pacienty, kteří byli s covidem-19 hospitalizovaní, by měl plicní lékař vyšetřit asi za šest až 12 týdnů od diagnózy. Pokud ho ale trápí bolest na hrudi, déle trvající teploty nebo vykašlává krev, měl by se na lékaře obrátit okamžitě.

 

“Typický postcovidový pacient je starší člověk po těžkém průběhu nemoci, který byl v nemocnici na ventilaci,” dodal Sova. Zdravotníci v brněnské fakultní nemocnici podle něj vyšetřili asi 3000 pacientů, závažné změny na plicích objevili u 2,5 procenta z nich.

 

Postihuje spíše horní cesty

U omikronu lékaři očekávají, že vzhledem k mírnějším projevům nákazy bude i méně pacientů s postcovidovým syndromem. Virus v této variantě častěji postihuje horní cesty dýchací než plíce, podle odborníků také před postcovidovým syndromem zčásti chrání očkování.

 

“Zatím je těžké odhadnout, jak velká část těch, kteří prodělali omikron, bude mít potíže,” uvedl Genzor. Podle něj se dá předpokládat, že velká část pacientů bude mít takové potíže, které nepůjde snadno změřit nebo zobrazit vyšetřovacími metodami. “Symptomy v těchto případech obvykle po 12 a více týdnech odezní samy nebo jim k tomu dopomůže rehabilitace plic,” uvedl.

 

Výzkumu post-covidových následků na pacientech se věnuje v současné době řada pracovišť. Například platforma Medevio spustila dotazník, ve kterém lidé mohou své příznaky i dlouhodobé následky nahlásit.

 

Příznaky

“K nejčastějším projevům patří chronická únava, kašel, bolesti hlavy, bolesti svalů, ztráta čichu a chuti, bolesti v krku, dušnost, nevolnosti a zvracení, průjmy a bolesti břicha,” uvedl vedoucí Centra postcovidové péče Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Mohou se ale také objevovat problémy se srdcem nebo neurologické, někteří lidé mají poruchy spánku, úzkosti nebo deprese.

 

Zahraniční studie ukazují, že postcovidový syndrom postihuje deset až 20 procent nakažených. V české populaci, která se nakazila do začátku letošního roku, by se mohlo jednat o téměř 350.000 lidí.

 

Aktuálně

Klíčové organizace by měly přijmout taková opatření, aby mohly…

  • 7 ledna, 2022
  • by andrlovak1

“V souvislosti s rizikem masivního šíření varianty omikron intenzivně jednáme o dalších krocích ve zdravotnictví, integrovaném záchranném systému, veřejné dopravě a dalších oblastech. Jsme v kontaktu s krizovými pracovníky obcí a zaslali jsme apel na rozhodující firmy a organizace, jako jsou vodárny, odpadové služby a další služby kritické infrastruktury, aby zvážily přijetí opatření, která zabezpečí potřeby obyvatelstva a obecně chod celého regionu,” uvedl dnes hejtman Martin Červíček (ODS).

Kraj podle něj nemá informace, že by někdo v regionu nebyl připraven na zahájení povinného testování zaměstnanců od 17. ledna.

Z celkových krajských čísel tohoto týdne podle krajských hygieniků vyplývá, že skončilo předchozí slábnutí epidemie koronaviru, které trvalo několik týdnů v řadě. V Královéhradeckém kraji podle informací ministerstva zdravotnictví za posledních sedm dní přibylo 1998 potvrzených případů covidu-19, před týdnem za stejnou dobu 1901 a před tím 2855. Nižší počty zachycených nákaz v posledních dvou týdnech mohou souviset s nižší intenzitou testování mezi svátky koncem roku.

V kraji je sedm potvrzených případů varianty omikron. Podle krajských hygieniků ale značně stoupá počet lidí pozitivně testovaných diskriminačním PCR testem s podezřením na omikron, kumulativně 4. ledna to bylo zhruba 60 případů, 5. ledna zhruba 90 a dnes okolo 200.

Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, dnes oproti čtvrtku mírně klesla na 363 z 365, ve středu byla na 364, stejně jako v úterý 4. ledna. Před týdnem v pátek byla na hodnotě 347. V celé ČR sedmidenní incidence dnes činila 388. V současnosti se nákaza v kraji nejvíce šíří v okresech Náchod a Hradec Králové a naopak nejméně na Jičínsku, vyplynulo z dat ministerstva zdravotnictví.

ku kš

České zdravotnictví

Kvůli omikronu odborníci navrhují zkrátit karanténu či testy zdarma

  • 4 ledna, 20224 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Dobu mezi vystavením žádanky a testem na covid je podle odborníků potřeba maximálně zkrátit. Stát by si podle nich měl udělat analýzu dostupnosti testů v jednotlivých regionech a na základě toho navýšit kapacity testování tak, aby čekací doba v žádném regionu nebyla delší než 24 hodin. Odborníci jsou také pro větší využívání antigenních testů, které dělají zdravotníci. Pozitivní výsledek takového testu by v případě, že má pacient zároveň symptomy covidu, měl být považován za dostatečný pro izolaci. Testy zdarma by podle odborníků měly být dostupné i pro neočkované. Placení testů jako motivace k očkování se podle nich už vyčerpala. “Součástí tohoto kroku by mělo být posílení využívání samotestů. Ve Velké Británii jsou v lékárnách zdarma přístupné testy proveditelné doma, je také možné si je nechat doručit domů poštou,” uvedli.

 

Kritickým místem celého systému je podle odborníků také doba od výsledku testu k trasování pozitivního pacienta a jeho rizikových kontaktů. Zástupci Bisop proto doporučují větší automatizaci například pro kolektivy, kde je infekce častá. Ve školách už by mělo fungovat, že v případě výskytu pozitivního případu se žákům či učitelům automaticky vystaví žádanka na test. Podobně by to mohlo podle odborníků fungovat v pracovních kolektivech či sociálních zařízeních. Možnost vlastního trasování, které usnadňuje hygienikům práci, navrhují odborníci dát i firmám či orgánům státní správy. Nyní ji mají jen jednotlivci.

 

Bisop doporučuje nejprve trasovat nejčerstvější případy, u kterých je větší šance zabránit dalšímu šíření nákazy. Nyní hygienici a externí spolupracovníci vyřizují případy od nejstarších. Stát by měl zvážit i možnost, že by se prioritně testovali a trasovali zdravotníci podobně, jako je tomu v Norsku.

 

Protože je varianta omikron více infekční, hrozí, že bude v jednu chvíli v karanténě či izolaci násobně více lidí než v dosud největších vlnách epidemie covidu. To může ohrozit fungování ekonomiky i společnosti. Při počtu 30.000 až 50.000 nových případů denně by u desetidenní izolace mohlo být v jednu chvíli v izolaci 300.000 až 500.000 lidí. K tomu je potřeba připočítat také jejich rizikové kontakty, které budou v karanténě. “V jednu chvíli tak může být v izolaci či karanténě i pět až deset procent populace,” uvedli odborníci. Doporučují proto zkrácení doby izolace a karantény, které by bylo podmíněné negativním testem na konci.

Výzkumy a studie

Závěry šesti studií naznačují, že varianta omikron méně napadá…

  • 3 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Z výsledků šesti studií, které dosud neprošly recenzním řízením, vyplývá, že omikron nepoškozuje plíce tolik jako delta nebo jiné předchozí varianty koronaviru. Vědci publikovali čtyři ze šesti studií až po Štědrém dnu.

 

“Výsledkem všech mutací, které omikron odlišují od předchozích variant, je, že se možná změnila jeho schopnost infikovat různé druhy buněk,” řekl profesor virologie na londýnské University College Deenan Pillay. “V podstatě se zdá, že má větší schopnost infikovat horní cesty dýchací – buňky v krku. Tam by se tedy množil snadněji než v buňkách hluboko v plicích. Je to opravdu předběžné, ale studie ukazují stejným směrem,” dodal virolog.

 

Výzkumníci, kteří se na Liverpoolské univerzitě specializují na molekulární virologii, zveřejnili předběžné výsledky studie, kde srovnávali závažnost průběhu nákazy omikronem u myší. Vědci u myší nakažených omikronem evidovali ve srovnání s ostatními variantami nižší ztrátu tělesné hmotnosti, menší virovou nálož a méně závažný zápal plic.

 

„Je to jeden díl do skládačky. Zvířecí model naznačuje, že nemoc je mírnější než u delty i původní varianty viru. Zdá se, že ustupuje rychleji a zvířata se rychleji zotavují,“ řekl jeden z autorů studie James Stewart.

 

Pokusy v USA

Menší ztrátu hmotnosti a nižší virovou nálož u myší nakažených omikronem registrovali i američtí experti, kteří výsledky svého výzkumu publikovali v odborném časopise Nature. K podobným výsledkům dospěli i vědci z Neytsovy laboratoře na Katolické univerzitě v Lovani. V plicích křečků infikovaných omikronem zaznamenali v porovnání s ostatními variantami menší virovou nálož.

 

Výzkumníci z virologického centra na Glasgowské univerzitě zveřejnili výzkum, z nějž vyplývá, že omikron změnil způsob, jakým vstupuje do lidského těla, což “pravděpodobně ovlivňuje“ rychlost, jakou se šíří, i typ buněk, které může infikovat.

 

Poslední studie navazují na výzkum, který publikovali vědci z Hongkongské univerzity v prosinci. Z jeho závěrů vyplynulo, že omikron se ve srovnání s dřívějšími variantami množí rychleji ve vzorku lidské tkáně z průdušek, naopak v tkáni z lidských plic je množení pomalejší než u původní varianty koronaviru. Na horší schopnost omikronu napadat plicní buňky upozornil i tým odborníků z Cambridgeské univerzity vedený Ravim Guptou.

 

 

 

Aktuálně

Laboratoř v Brně eviduje 16 pozitivních vzorků na covidovou variantu…

  • 23 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Šerý uvedl, že laboratoř dokončila analýzy vzorků a má 16 pozitivních případů. “Činí to 5,4 procenta ze všech pozitivních vzorků,” uvedl Šerý. Dodal, že výsledky dnes laboratoř automaticky pošle ve zprávě klientům. Ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek ČTK řekla, že hygienici dnes obdrželi z laboratoře hlášení o 16 osobách. “Většina z ohniska je v Adamově, pak je ohnisko v Pohořelicích a další se nyní ověřují a trasují,” uvedla Ciupek.

 

Šest nových případů za poslední dva dny objevila i Fakultní nemocnice Brno, která tak omikron zjistila už u 23 lidí. “Z šesti nových případů nikdo neudává příznaky,” řekla ČTK mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Čtyři případy byly z Pohořelic, po jednom z Adamova a Brna.

 

Prvními nakaženými v kraji, které nemocnice zjistila v první polovině prosince, byly dvě zdravotní sestry z plicního oddělení. Dále se nákaza objevila u dvou dětí jedné z nich, poté také v adamovské základní škole. Zařízení ale zjistilo nakažené kromě Brna a Adamova také v Humpolci nebo Pohořelicích.

 

Prvním potvrzeným případem nákazy omikronem v České republice byla koncem listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky. Druhým potvrzeným případem byl člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu.

 

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Podle expertů je omikron třikrát až čtyřikrát nakažlivější než dosud dominantní varianta delta.

 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že v Česku bude omikron v populaci dominantní kolem poloviny ledna. Před “výrazným a prudkým nárůstem” nových případů koronaviru způsobených variantou omikron v úterý varoval ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu (WHO) Hans Kluge. Podíl omikronu na celkovém počtu nakažených roste v řadě zemí a budí obavy vlád. Omikron už je dominantní v Dánsku, Portugalsku, Británii a Spojených státech, ve Francii představuje třetinu případů.

Aktuálně

Počet nakažených v Británii poroste obřím tempem, nemocnice budou pod…

  • 16 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Podle Whittyho data napovídají, že vrchol omikronové vlny pandemie přijde dříve než u předchozích vln a také rychleji odezní. Ačkoli ohledně omikronu existuje mnoho neznámých, rychlý přírůstek infikovaných ve velmi krátkém čase se zřejmě promítne do toho, že nemocnice budou přijímat nejvíce covidových pacientů za celou dobu pandemie.

 

“Kvůli strmě stoupajícím číslům onemocní hodně lidí najednou,” řekl. Právě to zvýší tlak na nemocnice a ty budou muset přijímat více pacientů s covidem než kdy dříve. Dosavadní rekord v počtu nových pacientů za den je podle vládního poradce z letošního ledna, kdy bylo hospitalizováno něco přes 4500.

 

“Obávám se, že musíme přijmout fakt, že během následujících týdnů budou rekordy padat často,” varoval Whitty na středeční tiskové konferenci po boku premiéra Borise Johnsona, kde vyzval občany, aby pečlivě vážili množství kontaktů a jejich rizika.

 

Nejistota ohledně závažnosti nákazy omikronem může znamenat, že ani vysoká čísla nezpůsobí vážnější krizi. Podle Whittyho se může ukázat, že průběh covidu-19 bude v případě omikronu mírnější, že pacienti nebudou muset zůstávat v nemocnicích tak dlouho a že vakcíny mnoho z nich ochrání před rozvinutím vážných potíží.

Data o šíření omikronu

Spolehlivé informace o šíření varianty omikron budou v Británii k dispozici nejdříve po Vánocích, řekla dnes parlamentnímu výboru Susan Hopkinsová z UKHSA. Podle ní je aktuálně v nemocnicích 15 pacientů s prokázanou nákazou omikronem, reálné číslo ale je mnohem vyšší.

 

Své plány přehodnotila kvůli omikronu i královna Alžběta II. Buckinghamský palác dnes oznámil, že tradiční předvánoční večeře, na kterou panovnice každý rok zve příslušníky celé širší rodiny včetně vnoučat, pravnoučat a vzdálenějších příbuzných, se preventivně ruší.

 

“Zrušení litujeme, ale domníváme se, že je to správné rozhodnutí,” uvedl palác, podle něhož by akce v době zvýšeného epidemického rizika mohla ohrozit vánoční plány mnoha rodin. Pětadevadesátiletá panovnice stráví svátky tradičně na panství v Sandringhamu, letos poprvé bez manželka. Vévoda z Edinburghu zemřel v dubnu.

 

České zdravotnictví

Ve Fakultní nemocnici Brno mají dva zaměstnanci variantu covidu…

  • 9 prosince, 20219 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Oba zaměstnanci jsou z plicního oddělení a podle Plaché nebyli nikde v zahraničí. “Očekáváme podle našich informací, že těchto případů omikronu bude přibývat,” uvedla bez podrobností Plachá.

 

Nemocniční náměstek Ondřej Ludka uvedl, že nemocnice poslala vzorky ještě na ověření. “Varianta se tu objevila, je bohužel velmi nakažlivá. Uvidíme, co to udělá. Populace se promoří a objeví se další, je to přirozený vývoj nemoci,” řekl Ludka.

 

Česko dosud mělo dva oficiálně potvrzené případy omikronu. První byla žena z Liberce, druhým člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

 

Prevence a léčba

Genetik: U omikronu se očekává snížení účinnosti vakcín i imunity po prodělání

  • 9 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Odborníci podle Pačese mají k dispozici už některá data o omikronu, z kterých lze odhadnout trendy. Špatnou zprávou je podle genetika to, že varianta je výrazně více infekční. “Lidé, kteří prodělali nákazu nějakou předcházející variantou, tak bohužel jejich imunita proti variantě omikron není moc dobrá,” řekl Pačes. Předběžné výsledky dvou studií také ukazují, že je možné očekávat i snížení účinnosti vakcín proti covidu.

 

Dobrou zprávou podle Pačese je, že odborníci zatím nemají žádná data, která by ukazovala, že je tato varianta příliš nebezpečná. “Ale je to pořád ještě na začátku, protože těžké případy přicházejí až se zpožděním,” poznamenal.

 

Důvodem, proč je imunita získaná proděláním covidu proti omikronu horší, je podle Pačese to, že všechny předcházející varianty jsou od sebe relativně dost vzdáleny. “Od té původní si každá šla svým vlastním směrem,” uvedl Pačes. Nyní dostupné očkování bylo vyvinuto právě proti původní variantě.

 

Některá data naznačují, že by k omikronu mohly být náchylnější děti. Podle Pačese se dopad na tuzemskou populaci nedá odhadnout, protože v Jihoafrické republice je populace mnohem mladší, v ČR mají lidé jiná přidružená onemocnění, která mohou průběh ovlivnit. Srovnání epidemických vln předchozích variant a omikronu ale podle Pačese ukazuje posun k nižším věkovým kategoriím. Proto doporučuje očkování dětí proti covidu.

Výzkumy a studie

Příznaky nákazy variantou omikron se podle lékařky v JAR liší…

  • 29 listopadu, 202129 listopadu, 2021
  • by andrlovak1

Pacienti s variantou omikron si stěžovali na únavu, bolesti hlavy a těla, někteří i na bolest v krku a kašel. V případě nákaz variantou delta mají pacienti zvýšený tep, sníženou hladinu kyslíku a ztrátu čichu a chuti, sdělila v rozhovoru Coetzeeová.

 

Působí v Pretorii, kde je nyní nejvíce lidí nakažených variantou omikron. Několik týdnů měla v ordinaci jen velmi málo případů nákazy koronavirem, ale od 18. listopadu začali přicházet pacienti s novými příznaky. Lékařka okamžitě informovala poradní radu vlády a laboratoře následující týden identifikovaly novou variantu.

 

“Říkala jsem, že ty symptomy se liší a že nejde o deltu. Velmi se podobají symptomům u varianty beta, anebo musí jít o novou variantu. Nemyslím, že to přejde, ale myslím si, že snad půjde o mírné onemocnění. Zatím věříme, že to dokážeme zvládnout,” sdělila v rozhovoru, z něhož citoval Bloomberg.

 

JAR ohlásila novou variantu 25. listopadu s tím, že první případy byly nejprve identifikovány v sousední Botswaně, další pak v oblasti Pretorie. Zpráva vyvolala všeobecnou paniku, zneklidnila trhy a skončila omezením cestovního spojení se zeměmi na jihu Afriky.

 

Odborní poradci jihoafrické vlády zatím uvádějí, že varianta omikron je pravděpodobně velmi snadno přenosná, ale nevyvolává vážné symptomy. Pacienti, kteří prošli ordinací Coetzeeové, byli spíš mladší. Pozitivní test dnes vyšel i jednomu jejímu 66letému pacientovi, u kterého se ale nemoc projevila jenom mírnými symptomy.

 

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS