Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Hamáček: Vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu

  • 10 listopadu, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 10. listopadu (ČTK) – Kvůli vývoji epidemie koronaviru bude vláda muset Sněmovnu opět požádat o prodloužení nouzového stavu, uvedl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Novinářům dnes řekl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby do připravované tabulky protiepidemických opatření doplnil, zda daná opatření nouzový stav vyžadují. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že Sněmovna o prodloužení stavu nouze s největší pravděpodobností rozhodne ve čtvrtek 19. listopadu.

Tabulku Blatný plánuje představit do konce týdne. V pátek ji projedná Rada vlády pro zdravotní rizika, řekl Hamáček. Zatím nouzový stav platí do 20. listopadu.

Už dříve Hamáček uvedl, že nouzový stav může trvat až do Vánoc. Epidemická situace bude podle něj vyžadovat i po 20. listopadu platnost restrikcí vyhlášených na základě nouzového stavu, mezi které patří například uzavření části obchodů nebo omezení provozu škol. I premiér Andrej Babiš (ANO) po prvním prodloužení nouzového stavu řekl, že podle expertů nebude jeho trvání do 20. listopadu, tedy příštího pátku, stačit.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je ve vládě na nutnosti prodloužení nouzového stavu shoda. Očekává, že věc kabinet projedná na nejbližším zasedání v pátek, nebo v pondělí.

Předseda ODS Petr Fiala považuje za zjevné, že kabinet bude chtít, aby opatření proti covidu-19 nějakým způsobem platila dál. “Doufám, že vláda splní to, co od ní chceme, že má přinést jasná čísla a plán. Tady nejde o opozici, ale o veřejnost, aby věděla, co má čekat,” uvedl. V takovém případě jsou občanští demokraté o podpoře návrhu ochotní jednat. “Pak se o tom bavme, aby na nezbytně krátkou dobu mohla opatření dál fungovat,” dodal.

O prodloužení nouzového stavu žádá vláda Sněmovnu, opozice přitom kritizuje vládu za nepřipravenost jednotlivých opatření a jejich navázání na vývoj epidemie. Systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření na základě epidemické situace, který připravuje ministerstvo zdravotnictví, bude mít podle ministra Blatného dvě úrovně. První formou tabulky určí míru omezení obecně, hotová by měla být během dneška. Druhá úroveň rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech a resortech. Celý systém chce ministr představit v pátek na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

Už minulý týden ministr uvedl, že opatření budou rozdělena do pěti úrovní rizikového vývoje epidemie. Stav se bude hodnotit podle výskytu nových případů na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní, výskytu nákazy mezi seniory, reprodukčního čísla a podílu pozitivních testů v jejich celkovém počtu.

rem jzf opm snm

Zpravodaj

Radiožurnál: Poslanec Kalousek navštívil zavřenou restauraci

  • 4 listopadu, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 4. listopadu (ČTK) – Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek strávil v úterý podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu zhruba 40 minut v restauraci, ačkoliv měla být kvůli protiepidemickým opatřením pro veřejnost zavřená. Kalousek to vysvětluje tím, že si byl vyzvednout jídlo a při tom vypil pivo. Na twitteru označil návštěvu podniku za chybu, omluvil se za ni a slíbil poslat 10.000 korun na dobročinné účely související s epidemií. Případem se bude ve správním řízení zabývat pražský magistrát. Návštěva zavřené restaurace stála na konci října post ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO).

Podle Radiožurnálu Kalousek strávil v úterý odpoledne asi 40 minut za zavřenými dveřmi restaurace na pražských Vinohradech. V souladu s předpisy má mít podnik otevřené jen výdejní okénko.

Na dotaz, co v zavřené restauraci dělal, Kalousek uvedl, že si tam byl vyzvednout oběd a dal si pivo. “Byl jsem sám, nikoho jsem neohrozil. Přesto připouštím, že jsem do restaurace vůbec neměl vstupovat. Byla to chyba, za kterou se omlouvám a která se nebude opakovat,” napsal na twitteru

Konzumaci piva potvrdil i jednatel restaurace. “S panem Kalouskem se znám, nabídl jsem mu, že mu na mě naleju jedno pivko,” potvrdil rozhlasu. Dodal, že to byla chyba, která by se neměla stávat.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru uvedl, že událostí se bude stejně jako v případě bývalého ministra zdravotnictví Prymuly zabývat magistrát. ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Vít Hofman. “Budeme řešit zejména provozovatele restaurace, a tedy pobyt osoby v restauraci. Pokud došlo k dalším porušením návladních nařízení, například nenošení roušek, je možné, že se případem bude zabývat i Hygienická stanice hlavního města Prahy,” uvedl. Dodal, že ve správním řízení hrozí fyzické osobě pokuta od 20.000 do dvou milionů korun, právnické osobě pak může úřad udělit až třímilionovou sankci.

Kalousek odmítá to, že jeho návštěva restaurace byla podobná případu ministra Prymuly, kterého silně kritizoval na sociálních sítích. “Já jsem kritizoval pana Prymulu za to, že v době, kdy byla uzavřená výdejní okénka, pařil v restauraci. Nic takového já jsem neudělal,” vysvětlil předseda poslanců TOP 09.

Ještě před zveřejněním omluvy na sociálních sítích Kalousek Radiožurnálu řekl, že pivo nepil v restauraci. “Já, pokud někde něco konzumuji, tak v kapitule a trpělivě čekám, že za to budu oceněn Řádem bílého lva,” řekl. Narážel tak na případ Prymuly, kterého v říjnu přistihl deník Blesk při návštěvě zavřené restaurace na pražském Vyšehradě. Prymula se hájil mimo jiné tím, že restaurací procházel do soukromých prostor vyšehradské kapituly.

Prymula byl letos 28. října oceněn nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva. Prezident Miloš Zeman mu ho udělil za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. Kauza setkání s dalšími lidmi v zavřené vyšehradské restauraci ho stála místo ministra. Ve funkci ho 29. října nahradil Jan Blatný.

dto psc snm

Zpravodaj

Přehled opatření přijatých dnes vládou kvůli šíření koronaviru

  • 21 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 21. října (ČTK) – Přehled opatření, která dnes přijala vláda kvůli šíření nového typu koronaviru:

 

Omezení pohybu

– Od čtvrtka 22. října 06:00 do konce nouzového stavu 3. listopadu platí omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou. Podle twitteru ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) jsou povolené i cesty do přírody, nebo pobyt na chatách a chalupách, ovšem nejvýše do počtu dvou lidí (pokud se nejedná o členy jedné domácnosti). Od 14. října platilo omezení shromažďování na nejvýše šest osob.

– Počet účastníků svateb a pohřbů je omezen na deset osob (od pondělí 19. října začalo platit omezení počtu jejich účastníků na 30). Omezen je také počet účastníků demonstrací, a to na 100 osob ve skupinách nanejvýš po 20 lidech. Dosud platil limit 500 lidí na demonstraci.

 

Uzavření obchodů a služeb

– Od čtvrtka 22. října 06:00 do konce nouzového stavu 3. listopadu budou uzavřeny maloobchodní prodejny. Kromě toho bude podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie nebo lékárny. Výjimku budou mít také prodejny pohonných hmot, prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů, tabákových výrobků, prádelny nebo čistírny.

– V provozu dále budou moci být autoservisy, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany, prodejny zahrádkářských potřeb, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy výpočetní a telekomunikační techniky, prodejny spotřební elektroniky, zámečnictví, provozovny servisu výrobků pro domácnost, myčky automobilů, prodejny domácích potřeb a železářství, provozovny sběru a výkupu surovin či kompostárny.

– Omezeno je také poskytování ubytovacích služeb, a to s několika výjimkami. Kromě lidí, kteří dokončí ubytování zahájené před účinností dnešního rozhodnutí vlády, se to týká třeba služebních cest, ubytování pro lidi jimž byla nařízena pracovní povinnost nebo cizincům s pracovním povolením. Ubytovat se mohou také osoby, kterým byla nařízena izolace nebo karanténa, nebo lidé, přemístění ze zdravotnických či sociálních zařízení.

 

Omezení kontaktu se státní správou

– Vláda od čtvrtka 06:00 do 3. listopadu omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Na tiskové konferenci Prymula upřesnil, že by se neměly tvořit fronty a lidé by se měli objednávat předem. “Všude tam, kde je to možné nařizujeme, aby úředníci přešli na systém home office,” uvedl ministr zdravotnictví. Vláda také vyzvala ostatní zaměstnavatele k podpoře práce z domova, omezení prací, které nejsou nezbytné, a omezení kontaktu se zákazníky.

 

Stále platná opatření:

 

Uzavření škol

– Od středy 14. října do neděle 1. listopadu jsou pro prezenční výuku uzavřené všechny školy s výjimkou mateřských. Žáci a učitelé přešli na distanční výuku.

 

Uzavření provozoven stravovacích služeb

– Od středy 14. října do úterý 3. listopadu jsou zcela uzavřeny restaurace a bary. Platí také zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.

 

Uzavření kulturních a sportovních zařízení

– Od 9. října do 3. listopadu jsou uzavřeny posilovny, fitness centra, vnitřní bazény či koupaliště. Od 12. října se pak (také do 3. listopadu) zavřela divadla, kina, muzea či zoologické zahrady.

 

Nošení roušek

– Ode dneška do odvolání platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému (s výjimkou lidí z jedné domácnosti). Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti.

– Od 1. září platila povinnost zakrývání nosu a úst na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociálních služeb a prostředcích veřejné dopravy. Od 10. září přibyla povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách budov, od 13. října byly povinné i na zastávkách veřejné dopravy.

 

pvl rmi mal

Zpravodaj

MF odloží podnikatelům zasaženým zákazy úhradu některých daní

  • 14 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 14. října (ČTK) – Podnikatelům, kteří byli zasaženi novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru, ministerstvo financí automaticky odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně od dneška do konce roku. Schválila to vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Upřesnila, že opatření se týká podnikatelů s převažujícím oborem činnosti, na které vládní zákazy přímo míří. MF upozornilo, že stačí, aby podnikatelé finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i e-mailem.

“Například provozovatelé fitness center či hospodští tak po zaslání oznámení budou mít odloženo placení vybraných daní do konce letošního roku. Aby se podnikatelům vše zjednodušilo, tak oznámení půjde poslat Finanční správě i e-mailem jako to bylo v případě kompenzačních bonusů. Poplatníci, na které se generální pardon nevztahuje, mohou o odklad platby daně zažádat individuálně,” uvedla Schillerová. MF zveřejnilo i seznam oborů, kterých se automatické odložení týká. “Takzvaný generální pardon teď finalizujeme, podepíšu ho v odpoledních hodinách s účinností od zítra (od čtvrtka),” řekla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně.

V ČR dnes začala platit nová opatření proti šíření nákazy. Restaurace, bary a kluby musejí zůstat zavřené. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už od pátku. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

Schillerová upozornila, že pokud podnikatelé za letošní rok očekává daňovou ztrátu, může si do výše této ztráty požádat o vratku daně z příjmů, kterou zaplatil ve dvou předchozích letech a do patnácti dnů po podání žádosti o vrácení bude mít peníze na účtu. “Institut zpětného uplatnění daňové ztráty byl přijat právě pro tyto situace,” uvedla.

Ministerstvo také informovalo, že nad rámce dnes přijatých opatření mohou podnikatelé nadále využívat některých opatření v rámci tzv. liberačního balíčku, která byla zavedena již během jarní vlny pandemie. Jde například o plošné prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční nebo celní úřad nebo plošné prominutí DPH na bezúplatné dodání základních ochranných prostředků, u nichž vznikla povinnost přiznat daň v období od října do prosince.

“V případě potřeby lze samozřejmě využívat i nejčastější individuální nástroje, které daňové zákony dlouhodobě upravují za účelem zohlednění individuální tíživé situace na straně daňových subjektů,” upozornilo MF. Jde o možnost žádat o posečkání daně či rozložení její úhrady na splátky, možnost požadovat snížení či zrušení záloh, možnost žádat prodloužení vybraných lhůt či jejich navrácení v předešlý stav nebo možnost žádat o individuální prominutí úroků z prodlení, penále a pokuty za nepodání kontrolního hlášení.

 

Obory s automatickým odložením úhrad DPH, daní z příjmů a silniční daně:

– provozování restauračních zařízení a barů,

– provozování hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték

– pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových představení,

– pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin,

– provozování cirkusů a varieté,

– pořádání poutí a podobných tradičních akcí,

– pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí,

– pořádání veletrhů,

– provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť, wellness zařízení,

– provozování zoologických zahrad,

– provozování muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií

 

Zdroj: MF

sos rdo snm mal

Zpravodaj

Ze sousedních zemí zavádí nejpřísnější restrikce Slovensko

  • 12 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 12. října (ČTK) – Vybraná opatření proti šíření nového typu koronaviru v sousedních zemích (země řazeny abecedně):

 

NĚMECKO

– Německé úřady považují za ohniska šíření koronaviru města, která mají 50 a více nakažených na 100.000 obyvatel. Kancléřka Angela Merkelová se v pátek na jednání se starosty jedenácti největších německých měst dohodla, že po překročení zmiňované hranice budou města zpřísňovat opatření proti šíření viru SARS-CoV-2.

– V Berlíně například v sobotu vstoupila v platnost omezená otevírací doba barů, hospod a restaurací, od 23:00 do 06:00 bude zavřeno. Venku se v noci může scházet nejvýše pět lidí ze dvou domácností a soukromé oslavy jsou omezeny maximálně na deset lidí.

– V Kolíně nad Rýnem se po 22:00 o víkendu nesmí v ulicích v centru města konzumovat alkohol, na pěších zónách jsou povinné roušky a na soukromých večírcích je počet hostů omezen na 25.

– V Bavorsku se platí za porušení pravidel 250 eur (přes 6700 Kč). O pokutách v dalších spolkových zemích a městech bude vláda jednat s radnicemi ve středu. Mnichov snížil počet účastníků rodinných oslav, menší počet diváků na sportovních utkáních a omezil kapacity restaurací.

– Ministr zdravotnictví Jens Spahn ve čtvrtek vyloučil, že by vláda chystala celostátní uzávěru jako na jaře. Té se chce vyhnout i kancléřka Angela Merkelová. Již dříve se Merkelová a spolkové vlády dohodly na prodloužení zákazu velkých hromadných akcí do konce tohoto roku. Týkat se to má například koncertů, sportovních utkání s diváky či festivalů a vůbec akcí, na nichž není možné dohledávat kontakty a dodržovat hygienická pravidla.

 

POLSKO

– Polská vláda nová opatření, která mají pomoci zmírnit tempo šíření nákazy, oznámila o víkendu. Od soboty musejí lidé v celé zemi nosit roušky i venku, kapacita kin či divadel je omezena na 25 procent, v restauracích musí na každého hosta připadat čtyři metry čtvereční. Výše pokuty za nenošení roušky je 500 zlotých (přes 3000 Kč).

Premiér Mateusz Morawiecki nevyloučil, že by vláda mohla vyhlásit nouzový stav, jako se to stalo v České republice a na Slovensku. Oznámil také, že senioři budou mít vyčleněny hodiny na nakupování v obchodech, lékárnách a drogeriích mezi 10:00 a 12:00. Toto nařízení začne platit od 15. října. Povinnou distanční výuku, o které premiér uvažoval, ale ve školách zatím nenařídil.

 

RAKOUSKO

– Rakousko zpřísnilo opatření proti šíření nákazy koronavirem v polovině září. Povinně se musí nosit rouška v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech a všude, kde přichází do kontaktu prodejce se zákazníkem. Nos a ústa si také musí opět zakrývat i zaměstnanci restaurací, kaváren a hospod. Hosté se mohou obsluhovat jen na místech k sezení.

– Další opatření v Rakousku si vyhlašují spolkové země zvlášť. Například ve Vorarlbersku, Tyrolsku a Salcbursku je otevírací dona restaurací, hospod a barů povolena jen do 22:00.

– Značná zpřísnění oznámila na konci září spolková země Dolní Rakousy, která hraničí s Českem. Restrikce se týkají zejména sportovních a jiných společenských akcí. V “oranžových” a “červených” okresech se sportovní zápasy – s výjimkou první fotbalové ligy – mohou odehrávat pouze bez diváků. Kapacita sedících diváků na společenských akcích nesmí přesáhnout 250 ve vnitřních prostorách a 1000 ve venkovních. Zákazníci restaurací se musejí kvůli případnému trasování zaregistrovat. V “červených” okresech se podniky zavírají ve 22:00.

– Také rakouské hlavní město Vídeň vydalo nařízení, podle něhož se musí návštěvníci pohostinských zařízení povinně registrovat.

– Navzdory negativnímu vývoji ministr zdravotnictví Rudolf Anschober vyloučil, že by vláda mohla zavést celostátní uzávěru jako na jaře.

 

SLOVENSKO

– Slovensko od úterý výrazně omezí právo shromažďovat se. V zemi bude zakázáno shromažďování více než šesti lidí kromě osob z jedné domácnosti. Výjimkou ze zákazu konání hromadných akcí dostaly profesionální sportovní soutěže, a to fotbalová, hokejová, volejbalová, basketbalová a házenkářská utkání. Povoleny zůstanou svatební obřady, křty a pohřby.

– Ode dneška střední školy na Slovensku přešly na distanční formu výuky. Další karanténní omezení včetně zákazu konání hromadných akcí, uzavření akvaparků, koupališť či fitness center a omezení provozu restaurací podle členů ústředního krizového štábu vstoupí v platnost ve čtvrtek 15. října. Restaurace budou moci vydávat jídlo jen zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek. Za nenošení roušky hrozí na Slovensku pokuta do 1000 eur na místě (přes 27.000 korun; v blokovém řízení) nebo do 1659 eur (asi 38.000 tisíc korun) ve správním řízení. Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy v obchodech.

– Slovensko již na začátku října zavedlo nová omezení, vyhlásilo také nouzový stav. Nošení roušek bylo nově zavedeno povinně rovněž venku, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka. Omezen byl počet lidí na hromadných akcích a v prodejnách.

ped rmi mal

Zpravodaj

Noční život v německých městech utlumil zákaz alkoholu

  • 12 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Berlín 12. října (ČTK) – Některá velká německá města s rychlým šířením koronaviru mají za sebou první víkend se zákazem prodeje či konzumace alkoholu. Opatření platila zejména na oblíbených místech setkávání lidí a v nočních hodinách. Opatření zavedly například Berlín, Frankfurt na Mohanem, Mnichov nebo Kolín nad Rýnem. O omezení otevírací doby hospod či zákazu konzumace alkoholu přitom uvažuje i česká vláda.

Přísná opatření zavedla kvůli rostoucím počtům případů koronavirové nákazy radnice ve Frankfurtu nad Mohanem. Od pátku tu platí ve vybraných lokalitách, jako jsou některé ulice a veřejné parky, dokonce celodenní zákaz prodeje alkoholických nápojů. Opatření má platit nejméně do konce tohoto týdne.

Konzumace alkoholu ve frankfurtských hospodách i venku je obecně možné pouze do 23:00. Nová pravidla ve městě platí také pro soukromé oslavy, kterých se smí ve veřejných prostorech účastnit nanejvýš 25 lidí a v soukromí platí naléhavé doporučení omezit počet účastníků na deset.

Mnozí místní restauratéři podle serveru hessenschau.de ohlásili podání žaloby kvůli nové zavírací hodině. Podle šéfa iniciativy sdružující frankfurtské majitele restaurací Madjida Djamegariho omezení nedává smysl a je nepodložené.

Také Berlín má za sebou víkend bez nočního života a má to tak zůstat do konce října. Německé hlavní město přitom noční uzavření hospod nezažilo podle deníku Berliner Zeitung 71 let. Pokud hospodští i po 23:00 hostům alkohol prodají, hrozí jim pokuta ve výši 5000 eur (zhruba 136.000 korun).

V Mnichově byl noční zákaz prodeje a konzumace alkoholu na některých veřejných místech původně omezen na uplynulý víkend, kdy za prodej alkoholu v zakázanou hodinu hrozila pokuta 500 eur a za konzumaci 150 eur. Dnes mnichovská radnice podle agentury DPA po zasedání krizového štábu rozhodla, že alkoholické nápoje v bavorské metropoli nebudou smět být vydávány po 22:00 a také příští víkend bude konzumace alkoholu zakázána na známých místech setkávání. Opatření, která zahrnují mimo jiné i povinné nošení roušek v některých částech města, platí zatím do 27. října.

Místní omezení prodeje a konzumace alkoholu vyhlásily úřady také v Kolíně nad Rýnem, Mohuči nebo Řezně.

V Německu za uplynulý den přibylo dalších 2467 potvrzených případů nákazy koronavirem, zatímco v mnohem méně lidnaté České republice jich bylo 3104. V Německu koronavirus testy od propuknutí epidemie potvrdily u 325.331 lidí, z nichž 9621 zemřelo.

zdp šeb jd

Zpravodaj

Nová opatření zastaví kulturní i sportovní akce, dotknou se škol

  • 8 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 8. října (ČTK) – V České republice platí od 5. října nouzový stav, jehož vyhlášení doprovodila opatření k zastavení šíření koronaviru. Mimo jiné se na dva týdny uzavřely střední školy v rizikových oblastech, byly zakázány hromadné akce ve vnitřních prostorách nad deset lidí a venku nad 20, sportovní zápasy se musejí odehrávat bez diváků (výjimku dostaly profesionální a amatérské soutěže organizované svazy), v restauracích bylo povoleno u jednoho stolu maximálně šest lidí. Kvůli strmému růstu počtu nakažených od začátku tohoto týdne, ale vláda přistoupila k dalšímu zpřísnění opatření.

Výběr z nových opatření k zabránění šíření epidemie koronaviru (vláda dnes oznámila další opatření platná od pátku 9. října a pondělí 12. října):

 

Opatření platná od 9. října:

– Od 9. října se na dva týdny uzavřou posilovny, fitness centra, vnitřní bazény či koupaliště.

– Restaurace začnou po dobu dvou týdnů zavírat ve 20:00, u stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, v jídelnách v obchodních centrech jen dva.

 

Opatření platná od 12. října:

– Od 12. října budou kvůli epidemii koronaviru na dva týdny zrušeny veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob. V příštích dvou týdnech se nemohou hrát domácí soutěže, organizované i neorganizované, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimku mohu dostat jen mezistátní utkání a akce. To by se mohlo týkat například fotbalové Evropské ligy.

– Zastaví se prakticky všechny kulturní akce, zavřít se musí například divadla, kina, ale také zoologické zahrady. Ve vnitřních prostorech obecně zůstane možnost aktivit jen do deseti lidí, v zevním prostředí v počtu 20 lidí, uvedl Prymula.

– Zakázány budou také návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a podobných historických a kulturních objektů. Zavřené na dva týdny budou muset být také hvězdárny a planetária. Sníží se také limit pro účastníky náboženských akcí. Ty budou moci mít maximálně deset lidí, dosud na nich mohlo být až 100 lidí.

– Vysoké školy v celé ČR přejdou na on-line výuku. Výjimka bude pro praktika pro zdravotníky. Stejně tak, s výjimkou pro praktickou výuku, přejdou na výuku on-line střední školy. Na druhém stupni základních škol se od pondělí bude dva týdny učit prezenčně polovina dětí. Ostatní budou mít výuku na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Střídání žáků se nebude vztahovat na žáky nižšího stupně víceletých gymnázií. Nové opatření se naopak bude týkat i základních uměleckých škol, které přejdou na výuku na dálku v celé ČR. Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, a prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden.

– Provoz úřadů se na příští dva týdny omezí na dva dny v týdnu. Pro veřejnost budou otevřené vždy na pět hodin.

– V obchodních centrech budou muset podniky, ve kterých se stravuje, vypnout wi-fi.

– V rámci nových opatření budou mít také lidé nakažení koronavirem možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko další nákazy v rodině. Tato izolace bude podle Prymuly dobrovolná, bude záležet na individuálním rozhodnutí.

vlp mal

Zpravodaj

Ředitelé nemocnic by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu

  • 21 září, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 21. září (ČTK) – Ředitelé nemocnic v krajích by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu kvůli pořizování zdravotnických pomůcek mimo režim zákona o veřejných zakázkách. Schválení stavu nouze by podle nich přispělo k ulehčení a zjednodušení nákupů ochranných pomůcek. V současné době zatím mají ochranných pomůcek dostatek, zásoby mají většinou na dva až tři měsíce dopředu. Jen někteří ředitelé naopak ČTK řekli, že nouzový stav není nutné vyhlašovat.

Za vyhlášení nouzového stavu se minulý týden přimlouval ředitel pražské motolské nemocnice a kandidát do Senátu Miloslav Ludvík (ČSSD). “Pozorujeme, že znovu začíná být problém, aby byly dodrženy nasmlouvané dodávky. Obávám se, že budeme znovu muset nakupovat jen tam, kde něco je,” uvedl. Epidemická situace se zhoršuje v celé Evropě a kontinent bude chtít chránit své kapacity, míní. “Začne být zase problém s dodávkami, chtěl bych, abychom měli možnost se k dodávkám dostat,” řekl v ČT.

Fakultní nemocnice Brno má podle mluvčího Pavla Žáry ohledně vyhlášení nouzového stavu podobný názor jako Fakultní nemocnice Motol. “Naše zásoba pomůcek je asi na tři měsíce,” poznamenal Žára. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má zatím dostatek ochranných pomůcek i se zásobami, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Podle zástupců FN Hradec Králové i krajských nemocnic v Královéhradeckém kraji by schválení nouzového stavu zjednodušilo nákup ochranných pomůcek. “V současné době enormně narostl počet vyšetřovaných ve všech našich nemocnicích a také laboratoře v Trutnově a Náchodě jsou velmi vytížené. V nemocnicích vyčleňujeme opět lůžka pro covid-19 pozitivní pacienty. Proto co největší zjednodušení zajištění ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu bez nutnosti výběrového řízení by nám situaci ulehčilo,” řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Příbramská nemocnice by vyhlášení nouzového stavu z téhož důvodu také uvítala, řekl ČTK ředitel Stanislav Holobrada. Rovněž ředitel krajem zřizované Nemocnice Jihlava Lukáš Velev by byl pro zavedení nouzového stavu, který by usnadnil a zrychlil nákup zdravotního materiálu a ochranných pomůcek. Nesouhlasil by ale s nouzovým stavem, který by znamenal výrazné omezení nebo zastavení ekonomiky.

Pro vyhlášení nouzového stavu ale není třeba ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš. “Nevyhlašoval bych, to mi vůbec nedává smysl,” řekl ČTK Lukáš. Podle něj nouzový stav dostatek pomůcek nezajistí. “Od začátku kampaně se snažíme v celém kraji mít dostatek ochranných osobních prostředků. Celý stát zvlčel a ceny za tyto původně haléřové položky jdou do deseti až sto korun, což mi připadá, že žádný nouzový stav neovlivní, protože bude to drahé a bude se soutěžit spíš tím, co si kdo a kde sežene. Nouzový stav v tomto konkrétním ohledu se neosvědčil. Osvědčil se v tom smyslu, že nám hejtman a ministr (zdravotnictví) zakázali elektivní medicínu a pojišťovny nám za to nesnížily zálohy. V tom smyslu se ekonomicky nouzový stav osvědčil, ale nouzový stav na jaře nezajistil primárně sám o sobě vůbec žádné osobní ochranné prostředky.”

Ani podle ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Romana Havlíka není kvůli nákupu ochranných pomůcek pro nemocnice nutné vyhlašovat nouzový stav. “Máme dohodnuté kontrakty a dodávky dostáváme pravidelně,” uvedl. Problémy s dodavateli v tuto chvíli nemají ani nemocnice Zlínského kraje, uvedl jejich mluvčí Egon Havrlant. “V současné době máme dostatek ochranných pomůcek, zásoby máme na dva měsíce dopředu, v tuto chvíli není problém se s dodavateli domlouvat na průběžných dodávkách,” řekl.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) není nouzový stav v nejbližších dnech “na stole”. Podle Vojtěcha by dnes vláda měla ohledně nouzového stavu probírat jen pro a proti. Ministr Vojtěch ale dnes ráno oznámil rezignaci na funkci a prezident Zeman na jeho místo odpoledne jmenoval vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO). Ten v neděli uvedl, že o vyhlášení nouzového stavu je třeba uvažovat, kabinetu by umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, ke kterým nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví. Nouzový stav platil v Česku od 12. března do 17. května

red gcm sd

Zpravodaj

V Praze je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních

  • 18 září, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 18. září (ČTK) – Od dnešních 18:00 platí v Praze kvůli zhoršující se epidemické situaci zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku budou mít stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Nové nařízení zveřejnila na webu Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Většina pražských nemocnic návštěvy už zakázala nebo výrazně omezila dříve.

Přítomnost otců u porodu je dál povolená, znovu platí ale určitá omezení. U porodu může být pouze druhý rodič nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti. Povinná bude rouška, tělesná teplota do 37 stupňů Celsia a nepřítomnost příznaků covidu-19.

Porod se musí vést v samostatném pokoji nebo porodním boxu a další osoba přítomná u porodu se nesmí potkat s jinými rodičkami. Právě kvůli nemožnosti zajistit samostatný pokoj či porodní box na jaře některé porodnice přítomnost otců u porodu odmítaly.

Úplný zákaz návštěv v nemocnicích, domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb platil kvůli epidemii nového typu koronaviru už na jaře. Platil plošně do 25. května. Znovu byl zaváděn jen v regionech, kde se situace zhoršovala. Od 1. září byly návštěvy povoleny nejvýše po dvou na jednoho pacienta venku nebo ve vyčleněné místnosti. Platí povinnost nosit roušky.

Praha má být podle primátora Zdeňka Hřiba (Pirátí) od víkendu na mapě rizika nákazy covidem-19 označená červeně. Od pondělí budou muset vysoké školy v hlavním městě učit jen na dálku a na venkovních akcích pro více než sto lidí budou nově povinné roušky.

van rot

Zpravodaj

Ústřední krizový štáb dnes ukončil činnost, řekl Hamáček

  • 11 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 11. června (ČTK) – Ústřední krizový štáb k dnešnímu dni ukončil činnost. Na tiskové konferenci to řekl šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Štáb byl v souvislosti s epidemií koronaviru ustanoven v polovině března. Nouzový stav vláda kvůli epidemii nového typu koronaviru vyhlásila 12. března, krizový štáb byl ustanoven o tři dny později. Původně jej vedl bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, po dvou týdnech byl do jeho čela ustanoven Hamáček.

“Jsem přesvědčen, že Ústřední krizový štáb znovu dokázal svou opodstatněnost a že je velmi vhodným prostředkem a nástrojem k tomu řešit krizovou situaci,” řekl Hamáček. Štáb se podle něj zabýval 60 úkoly, vyřešil všechny. “Myslím, že hlavní informace, která by měla zaznít, je, že jsme to společně zvládli,” dodal ministr.

Poté, co Hamáček vedení převzal, bylo ve štábu ustanoveno několik pracovních skupin, které se zabývaly jednotlivými odbornými problémy. Vznikly týmy pro distribuci ochranných prostředků, pro jejich nákupy, mediální a zdravotní skupiny a skupina, která řešila dopady vládních omezení. Přibyl také ekonomický poradní tým.

Jednání štábu se zúčastnili zástupci některých ministerstev, policistů, hasičů, zdravotníků, krajů, ale i zástupci opozice. “Bylo to poprvé, kdy v Ústředním krizovém štábu byli i nominanti opozice,” připomněl Hamáček. Plénum štábu se scházelo jednou týdně, stálá pracovní skupina každý den. Štáb fungoval i po skončení stavu nouze 17. května, ale jen v omezeném režimu.

Štáb dával doporučení vládě, odpovídal také za centrální nákup ochranných pomůcek, jejichž nedostatkem Česko na počátku krize trpělo. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Letadla ochranné pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti na začátku května. Pomůcky, které nebyly přepraveny letadly, dovezou do ČR tři vlaky. První z nich by měl dorazit v neděli, nyní je podle ministra v Polsku.

Ministerstvo vnitra při centrálních nákupech podle Hamáčka koupilo 137 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2, 200.000 respirátorů FFP3, 60 milionů ochranných rukavic, dva miliony ochranných obleků a plášťů 550.000 ochranných štítů a 1,2 milionů testů a výtěrových sad. Za nákupy ministerstvo vynaložilo 4,6 miliardy korun.

Subjekty si nyní musí ochranné pomůcky zajišťovat samy. Stát nakoupí pouze pohotovostní zásoby, za jejich nákup má odpovídat Správa státních hmotných rezerv (SSHR). První dodávku pro správu zajistí ministerstvo vnitra, které vypsalo sedm rámcových dohod na dodání ochranných pomůcek za 1,4 miliardy korun. Správa také vypsala tři vlastní zakázky, jejichž hodnota by se mohla pohybovat kolem 160 milionů korun bez DPH.

Podle Hamáčka je Česko na druhou vlnu epidemie připraveno lépe, pokud jde o ochranné prostředky, je ale potřeba zmapovat domácí výrobní kapacity. Vláda byla během krize kritizována za to, že se při nákupech pomůcek neobrací na české výrobce.

ana jw

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS