Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Nový systém pomůže lidem s bipolární poruchou lépe zvládat jejich…

  • 8 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Klecany (u Prahy) 8. prosince (ČTK) – Nový digitální systém vyvinutý odborníky pomůže lidem s bipolární poruchou lépe zvládat jejich nemoc. Nyní začalo jeho pilotní testování, mohou se zapojit dobrovolníci. Na vývoji systému spolupracovali odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), společnosti Mindpax a ČVUT. Předběžné výsledky ukazují pokles manických symptomů, zvýšení pravidelnosti spánkového režimu a zvýšení kvality života, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí NUDZ Jan Červenka.

 

Bipolární afektivní porucha (BAP) se řadí mezi poruchy nálady a významně postihuje denní i spánkovou aktivitu člověka. V tuzemsku podle vědců postihuje přes 100.000 lidí. “Projevuje se střídáním fází mánie, deprese a stabilního období. Manické epizody jsou charakteristické zvýšenou aktivitou, zlepšenou až euforickou náladou a pocitem přílivu energie. U depresivní fáze naopak přetrvávají pocity nedostatku energie a únavy, snižuje se aktivita a zhoršuje se nálada. Oba tyto stavy mohou výrazně zasahovat do pracovního i sociální života a mohou být i život ohrožující,” popsal Eduard Bakštein z NUDZ.

 

Systém se skládá z náramku, mobilní aplikace a lékařského portálu. Monitoruje aktivitu, náladu a spánek uživatelů. Ti zároveň pravidelně každý týden obdrží krátké informativní zprávy, které obsahují informace o bipolární afektivní poruše, možnosti terapie, lécích, životním stylu a takzvaném well-beingu. “Kromě těchto obecných zpráv jsou pacientům zasílány také zprávy personalizované, v nichž účastníci získávají informace o možnostech úpravy svého režimu, relaxačních technik či povzbuzujících aktivit. Systém tak pomáhá lidem s bipolární afektivní poruchou lépe pochopit jejich onemocnění a upozorní na možné blížící se zhoršení stavu ještě předtím, než daný člověk pociťuje nějaké příznaky,” dodal Filip Španiel z NUDZ.

 

Podle jedné z uživatelek systému, která se s BAP léčí pět let, jsou výhodou systému například přehledně vizualizovaná data, která jí ve spolupráci s ošetřujícím psychiatrem pomohla lépe pochopit, jak u ní probíhají jednotlivé fáze. Během používání systému zaznamenala zkrácení periody deprese i mánie. Do aktuálního testování v rámci roční studie se mohou zdarma přihlásit dospělí od 18 do 60 let, kteří se aktuálně léčí s bipolární afektivní poruchou. Více informací je na bipo.nudz.cz.

Prevence a léčba

NUDZ zve veřejnost k příležitosti 60. výročí na den otevřených dveří…

  • 8 října, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

NUDZ pod současným názvem existuje od roku 2015, je přímým pokračovatelem několika významných institucí, které byly klíčové pro vývoj české psychiatrie. Vznikl transformací Psychiatrického centra Praha, jež navázalo na Výzkumný ústav psychiatrický založený v roce 1961. Podle prvního ředitele NUDZ Cyrila Höschla je hlavním posláním ústavu výzkum v oblasti psychiatrie a souvisejících disciplín. “V NUDZ získalo Česko moderní výzkumně a klinicky orientované centrum poskytující excelentní léčebnou péči a vykonávající vědecko-výzkumnou a vzdělávací činnost v oblasti duševního zdraví,” doplnil současný ředitel NUDZ Petr Winkler.

Kromě výzkumných aktivit a péče o pacienty se NUDZ zaměřuje i na osvětu a popularizaci duševního zdraví pro laickou veřejnost: oblíbený je filmový Festival Na hlavu, destigmatizační iniciativa Na rovinu nebo například web opatruj.se, kde lidé mohou najít řadu tipů, jak mají pečovat o své duševní zdraví. Web byl jednou z iniciativ, jíž ústav přispíval ke zvládnutí pandemie covidu-19.

V popularizačním duchu se ponese i den otevřených dveří pro veřejnost, který v rámci oslav ústav pořádá 15. října. Pro návštěvníky je připravena prohlídka ústavu a přednášky předních odborníků. Informace o programu i o tom, jak se na den otevřených dveří zdarma zaregistrovat, naleznou zájemci na www.nudz.cz.

O čtyři dny dříve než den otevřených dveří pokračuje v pražské Městské knihovně cyklus přednášek Laboratoř mysli, který se letos dočkal již pátého ročníku. Laboratoř zahájí v pondělí od 19:00 v prostorách Městské knihovny v Praze přednáška Jiřího Horáčka s názvem Struktura vědomé zkušenosti a povaha světa. “Letos se budeme především věnovat struktuře vědomé zkušenosti a jejímu vztahu k realitě. Rovněž bude diskutováno, jak k řešení těchto otázek může přispět pochopení podstaty duševních poruch a fungování mozku,” dodal Horáček.

Prevence a léčba

Alzheimerova nemoc. Kde se máme nechat vyšetřit?

  • 21 září, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

21. září si připomínáme Světový den Alzheimerovy nemoci. „Mezi časné příznaky Alzheimerovy nemoci patří především narušení krátkodobé paměti, které postupuje plíživě. V praxi to vypadá tak, že pacient neví, co měl ráno ke snídani, velmi dobře si však může pamatovat, jak se jmenovala jeho učitelka na základní škole,“ říká Mgr. Gabriela Věchetová z Národního ústavu duševního zdraví.

Nejčastěji si prvních příznaků všimne rodina, protože právě vaši nejbližší vás dobře znají. Jsou jim nápadné vaše výpadky paměti, případně změny v chování. Ty mohou být způsobeny mnoha faktory, nemusí se vždy jednat o demenci, ale třeba o nadměrný stres, případně deprese či jiné vážnější onemocnění. Proto je velmi důležité navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Na koho se mohu obrátit, kdo mě vyšetří?

„Pokud máte pochybnost o své paměti nebo poznávacích funkcích vašeho blízkého, můžete se obrátit na obvodního lékaře nebo přímo na centra pro poruchy kognitivních funkcí, která nabízejí komplexní diagnostiku,“ doporučuje Mgr. Gabriela Věchetová. Můžete se objednat také k neurologovi, geriatrovi či psychiatrovi. Záleží na charakteru příznaků a věku. K psychiatrovi se každý může vydat i bez doporučení (žádanky).

Přestože již uplynulo více než století od doby, kdy Alois Alzheimer popsal symptomy demence, která se překvapivě vyskytuje u relativně mladých lidí, nevynalezl nikdo lék, kterým by se dala tato nemoc vyléčit. Onemocnění nelze vyléčit, ale jeho průběh lze ovlivnit nasazením léků, tzv. kognitiv. Ty dokážou některé příznaky zmírnit. Čím dříve je nemoc odhalena, a čím dříve jsou nasazeny správné léky, tím déle je zachována kvalita života. Proto je důležitá včasná diagnóza onemocnění a nepodceňování příznaků, které se na první pohled mohou jevit jako banální.

Diagnostika Alzheimerovy nemoci

Pokud má pacient symptomy demence, jako jsou ztráta paměti, změny chování a snížení schopnosti vykonávat každodenní životní úkony, provede doktor důkladné vyšetření a pokusí se určit příčinu. Toto vyšetření může zahrnovat různé rozpoznávací testy k ověření paměti a běžná vyšetření mozku zobrazovacími technikami za účelem hledání abnormalit.

Kromě CT vyšetření a magnetické rezonance mozku jsou k dispozici i moderní, takzvané funkční metody, jako je SPECT mozku (vyšetření radioaktivní látkou, zobrazuje aktivitu mozku podle prokrvení) nebo vyšetření mozkomíšního moku pomocí lumbální punkce.

Na stránkách projektu LabTestsOnline je podrobně vysvětlena podstata vyšetření. U pacientů se vyšetřuje Amyloid beta 42 peptid a Tau protein. Jsou to dva proteiny spojené se vznikem klubek, které zanášejí nervové buňky, a vznikem stařeckých plátů, které byly nalezeny v mozcích pacientů s Alzheimerovou nemocí (AN). Tvorba těchto tzv. klubek a stařeckých plátů je normální součástí stárnutí, u lidí s AN se však projevuje v mnohem větším rozsahu. Tau protein a beta amyloid nejsou běžnou součástí typického vyšetření pacienta, používají se spíš při výzkumu. Nicméně abnormální hladiny těchto dvou proteinů v mozkomíšním moku mohou pomoci odlišit AN od dalších forem demence.“ Podrobně na webu www.labtestsonline.cz

 

Stále zůstává hlavním diagnostickým nástrojem klinické pozorování, vlastní psychiatrické a neuropsychologické vyšetření spolu se zhodnocením informací od příbuzných nemocného. Ideální test, který by byl neinvazivní, jednoduše aplikovatelný a finančně nenáročný, se stále hledá.

Pak je tu ještě vyšetření DNA, ale to si dobře rozmyslete

Test vychází z analýzy genů, které se účastní vzniku a vývoje Alzheimerovy choroby. Vyšetření lze indikovat ve spolupráci s klinickým genetikem u pacientů s rodinným výskytem AN s časným nástupem. Výjimečně je indikováno toto vyšetření u pacientů s AN s pozdním nástupem po 65. roce věku, např. v případě, že se AN vyskytuje v rodině pacienta ve třech generacích po sobě.

Test DNA nabízejí i soukromé firmy. Testují gen známý jako ApoE, který existuje ve třech variantách: E2, E3 and E4. Kdo má gen v posledních dvou variantách, má zvýšené riziko toho, že chorobou onemocní později během života.

Jak s výsledky takového vyšetření naložit bývá problematické: i v případě shody genů se nemoc nemusí rozvinout. Genetické testy spíše ukazují větší riziko rozvoje Alzheimerovy demence, nic víc. Tady i nositelé uvedených genů nemusí touto chorobou onemocnět, stejně tak ti, kdo uvedené geny nemají, ji mohou dostat. Nejsou to totiž faktory, které by chorobu vyvolávaly, ale jsou s ní spojované. Lidem pak může způsobit psychické potíže zjištění, že mají pro nějakou nemoc nejspíše genetické předpoklady.

Ať zvolíte jakoukoliv metodu vyšetření, vždy dbejte na doporučení lékaře. Nečekejte s rukama v klíně, až zapomenete…

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS