Zlínský Spur začal vyrábět nanorespirátory i v menší velikosti
Zlín 23. března (ČTK) – Zlínská společnost Spur začala vyrábět nanorespirátory třídy FFP2 i v menší velikosti. Roušky a respirátory z nanomateriálu, který vyvinula se zlínskou univerzitou, vyrábí firma od loňského jara. Výrobní kapacita je nyní pět milionů kusů respirátorů FFP2 měsíčně, menších velikostí označených M se zatím prodalo asi 100.000 kusů, jejich výrobní kapacita se bude odvíjet podle poptávky, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Kateřina Martykánová. Na přelomu března a dubna chce firma představit respirátor třídy FFP3.
Nový respirátor má menší velikost a je určený pro lidi s drobnějším obličejem. “Dosud se nezohledňovala velikost respirátorů, což může mít dramatický dopad na reálnou ochranu nejen zdravotníků v první linii, ale i široké veřejnosti. I malá štěrbinka mezi respirátorem a obličejem snižuje filtrační účinnost o desítky procent. Přece když zdravotní sestřička potřebuje pracovní obuv, nenafasuje každá stejnou velikost, řekněme třeba boty číslo 43,” uvedl obchodní manažer David Pospíšil. “Rozdílné velikosti a vyztužený ohybatelný okraj nyní umožňují dokonalé přizpůsobení respirátoru tvaru obličeje,” uvedl Pospíšil. Firma nově nabízí také nanorespirátor v černém provedení.
Firma předminulý týden spustila výrobní linku na respirátory, kterou darovala české vládě vláda Tchaj-wanu. Její výrobní kapacita je milion kusů měsíčně, výrobní kapacita Spuru se tak zvýšila ze čtyř na pět milionů kusů. Zlínský výrobce se zavázal dodávat zdarma pět procent produkce nanovlákenných respirátorů třídy FFP2 vyrobených na této lince do nemocnic.
Již dříve firma darovala 50.000 nanorespirátorů městu Zlín a stejné množství Zlínskému kraji. Od zahájení výroby Spur daroval již přes 200.000 kusů nanorespirátorů.
Spur je rodinná firma, která se od svého vzniku v roce 1992 zabývá výrobou plastových výrobků. Zaměstnává asi 250 lidí.