Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Covid-19 a roztroušená skleróza pod drobnohledem

  • 25 května, 202125 května, 2021
  • by andrlovak1

Registr pacientů vydal nová data

Praha, 25. 5. 2021 – Přesně 1918 pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), kteří zároveň onemocněli koronavirem, podrobně sledují lékaři v Registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS. Od března loňského roku zkoumají symptomy, léčbu i případný vliv koronaviru na tuto specifickou skupinu lidí. První analýzy ukazují, že RS není rizikovým faktorem, ve vyšším riziku se však ocitají pacienti starší, s těžším neurologickým postižením, obézní a také pacienti s určitým typem chronické terapie. Od počátku roku registr sbírá data i o očkování pacientů a případných nežádoucích reakcích

„Protože naši pacienti patří mezi chronické, týká se jich přednostní očkování proti nemoci covid-19. V registru už sledujeme stovky těch, kteří vakcínu dostali, a do léta čekáme, že jich přibydou tisíce. Monitorujeme je před vakcinací a po ní včetně případných nežádoucích účinků. Jejich zdravotní stav můžeme srovnat s předchozími lety, a zhodnotit tak, jaký vliv covid-19 a očkování na naše pacienty má. Zatím nemáme žádné signály, že by nemocní s RS snášeli očkování hůř než zdravá populace,“ popisuje neuroložka doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D. Jak je tento projekt užitečný, potvrdily hned první měsíce sledování – podle doc. Horákové se podařilo vytipovat ty pacienty, u nichž hrozí riziko těžšího průběhu infekce. „Jakmile pak takový člověk nahlásí, že je pozitivní, velmi rychle zajišťujeme podání infuze s léky, jež před závažnějším průběhem covidu chrání,“ pokračuje lékařka.

Podle neuroložky prof. MUDr. Evy Kubaly Havrdové, CSc., se v březnu loňského roku, kdy pandemie startovala, pacienti s RS báli nakažení, a návštěvnost v centrech tak klesla přibližně o třetinu. „Od podzimu se už nebojí a jedeme na plný výkon. Bohužel vidíme, že řada lidí přestala úplně dodržovat protiepidemická opatření, a to především v rodinách, odkud pak pochází nejvíce nákaz,“ komentuje prof. Kubala Havrdová s tím, že vzhledem k nepředvídatelnosti průběhu covidu může i stabilizovaný pacient s RS skončit na JIP.

Kromě toho upozorňuje na velmi špatnou dostupnost psychoterapie pro pacienty s RS. „Bylo by třeba dvakrát více psychoterapeutů, než je nyní. Měli by být součástí každého specializovaného centra a placeni zdravotní pojišťovnou. Současný stav se tomu bohužel ani zdáli nepřibližuje, přestože se RS s depresemi pojí. Imunitní systém, který způsobuje zánět v mozku, blokuje serotoninové cesty, které mají vliv na duševní pohodu. Ze studií víme, že deprese je jednou z vlaštovek ohlašující vzplanutí nemoci,“ říká prof. Havrdová. Psychoterapeut pomáhá nemocným chronickou nevyléčitelnou nemoc snášet a nastavovat nové životní cíle. „Výhodou je, když psychoterapeut nemoc zná a je součástí týmu, který o pacienty s RS pečuje. Pacienti, kteří se hned od začátku onemocnění aktivně starají o svoji duši, jsou dlouhodobě v lepším stavu než ti, kteří to nečiní. Když jsme kvůli covidu přešli na online konzultace, ukázalo se, že potřebných je opravdu mnoho. Začaly se nám hlásit maminky s RS na mateřské či pacienti, kteří bydlí daleko a za „normální“ situace by se k nám nedostali,“ popisuje Renata Malinová, psychoterapeutka, která s pacienty pracuje.

Registr ReMuS mapuje nemocné s RS už osmý rok, v současnosti je v něm přes 17 485 pacientů. Zřizovatel registru Nadační fond IMPULS zveřejňuje nejnovější data tradičně k příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy (30. května). „Registr je v současné době jediným dlouhodobým zdrojem informací o RS v České republice, přispívá do něj všech patnáct center vysoce specializované péče, kde se pacienti s RS léčí. Pomáhá nám zmapovat nemoc jako takovou, díky němu můžeme v čase posuzovat nejen účinnost podávaných léků, ale i jejich bezpečnost, sledovat demografická i klinická data z reálné praxe v čase. Takto ucelené informace jinde nenaleznete. Data z registru slouží i jako argument pro zdravotní pojišťovny pro platbu péče,“ říká projektová ředitelka registru ReMuS, Mgr. Jana Vojáčková, MBA. Dle nejnovějších dat je mezi pacienty 71,6 % žen a 28,4 % mužů. Nejvíce pacientů se léčí ve věku 40–50 let. Průměrný věk v době začátku onemocnění je 31,5 let. Více než polovina pacientů do 65 let pracuje na plný úvazek (61,8 %), dalších 16,7 % pacientů na úvazek částečný. Pacientkám v registru se loni narodilo 167 dětí.

Odhadem je v celé republice kolem 22 000 nemocných. Část pacientů se tak pohybuje „mimo systém“. Proto Nadační fond IMUPLS spustil v dubnu projekt Roztroušeně společně, kdy se ve spolupráci s regionální pacientskými organizacemi Roska pokusí „zachytit“ ty, kteří už jsou v tzv. sekundární progresi onemocnění. „Tímto projektem vstupujeme do třetí fáze registru ReMuS a jeho prostřednictvím bychom měli získat dalších 800–1 300 pacientů. Se zachováním ochrany osobních údajů budeme dotazováním sledovat i jejich psychický stav, který je u tohoto onemocnění důležitý nejen v současné době. Cílem je dozvědět se o nemoci samotné co nejvíce,“ vysvětluje Jana Vojáčková. Tento projekt by pak iniciátoři rádi po 3–5 letech zopakovali.

ReMuS patří v mezinárodním srovnání ke špičce, jeho data pomáhají ve výzkumných projektech, které se zabývají mimo jiné i staršími pacienty v pokročilé progresivní fázi nemoci, kde lékaři podle doc. Horákové bohužel zatím nemají k dispozici účinnou léčbu. Hlavní důraz je zde kladen na léčbu symptomů, rehabilitaci a zajištění kvalitními pomůckami. Podle lékařů je v Česku 4–8 tisíc lidí v pokročilé fázi onemocnění, kteří stále čekají na přelomovou léčbu. „Jediná strategie, která nám pomáhá v boji s chorobou, je rychle nasadit účinný lék a při nedostatečném efektu léčbu eskalovat, abychom oddálili progresi onemocnění – což nám zdravotní pojišťovny ne vždy finančně dovolí,“ dodává prof. Havrdová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 22 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.multiplesclerosis.cz.

Aktuálně

AI jako budoucnost pro lidi se zdravotním omezením

  • 15 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 15. ledna 2020 (PROTEXT) – Umělá inteligence jako budoucnost pro lidi se zdravotním omezením. Nápady se budou rodit v Praze.

V Česku podle údajů Českého statistického úřadu žije 1,1 milionu lidí s určitou formou zdravotního znevýhodnění. Pro mnoho z nich je možnost si sám nakoupit každodenní věci obrovská propast, přes kterou není téměř možné se dostat. Proto pořádá Sdružení VIA ve spolupráci s Microsoftem a Nadací Vodafone 4. února 2020 hackathon, na kterém budou účastníci pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, jež mohou lidem se specifickými potřebami jejich denními strastmi pomoct. Nejlepší nápad získá do svého startu 10.000 euro (v přepočtu 250.000 Kč) a možnost získat další podporu.

S jakými problémy se konkrétně lidé se zdravotním znevýhodněním v obchodech setkávají? Podle průzkumu, který zpracovávalo Sdružení VIA, se lidé se zrakovým omezením v kamenných obchodech potýkají třeba s různými fyzickými překážkami, jako jsou navigační cedule, reklamní poutače či nevybalené zboží v uličkách, ale také s tím, že si nemohou ověřit částku při zadávání PINu nebo s malými a málo kontrastními cenovkami. V online obchodech jim nakupování ztěžují neozvučená tlačítka, případně velké množství grafiky, se kterou si neporadí odečítač. Lidé s pohybovým omezením mají v kamenných prodejnách problém třeba se schody, úzkými uličkami nebo malými kabinkami, při online nakupování je pro ně někdy složité domluvit se s dopravci. Lidé se sluchovým omezením se musí vypořádat s neporozuměním a obtížnou komunikací se zaměstnanci.

Praha se na den promění v líheň projektů umělé inteligence
“Obchodní průmysl je obrovskou součástí našeho světa a nebýt schopný se do něj zapojit je velmi frustrující. Právě proto jej chceme učinit přístupnějším pro všechny,” vysvětluje ředitelka Sdružení VIA Radka Bystřická. Ve spolupráci s Microsoftem a Nadací Vodafone pořádá Sdružení VIA 4. února v Praze AI for Accessibility HACKATHON, na kterém budou účastníci vyvíjet řešení s využitím umělé inteligence. Vzniklé projekty mají potenciál usnadnit život lidem se zdravotním omezením. Nejlepší nápad získá do svého startu 10.000 euro (cca 250.000 českých korun). Vítězi jednotlivých kategorií se mohou ucházet o grant společnosti Microsoft v programu AI for Good, a pokud splní požadovaná kritéria, mohou získat kredity do Microsoft Azure.

Akce je otevřená pro neziskové organizace, start-upy i univerzitní týmy
“Jsme právem hrdi, že společnost Microsoft hned od počátku podporuje ambiciózní projekty usnadňující lidem se zdravotním znevýhodněním jejich každodenní život. Moderní technologie a umělá inteligence dokáží plně reflektovat i velmi specifické potřeby těchto lidí, kteří díky navrženým digitálním řešením získávají novou svobodu – nezávislost a přirozeně i vyšší kvalitu života,” říká Rudolf Urbánek, generální ředitel společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.

Zapojit se mohou neziskové organizace, start-upy nebo univerzitní týmy, které již pracují na svém projektu: to znamená, že již mají například vyrobený první prototyp, vytvořený tým nebo jasnou vizi, čeho chtějí dosáhnout. Uzávěrka přihlášek je 20. 1. 2020, týmy se mohou registrovat zde.

Cena Rafael Nadace Vodafone a 200.000 Kč navíc pro nejlepší tým
Vítěz hackathonu se bude vyhlašovat ve dvou kategoriích: Daily Use, v rámci které se bude odměňovat nápad, jež má největší dopad na uživatele, a New Ways, která ocení nejvíce inovativní řešení. Tyto dva vítězné projekty se budou prezentovat na letošním ročníku konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami INSPO, která se uskuteční 28. března 2020 v Kongresovém centru v Praze. Z těchto dvou vítězných projektů Nadace Vodafone, která je generálním partnerem INSPO 2020, navíc vybere jeden, kterému během konference předá cenu Rafael v hodnotě 200.000 Kč.

“V inovativních technologiích vidíme budoucnost. Věříme, že umělá inteligence může lidem se specifickými potřebami zkvalitnit život. Cenou Rafael Nadace Vodafone každoročně podporuje další vývoj těchto projektů, které díky tomuto ocenění budou ještě větším přínosem pro společnost,” říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

O nás – Sdružení VIA

Sdružení VIA se zabývá technologiemi pro dobrou věc. Stojí za programem TechSoup pro Českou republiku, které poskytuje neziskovým organizacím zvýhodněně software, počítače nebo online služby od partnerů jako je například Microsoft. Kromě toho realizuje nejrůznější vzdělávací akce pro neziskové organizace. Dále se podílí na provozu online fundraisingové platformy Darujme.cz a portálu pro expertní dobrovolnictví Um Sem Um Tam.

Microsoft AI for Good
Microsoft (Nasdaq “MSFT” @microsoft) umožňuje digitální transformaci ve věku inteligentního cloudu a Internetu věcí. Naším posláním je pomoct dokázat víc každému člověku a každé organizaci na světě.

Program AI for Good společnosti Microsoft poskytuje technologie, zdroje a odborné znalosti těm, kteří pracují na řešení humanitárních otázek a vytvářejí udržitelnější a přístupnější svět. Zahrnuje čtyři okruhy: AI for Earth, který dává technologické nástroje lidem podílejícím se na řešení globálních klimatických otázek, AI for Humanitarian Action, v rámci nějž Microsoft spolupracuje s neziskovými a humanitárními organizacemi, jež poskytují pomoc po katastrofách a chrání děti, vysídlené osoby a lidská práva. Další sekcí je AI for Cultural Heritage, která podporuje ty, co se starají o zachování kulturního dědictví. Posledním okruhem je AI for Accessibility, který využívá možností umělé inteligence k usnadnění života lidí se speciálními potřebami.

Nadace Vodafone
Nadace Vodafone byla založena v roce 2006. Od doby svého vzniku rozdělila více než 195 milionů korun a podpořila na 500 projektů, čímž ovlivnila životy více než 1, 5 milionu lidí a dostala se na přední místa v hodnocení firemních nadací. Dlouhodobě se zaměřuje na podporu inovací, které zlepšují svět kolem nás. Tyto technologické a sociální startupy pomáhá rozvíjet díky svému inkubačnímu a akceleračnímu programu Laboratoř Nadace Vodafone.

Konference INSPO
Konference INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami) se koná od roku 2001 v Kongresovém centru Praha. Již dvě desetiletí informuje konference INSPO o nejnovějších pomůckách, aplikacích a službách, které usnadňují život osobám s různým zdravotním postižením. I díky ní tak dnes mnoho lidí využívá technologie, které jsme si na začátku tisíciletí nedovedli ani představit. Generálním partnerem konference INSPO je již sedmým rokem Nadace Vodafone. Partnery jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Konferenci pořádá BMI sdružení, z.s.
Kontakt pro média: Adéla Zicháčková, e-mail: info@aihackathon.org
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Upozorňujeme odběratele, že materiály označené značkou PROTEXT nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.

PROTEXT

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS