V Národním muzeu začala výstava roušek, sbírají je i jiná…
Praha 25. května (ČTK) – V hlavní budově Národního muzea dnes začala výstava roušek, které jeho pracovníci shromažďovali od vypuknutí pandemie covid-19. Výstava se jmenuje Držíme spolu, ukazuje různé typy roušek od designérů, konfekčních firem, zakázkových krejčovství i ty podomácku šité. A představí i příběhy, které se skrývají za jejich vznikem, uvedlo dnes muzeum v tiskové zprávě.
O záměru shromáždit roušky, symbol koronavirové nákazy, informovaly už záhy po začátku jejího šíření v Česku Moravské zemské muzeum a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.
Návštěvníci výstavy v Národním muzeu uvidí roušky, které vznikly v počátku pandemie pro porodnici v Praze Podolí, roušku na pomoc autistickým dětem, osobní roušky známých návrhářů, ručně malované roušky, roušku ušitou ze svatební košile nebo roušku pro ženy, kterým chybí rtěnka, či roušky pro zamilované.
“Symbolem koronavirové krize v České republice se bezpochyby staly roušky. Národní muzeum jich několik desítek za poslední týdny převzalo do svých sbírek, včetně popsaných příběhů, které je provází. Symbolicky v den, kdy již není nutno zakrývat venku naše tváře rouškami, otevíráme malou výstavu těch nejzajímavějších, také jako poděkování všem, kteří v těžké době pomáhali ostatním,” uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš
Oděvu a doplňkům trvalo velmi dlouho, než vedle své ochranné funkce získaly i funkci estetickou. Roušky tento vývoj zvládly během pár týdnů. Mají nejrůznější podobu od jednoduchého šátku, přes skládaný pruh látky až po tvarované. Nezřídka vyjadřují estetické cítění, vlastní vkus, hodnoty, politickou příslušnost či smysl pro humor – staly se tak podle odborníků z muzea sociální jevem. Většina Čechů nosila roušky textilní, které opakovaně vyvářeli. Podle některých názorů se tím chovali ekologicky, spíše však takové roušky pořídili na začátku pandemie, kdy jiné nebyly k sehnání.
hrm rot