Vsadit na kvalitu se v případě antigenních testů vyplatí
Zdravotnický koncern AxonLab se sídlem ve Švýcarsku, který má pobočku v pražských Kyjích, prokazatelně disponuje zatím nejpřesnějšími a nejrychlejšími testovacími sadami antigenních testů. Díky přístroji ExDia TRF Plus nabízí měření pacientům výsledky v případě pozitivity už od tří do maximálně dvaceti minut. V Česku nyní toto přístrojové měření využívají praktičtí lékaři i zdravotníci pro účely povinného firemního antigenního testování.
Testovací sada je revoluční v použité technologii a díky tomu také v citlivosti a v přesnosti výsledku. „Tyto přístrojové sady na antigeny jsou měřeny objektivně přístroji a jsou vyvinuty za pomoci nejnovějších nanotechnologií a Europiem (Eu) značených protilátek za využití přísně specifické detekce, zatímco běžné rychlotesty hodnotí lidské oko. Když dojde k reakci, která je tzv. dubiózní neboli pochybná, tak si s tím běžné rychlotesty neumí poradit. Například když při zkoumání nastane výrazná změna barvy, tak to všichni zhodnotí jako pozitivní výsledek nebo tam nedojde k výrazné změně barvy, a tím pádem je výsledek automaticky negativní,” vysvětluje Milan Šimko, regionální ředitel AxonLabu pro Česko a Slovensko.
Přesnost rychlotestů je podle odborníků diskutabilní
Antigenní testy se prokazují tzv. validační studií, kterou si většinou zařizují a financují sami výrobci těchto testů. Málokde se ale dozvíme údaj o cyklech, ve kterých byla udávaná senzitivita měřena. Šimko zároveň připomíná, že Češi při výběru antigenních testů zatím neberou v potaz porovnání jejich pozitivity či negativity s cykly (cT) u metody PCR, ačkoli jde o nejzásadnější ukazatel. Nejde totiž jen o údaj obecné sensitivity neboli přesnosti výsledku, ale především o poměr, k jakému cyklu PCR se daná senzitivita uvádí.
V cyklech do cT 23 je senzitivita u většiny testů velmi vysoká, blížící se 97 – 100%. S cykly do cT 27 se senzitivita snižuje na 90%, a v cyklech od cT 28 a výše je už velice nízká – u nejpřesnějších testů kolem 70 – 80%. „U levnějších rychlotestů je senzitivita v těchto vyšších cT hodnotách bohužel jen kolem 50 – 60%, což je výrazný rozdíl. Jenže mnoho výrobců neuvádí vztah k cyklům PCR, k jakým byla sensitivita jejich antigenních testů měřena. A tím může dojít k zavádějící informaci o přesnosti daných rychlotestů,“ upozorňuje Martina Tylečková z Axonlabu.
Testy od švýcarské společnosti dokážou rozpoznat, zda pacienti onemocnění covid-19 již prodělali a mají tak stále v krvi protilátky. „K dispozici už máme testovací sady na měření hladiny protilátek proti SARS-CoV-2 IgG a IgM v krvi jen z malé kapky,“ potvrzuje Šimko.
Přístroj dokáže zachytit i malé množství viru
„Pro společnost Barum Continental s.r.o. aktuálně poskytujeme plošné testování kmenových zaměstnanců a externích firem v rámci areálu v Otrokovicích, což je 5 500 testů týdně. Antigenní testy máme v dostatečném množství od společnosti AxonLab, které jsou vyhodnoceny na přístroji ExDia TRF Plus. Ty jsou nejpřesnějšími dostupnými antigenními testy. Přesnost testů potvrdila také univerzitní nemocnice v Lausanne. Přístroj dokáže zachytit i malé množství viru, které není běžným testem rozpoznatelné,” říká Tomáš Novosad, jednatel společnosti Zorma s.r.o., člena skupiny Mediekos Ambulance, s.r.o.
Švýcarský Axonlab patří mezi významné mezinárodní dodavatele lékařských technologií, laboratórní přístrojové diagnostiky, hematologických, molekulárně-diagnostických a POC analyzátorů a softwarových řešení pro zdravotnictví na evropském trhu. Poskytuje své služby nemocnicím, lékařským ordinacím, soukromým laboratořím nebo ve zdravotnickém a potravinářském průmyslu. Ve společnosti pracuje téměř 350 zaměstnanců v devíti zemích Evropy. Součástí koncernu jsou i výrobní závody pro mikrobiologii a biologické transportní systémy AxonBiotech GmbH v německém Hengersbergu a na Slovensku.