Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Doporučené články

Koronavirus a imunita

  • 9 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

V souvislosti s onemocněním COVID-19 existuje mnoho nezodpovězených otázek. Víme, že nemoc je velmi nakažlivá. To, jestli se člověk nakazí, nezáleží na tom, jak dobrou má imunitu, ale na množství viru, které se mu dostane do těla. S vyšším věkem se u potvrzených případů zpravidla dramaticky zhoršuje průběh nemoci – starší organismus je zkrátka více oslaben přirozeným stárnutím, vlivy okolního prostředí a civilizačními chorobami.

Podle vědců dobrá imunita sama o sobě člověka před nakažením v tomto případě neochrání. To ovšem neznamená, že bychom na posilování imunity měli v těchto dnech rezignovat. Ba naopak!

Co je to imunita

Imunita, česky obranyschopnost, je kapacita organismu bránit se zejména proti vnějším faktorům, které způsobují choroby. Mezi ty patří bakterie, cizopasníci, houby, prvoci nebo právě viry.

Ovlivňuje ji mnoho faktorů. Jednak takové, které do značné míry můžeme sami ovlivnit, jako jsou správná výživa, spánková hygiena, pravidelný denní režim a celková duševní pohoda. Významnou roli zde nicméně hrají i okolnosti, které ovlivnit nemůžeme. Sem patří například genetické dispozice a vlivy životního prostředí.

Obranyschopnost je tedy velice komplexní věc. Nekvalitní výživou počínaje a nedostatkem spánku konče si ji můžeme zcela zbytečně poškodit. Potom nás může ohrozit i jinak banální infekce.

Jak posílit imunitu

Pokud chcete podpořit imunitu, musíte začít úpravou svého životního stylu. Začněte tím, že si dopřejete klid na chutné jídlo z kvalitních surovin, budete taková jídla jíst pravidelně, a pořádně se vyspíte. Uvidíte, že se ráno probudíte odpočatí a plní energie. Nic není důležitějšího než vaše zdraví.

Výživa

Jídlo by vám mělo dělat radost. Začněte tím, že se budete vyhýbat fast foodům, sladkostem a pochutinám. Omezte příjem soli a dbejte na pitný režim. Hydratace je základ.

Pochutnejte si na libovém mase a dvakrát týdně na rybách. Naopak se raději vyhýbejte uzeninám. Podle Světové zdravotnické organizace by dospělý člověk měl zkonzumovat 400 g ovoce a zeleniny jako zdroj vitamínů a vlákniny, která je nezbytná pro dobré trávení. Najdete ji i v obilovinách. Nejméně jednou týdně pak zařaďte do jídelníčku luštěniny.

Spánek

Význam spánku se v dnešní době bohužel velmi podceňuje. Spánkovou deprivací jsou nejvíce ohroženi například zaměstnanci pracující na směny nebo přes noc. Nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek, například u zapnuté televize, mohou mít na imunitu katastrofální následky. Proto se snažte spát dostatečně a dodržujte pravidla spánkové hygieny.

Stres

Dlouhodobý stres může váš organismus trvale poškodit, zvýšit vaši náchylnost k infekcím a  negativně ovlivnit jejich průběh a následnou rekonvalescenci.

Závěrem

Co je tedy nejdůležitější? Sebedisciplína k dodržování výše zmíněných doporučení. Zdravým životním stylem, tedy především správnou výživu, vydatným spánkem a vyhýbáním se stresu docílíte nejen zdravého těla, ale i pozitivního myšlení. A optimismus je v téhle době opravdu důležitý.

 

 

 

Aktuálně

Český vědec v USA vymyslel novou metodu měření alkoholu

  • 4 ledna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Albany (USA) 6. ledna (ČTK) – Český biochemik Jan Halámek a jeho tým výzkumníků, působící na univerzitě v Albany na východě Spojených států, vymysleli novou metodu měření alkoholu v organismu, a to za pomoci analýzy potu. Nová metoda je podle výzkumníků přesnější než dechová zkouška a také je neinvazivní, uvedl server Phys.org.

Pokud se nová metoda ujme, v budoucnu by se podle amerických populárně naučných časopisů, které Halámkův nápad upoutal, řidiči při kontrole dopravní hlídkou místo foukání podrobovali obdobě těhotenského testu. Halámkova laboratoř totiž vyvíjí testovací proužek odhalující, kolik alkoholu dotyčnému koluje v krvi na základě úrovně alkoholu v potu.

Potní žlázy, jak vysvětluje Halámek, se nacházejí v těsném sousedství krevního oběhu, a tak se alkohol z krve dostává i do potu. Když se testovací proužek umístí na pokožku řidiče podezřelého z požití alkoholu, změní barvu. A čím více alkoholu dotyčný vypil, tím je proužek tmavší.

Nápad prověřil laboratorní test s 26 dobrovolníky, kteří v zájmu vědy museli vypít několik “panáků” vodky k dosažení 0,8 promile alkoholu v krvi. V dalších hodinách následovala více než stovka měření srovnávajících přesnost testovacích proužků a přístrojů měřících úroveň alkoholu v dechu. Výsledná zjištění zveřejnil časopis Analytical Chemistry.

“Existuje přímý vztah mezi alkoholem v krvi a potem,” uvedl Halámek. “Náš výzkum ukázal, že při popíjení alkoholických nápojů úroveň alkoholu v krvi stoupá ve stejné míře jako úroveň alkoholu v potu. Toto zjištění by mohlo významně napomoci snaze zabránit řízení pod vlivem alkoholu,” zdůraznil.

Přenosné přístroje pro testování alkoholu podle dechu mají četné vady. Výsledek může zkreslit aceton v dechu diabetiků, nikterak nesouvisející s případným popíjením, i požití ústní vody či osvěžovače dechu, anebo dokonce nadýchání se výparů v kabině auta po použití ostřikovače čelního skla. Použití přístroje vyžaduje také spolupráci kontrolovaného. Testovací proužky naproti tomu ani nepotřebují, aby si kontrolovaný jedinec zrovna uvědomoval, že je právě vyšetřován.

“Dechová zkouška při určení míry alkoholu v krvi závisí na nespecifikovaných elektrochemických reakcích. Tento systém má chyby a často je u soudu nepoužitelný,” uvedl Halámek. Testovací proužky by podle něj strážcům zákona poskytly větší všestrannost, přesnost i průkaznost.

Halámkova laboratoř momentálně spolupracuje s experty na výpočetní techniku při vývoji aplikace pro chytré telefony, která má vyhodnocovat výsledky z testovacích proužků bez případných nesrovnalostí.

Pot sice zapáchá, ale z biometrického hlediska je to podle Halámka fascinující tekutina. Nejenže může pomoci dostat ze silnic přiopilé řidiče, ale vědec přišel i s dalšími chytrými nápady na využití potu, například při odemykání chytrých telefonů a dalších zařízení. Na univerzitě v Albany působí od roku 2013.

msk mka

Zpravodaj

Výstava představí fotky malých autistů v roli dětských hrdinů

  • 4 listopadu, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Olomouc 3. listopadu (ČTK) – V roli Supermana, Spider-Mana, Batmana a dalších dětských hrdinů představí děti s poruchou autistického spektra výstava fotografií studenta Univerzity Tomáše Bati Atilla Zinčáka, která bude v pondělí dopoledne zahájena v galerii Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výstavu pořádá fakulta společně se Střediskem rané péče Educo Zlín. ČTK to dnes sdělila mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Smyslem netradiční výstavy je podle organizátorů ukázat jedinečnost zdravotně postižených dětí. “Focení dětí s autismem byla pro mě velmi silná zkušenost a velká výzva. Jsou velmi živé a neposedné. Nebylo snadné získat si jejich pozornost. Ale nakonec se mi to podařilo,” uvedl autor fotografií Zinčák.

Zahájením výstavy začne v pondělí v Olomouci celostátní Týden rané péče, jehož cílem je osvěta veřejnosti o důležitém poslání této terénní sociální služby. Fotografie budou v galerii Cyrilometodějské teologické fakulty UP k vidění do konce ledna příštího roku.

Podle odhadů v Česku žije 100.000 až 200.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená, častěji postihuje chlapce než dívky. Lidé mohou mít problémy s komunikací, mohou se chovat nepřiměřeně, na nátlak mohou reagovat neočekávaně, někdy i agresivně. Většinou se o autisty starají rodiny.

 

 

Zpravodaj

Hospitalizovaní pacienti FN Olomouc si vybírají ze tří obědů

  • 18 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Olomouc 18. září (ČTK) – Ze tří pokrmů si mohou od pondělí vybírat svůj oběd pacienti hospitalizovaní ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN Olomouc), která letos postupně zavádí projekt zaměřený na pestřejší, kvalitnější a zdravější stravu. Možnost výběru ze tří obědových nabídek v nedietním režimu je jedním z pilířů tohoto projektu. ČTK to dnes sdělila hlavní sestra FN Olomouc Andrea Drobiličová.

Hospitalizovaní pacienti i dospělí doprovázející své nemocné ratolesti na dětské klinice si jedno ze tří jídel vybírají pomocí webové aplikace. “Výběr ze tří alternativ nabízí vždy jedno vegetariánské jídlo bez masa a další dvě vycházející z odborných doporučení pro racionální výživu,” uvedla Drobiličová.

Jedno racionální menu podle Drobiličové respektuje zdravější výběr potravin s preferencí například celozrnných surovin, cereálií, ryb, luštěnin, zeleniny a ovoce. Jeho součástí nejsou například smažené pokrmy či uzeniny. “Druhé racionální menu představuje spíše tradičnější českou kuchyni s lehčím ozdravěním receptur, aby byla uspokojena co nejširší populace pacientů v nemocnici,” dodala.

V dalších etapách projekt počítá i s možností dát pacientům na výběr nadstandardní menu s příplatkem. Zřízena by měla být také jídelna pro mobilní pacienty s bufetovou nabídkou pokrmů.

Podle Drobiličové je právě strava jednou z častých oblastí, kterou pacienti nemocnicím doporučují změnit. “Spokojenost hospitalizovaných pacientů se stravou v nemocnicích v rámci loňské ankety Nemocnice roku potvrdilo 51,6 procenta dotázaných. Na výsledky této ankety reagujeme projektem zaměřeným na zvýšení kvality nemocniční stravy,” podotkla.

FN Olomouc se letos jako první v Česku zapojila do nového projektu Nemocniční strava, který vznikl z podnětu specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové a organizace Globopol. Záštitu nad projektem převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a garanci poskytla Sekce nutričních terapeutů České asociace sester.

FN Olomouc je největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji a šestou největší nemocnicí v zemi. Zdravotnické zařízení má k dispozici pět desítek pracovišť, na 1200 lůžek a 3500 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců. FN Olomouc patří do sítě devíti fakultních nemocnic, které řídí ministerstvo zdravotnictví.

beh hj

Zpravodaj

Podzimní Srdíčkové dny od 23. do 27. září

  • 17 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 18. září 2019 (PROTEXT) – V týdnu od 23. do 27. září pořádá Život dětem o.p.s. tradiční Srdíčkové dny. Dobrovolníci ze středních škol a učilišť vyrazí opět do ulic svých měst, aby kolemjdoucím nabídli sbírkové předměty. Tentokrát to budou oblíbené magnetky se zvířátky za 30 Kč a různobarevné propisovací tužky rovněž za 30 Kč. Z výtěžku sbírky Život dětem dalším rodinám s vážně nemocnými dětmi, o které se jeden z rodičů musí starat vlastně celý den. Tváří těchto Srdíčkových dnů jsou dvě sestřičky, Karolínka a Michalka. Mají stejnou, velmi zákeřnou a bohužel nevyléčitelnou nemoc. Přitom na začátku, pár měsíců po porodu, se zdálo, že jsou obě holčičky zdravé. Když byl ale Karolínce rok a půl, začala se špatně pohybovat a rodičům se měnila před očima. Běhali s ní po nejrůznějších vyšetřeních, až se nakonec dozvěděli velmi zdrcující diagnózu. Jejich Karolínka trpí vzácným genetickým onemocněním – mukopolysacharidózou. A za pár dnů čekala rodiče další rána. V té době už měli tříměsíční Michalku. Lékaři udělali testy i u ní a zjistili, že malá Michalka má bohužel stejně jako Karolínka mukopolysacharidózu. Rodiče se s touto pro ně dosud zcela neznámou zákeřnou nemocí začali seznamovat. Zjistili, že zdravé, většinou hyperaktivní dítě, se postupně přestane vyvíjet, ztrácí pohybové, později i komunikační, a dokonce i polykací schopnosti, až je nakonec zcela upoutané na lůžko a zůstává ve všem odkázané na péči svých blízkých. Dožívá se průměrně patnácti let až dvaceti let. Pro rodiče dětí s touto nemocí je velmi těžké žít s vědomím, že takový osud čeká obě holčičky. Starší Karolínka má už dneska problémy s pohybem, na mladší blonďatou Michalku tyto změny teprve čekají. Bohužel neexistuje žádný lék, který by je před tímto tragickým osudem ochránil. Rodiče budou potřebovat nejrůznější pomůcky, které jim péči o jejich nemocné dcery usnadní. V tom jim můžeme pomoci my. Hodně síly, energie a osobní statečnosti ale musejí v sobě najít sami.

Pomozte Karolínce a Michalce na jejich velmi těžké cestě a kupte si od dobrovolníků magnetku nebo propisovací tužku. A pokud náhodou dobrovolníky nepotkáte, můžete se podívat na webové stránky: www.zivotdetem.cz a v e-shopu si můžete objednat ty předměty, které se Vám budou líbit. Přispět můžete pochopitelně také zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZIVOTDETEM60 na číslo 87777. Pomoci můžete taky zasláním příspěvku na sbírkový účet 83297339/0800 s variabilním symbolem 1234.

Život dětem ze srdce děkuje všem, kterým osud nemocných dětí není lhostejný.

Kontakt:

MgA. Maria Křepelková – ředitelka Život dětem o.p.s.

mobil: 603216461

mail: maria.krepelkova@zivotdetem.cz

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Upozorňujeme odběratele, že materiály označené značkou PROTEXT nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.

PROTEXT

 

Zdroj obrázku.

Doporučené články

Celosvětová kampaň vznikla u piva

  • 16 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Nevím jak vy, ale já sama do nedávna ani netušila, co to Movember  vlastně je. Ale jak se říká: ,, ZDRAVÍ MÁME JENOM JEDNO”, tak si pojďme společně říct, co se k nám v blízké době vlastně blíží.

Movember je charitativní kampaň, která mění pohled na zdraví mužů. Zabývá se nejen hrozbou rakoviny prostaty a varlat, tato kampaň má mnohem více cílů. Upozorňuje také na problematiku duševního zdraví a sebevražd. Ne jen ženy, ale i muži by měli pravidelně navštěvovat svého lékaře.

Proč vlastně MOVEMBER?

Název vznikl odvozením od angl. MO- česky knír, který si tvz. MO bratrové nechávají narůst jako symbol této kampaně v průběhu měsíce listopad – angl. NOVEMBER.

 

Jak to všechno začalo?

Přesně před patnácti lety seděla partička kamarádů v jedné z australských hospod u piva. Společně narazila na téma charit zabývajících se zdravím žen, ale sami si uvědomili, že chlapi postrádají něco, kde by mohli angažovat ve jménu vlastního zdraví. Během další diskuze o módě a posledních trendech vzešla myšlenka přinést alespoň na jeden měsíc zpátky do módy opět knír, užít si tak přitom trochu srandy a současně vydělat nějaké peníze pro dobrou věc.

Austrálie byla dobyta. MOVEMBER se posunul na mezinárodní úroveň (Anglie, Irsko, Nový Zéland, Kanada a Spojené státy). Celá tato kampaň se rozrostla do dalších pěti zemí a je nám ctí, že Česká republika je jednou z nich společně s Finskem, Holandskem, Španělskem a Jihoamerickou republikou.

Za dobu své existence nasbírali MO-bratři několik desítek milionů dolarů na boj proti rakovině. Rakovina prostaty, varlat, psychické problémy, nedostatek pohybu – nejběžnější zdravotní problémy a komplikace mužů. Rakovina prostaty je v České republice nejčastější formou nemoci. Podlehlo až 1 600 pacientů.

 

Nepodceňujte vyšetření 

Navzdory svému relativně nízkému výskytu v porovnání s jinými nádory představují nádory varlat nejčastější nádorové onemocnění mladých mužů (maximum mezi 25–39 lety) a jejich výskyt během posledních desetiletí vzrůstá. Nejvyššího výskytu dosahují tumory varlat ve vyspělých zemích, první místo zaujímá Norsko, Česká republika zaujímá celosvětově sedmou pozici.

Nádory varlat patří v porovnání s ostatními nádorovými onemocněními v populaci mezi ta relativně vzácná. U mladých mužů však představují nejčastější nádorové onemocnění, a proto si zaslouží pozornost. V případě včasného záchytu jsou nádory varlat velmi dobře léčitelné a právě včasným odhalením onemocnění si mohou mladí muži nejvíce pomoci.

V současnosti se  počet nových pacientů zvyšuje v průměru o 5 000 každý rok, proto vyšetření nepodceňujte. Onemocnění postihuje nejčastěji muže vyššího věku, není však úplnou vzácností ani u jedinců mladších.

 

 

 

 

 

 

Zpravodaj

Záchranáři ve dvou dnech představí v Praze svou práci veřejnosti

  • 13 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 13. září (ČTK) – Složky integrovaného záchranného systému (IZS) se dnes a v sobotu představí veřejnosti. Ukázky zásahů záchranářů, policie, hasičů nebo vězeňské služby stejně jako trénink první pomoci nebo základů sebeobrany uvidí zájemci na Výstavišti Praha na louce za Křižíkovými pavilony. Návštěvníci budou moci rovněž zhlédnout vybavení a techniku všech složek IZS. Vstup na akci je zdarma.

Dny Integrovaného záchranného systému se letos konají popáté, hlavní program je připravený na sobotu. Novinkou letošního ročníku je soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, ve které se utkají profesionální hasiči z celé republiky. Návštěvníci budou moci záchranné akce sledovat v sobotu od 09:00.

Policie návštěvníkům představí jízdní jednotku na koních nebo výcvik policejních psů. Ve spolupráci s hasiči pak předvede slaňování psovoda ze 40 metrů vysoké hasičské plošiny. Vězeňská služba se akce zúčastní podruhé, připravila ukázku přepadení vězeňské eskorty. Závěr sobotního programu bude od 19:00 patřit ukázce vyproštění člověka zpod tramvaje.

Pro děti jsou připravené soutěže, podrobný program akce je k dispozici na webu Výstaviště Praha.

 

Doporučené články

Back to school aneb Zdravé svačiny

  • 2 září, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Dostatečná hladina mikroživin je základním předpokladem pro správné fungování organizmu. U dětí to platí dvojnásob! Doporučené denní dávky jsou vodítkem pro stanovení dostatku mikroživin a vhodnosti případné suplementace. Stačí dětem kvalitní strava, nebo je třeba podávat vitaminy v doplňcích? Jak rychle a jednoduše připravit zdravé svačiny do školy a jaký jídelníček děti skutečně potřebují? Vše se dozvíte v našem článku. 

 

VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK A VITAMÍNY

Děti jsou na nedostatek vitaminů citlivé, proto by měl být jejich jídelníček sestaven opravdu pečlivě. Příčinou nedostatku vitaminů v organismu nemusí být jen špatně vyvážená strava dítěte, ale zvýšená spotřeba vitaminů při fyzické a psychické zátěži. Projdeme si nejdůležitější vitaminy a ukážeme si, jak rozpoznat jejich nedostatek.

Školní stravování je důležité, ovšem podstatné je si připomenout, že základem životního stylu je rodina. Především rodiče by si měli uvědomit, že daleko lepším řešením, než dát dítěti obnos peněz na nákup vlastní svačiny buď ve škole, nebo po cestě, je připravit svačinu doma. Stojí to jistě čas a práci, ale je to investice nejen do zdraví dítěte, ale také do vzájemného vztahu mezi rodičem a dítětem. Navíc pokud rodič časem převede zodpovědnost za přípravu svačiny na dítě a naučí jej připravovat si jídlo do školy, věnuje mu velký dar do budoucna, který se rozhodně vyplatí.

Děti ve škole, hlavně během chřipkového období, snadno onemocní, takže je vhodné podpořit jejich obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitaminu D a C.

 

SUPERPOTRAVINY

Superpotraviny jsou potraviny s vysokým obsahem mikroživin a patří mezi ně např. tučné ryby, vejce, semínka, plody kustovnice čínské anebo zelené potraviny. Lze je přímo konzumovat nebo přijímat v koncentrovaných extraktech či v doplňcích výživy, které obsahují směs extraktů několika superpotravin (nejčastěji práškovité směsi pro přídavek do nápojů a jídel). Výhodou superpotravin a jejich koncentrátů oproti běžné stravě je koncentrovaný obsah mikroživin. Výhodou superpotravin oproti tradičním doplňkům stravy je komplexní obsah mikroživin v přirozené kombinaci a nepřítomnost jakýchkoliv aditiv. Nevýhodou je nemožnost koncentrovaného podání individuální mikroživiny.

 

TA SPRÁVNÁ SVAČINA

Zdravá svačina je důležitá nejen pro dobré soustředění, ale také zabraňuje přejídání. Stále více dětí má problémy s nadváhou, či dokonce s obezitou. Častou příčinou bývá právě absence svačin, která pak vede k večernímu přejídání a mlsání. Správná svačina by měla být složena ze sacharidů i bílkovin a tvořit asi deset až patnáct procent denního příjmu (v závislosti na sportovní aktivitě dítěte).

Důležité je také vždy myslet na dodržování pitného režimu, který i u dětí tvoří jeden a půl až dva litry tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, kterou můžete ochutit citronem, mátou nebo ovocem, případně neslazený zelený nebo bílý čaj. Nevhodné jsou naopak jakékoli sladké, nebo dokonce energetické nápoje.

Velkou část svačiny by měla tvořit zelenina a ovoce. A to jak u dopoledních, tak odpoledních svačin. S ovocem je to u dětí snazší – je přirozeně sladké, proto jim více chutná. Horší situace nastává u zeleniny, která se často dětem zdá zbytečná. Rodiče by to ovšem měli vidět jinak a zeleninu alespoň “schovávat” do pomazánek a dipů.

 

ZDRAVÉ ŠKOLNÍ RECEPTY

Nezáleží na tom, jestli jsou domácí svačiny in, nebo out, hlavní je, aby se váš potomek stravoval opravdu kvalitně. Pokud svačiny odmítá, zkuste mu je zpestřit něčím netradičním. Celozrnným pečivem s tvarohovou pomazánkou a zeleninou rozhodně nic nezkazíte. Kromě klasického namazání z toho můžete připravit i “dospěláckou” verzi – pomazánku dejte do malé mističky jako dip, pečivo a zeleninu nakrájejte na špalíčky, aby se daly namáčet a přikusovat. Kromě tvarohu můžete zkusit i dip z cizrny nebo červené čočky.

Jahodová kaše

4 lžíce pohankových vloček, 2 lžíce kešu oříšků, 150 g jogurtu, 1 lžička medu a 4 – 5 jahod.

 

Domácí müsli směs

Většina běžných müsli tyčinek a cereálií jsou směsi jednoduchých a složených cukrů z nejrůznějších zdrojů, které jsou slepené dalšími cukry. Dětem zpravidla chutnají právě proto, že jsou tak sladké. Mnohem zdravější verzi můžete snadno připravovat doma. Doporučuji mít doma zásoby mnoha druhů ořechů, semínek a nedoslazovaného sušeného ovoce. Pak už je můžete jen míchat podle aktuální chuti. Pro zpestření zkuste někdy přidat i pár kostek kvalitní čokolády.

 

TIP NA ZÁVĚR

Odmítají vaše děti zdravé svačiny? Změňte druh servírování. Chce to jen čas, trpělivost a být skvělým příkladem.

Díky tomuto videonávodu nebylo přichystání svačin nikdy jednodušší! Přesvědčte se sami!

 

 

 

Zpravodaj

Znojemské vinobraní bude letos i náborem dárců kostní dřeně

  • 27 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Znojmo 27. srpna (ČTK) – Znojemské historické vinobraní se letos stane možná největší náborovou akcí dárců kostní dřeně. Uskuteční se od 13. do 15. září. Organizátoři se totiž rozhodli zapojit do dobročinné akce Vinaři jdou na dřeň, kterou začal organizovat vinař Pavel Lacina z Velkých Pavlovic, jehož syn onemocněl leukémií. U informačního centra budou zdravotní sestry z olomoucké fakultní nemocnice dělat lidem stěry, případně jim brát krev, řekl dnes na tiskové konferenci starosta Znojma Jan Grois (ČSSD).

“Vinař hledal vhodného dárce, protože ani jeden z 95.000 nebyl vhodný pro jeho syna. Nakonec se to povedlo a v dobročinné činnosti pokračuje. Když nás oslovil, vůbec jsme neváhali, se připojit. Do registru mohou být zapsáni lidé mezi 18 a 35 lety,” uvedl ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Nevadí ani to, že lidé budou pít víno a nebudou střízliví, zabere jim to nejvýše deset minut.

Loni byla návštěvnost vinobraní 88.000 lidí. “Letos bychom toto číslo rádi překonali a věříme, že nám bude přát počasí. Program lidé najdou na webu a v mobilní aplikaci. Opět bude připravených 13 scén, z toho šest historických,” řekl Koudela.

Hudební scény budou tři, a to na Masarykově náměstí, Horním náměstí a na Káře. Mezi nejznámější interprety letos budou patřit kapely Olympic a Mirai a zpěváci Michal Prokop či Miro Žbirka.

Největší vinařská scéna, kde se ochutnává víno, bude u rotundy svaté Kateřiny. Bude zde 20 vinařství ze Znojemska a téměř 100 druhů vín. “Jelikož množství návštěvníků se zvyšuje, letos zde přidáme i občerstvení,” řekl Koudela. Malí a střední vinaři budou tradičně na Slepičím trhu a i zde bude možné ochutnávat desítky vín. V pátek i v sobotu bude hrát také cimbálová muzika Jožky Šmukaře.

Organizátoři přichystali i zábavu pro děti. U Střelniční věže budou hrát hru dračího jezdce, kde budou plnit různé úkoly a prokážou pohybovou zdatnost. “Také mohou stejně jako dospělí zkusit hru poznávání vína všemi smysly, aniž by ho museli pít. Znalci vína tak mohou být i děti,” řekl Koudela.

Jako každý rok projde Znojmem v pátek večer a v sobotu odpoledne velký historický průvod a jeho členové budou rozhazovat speciálně vyražené mince, letos se symbolikou Sametové revoluce. Kdo minci nechytí, může si ji za 50 korun koupit v infostánku.

V neděli mohou lidé přijít ještě na Václavské náměstí, kde bude řemeslný trh a někteří vinaři prodávají burčák. “Lidé si mohou ještě vychutnat Znojmo a něco si odvézt na památku,” řekl Koudela. Vstupenky na vinobraní jsou dostupné na internetu a lze je zakoupit i přímo po příjezdu do Znojma.

Zdeněk Meitner

Zpravodaj

Ve zlínské nemocnici začnou nabízet terapii kontaktem s kočkami

  • 26 srpna, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Zlín 26. srpna (ČTK) – Dobrovolnické centrum Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně rozšíří své aktivity o felinoterapii, tedy podpůrnou terapii využívající kontaktu člověka s kočkami. Hospitalizovaným ji chce nabídnout ještě letos. Nápad vznikl na základě požadavků převážně starších pacientů. Terapii lidé vnímají pozitivně, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Klíčové podle odborníků je, aby kočky byly zvyklé na cizí lidi a měly z těchto setkání potěšení. “Chtěli bychom i tímto způsobem oslovit chovatele, zda by s námi měli zájem spolupracovat. Budeme za to určitě rádi,” uvedla koordinátorka dobrovolnického centra Michaela Schneiderová.

Felinoterapii nemocnice zavede na odděleních geriatrie a neurologie. Využívá se jako podpůrná léčba fyzických i psychických poruch. V České republice se podle Havrlanta poprvé uplatnila v roce 2002 v Mladé Boleslavi. Pacientům tehdy pomohly kočky plemen ragdoll a perský kocour.

Zlínská nemocnice od loňska využívá také známější canisterapii, která zase využívá kontakt se psy. Aktuálně se svými cvičenými psy dochází za pacienty 13 týmů. Frekvence návštěv je u každého z nich jiná. Některé přichází jednou týdně, jiné měsíčně, další pomáhají pacientům nepravidelně. “Jsou pejsci, kteří se kontaktem s nemocnými lidmi unaví rychle a potřebují delší čas na regeneraci. Jiní terapie zvládají lépe. Každému canisterapeutickému týmu jsme za jejich práci velmi vděční. Pomáhají o své dobré vůli a ve volném čase,” uvedla Schneiderová.

Další novinku v KNTB představují dvě knihobudky umístěné v areálu nemocnice. Lidé si v nich mohou půjčit, či vzít zdarma knihu. Jednu z budek zájemci naleznou u budovy číslo 21 a druhou v altánku mezi budovami číslo 11 a 12. “Nabízí stovky knih. Jsou určené nejen pacientům a zaměstnancům, ale také návštěvníkům nemocnice. Knížky si mohou půjčit, vzít, nebo vyměnit za jiné. Pokud budou chybět, literární fond doplníme či obnovíme,” dodala Schneiderová. Knihobudky se ve zlínské nemocnici objevily i díky spolupráci se společností Knihomil.

 

Navigace pro příspěvky

1 2

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS