Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Akcie v USA jsou díky nadějím na vakcínu na covid…

  • 9 listopadu, 2020
  • by CRS Webmaster

New York 9. listopadu (ČTK) – Americké akcie zahájily dnešní obchodování prudkým růstem a vystoupily na nová maxima. Výrazně k tomu přispěla farmaceutická společnost Pfizer, která zveřejnila příznivé údaje o účinnosti své experimentální vakcíny proti nemoci covid-19. Investoři navíc po zvolení kandidáta Demokratické strany Joea Bidena prezidentem Spojených států doufají ve zlepšení globálních obchodních vztahů a v další uvolňování měnové politiky.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si kolem 16:00 SEČ připisoval zhruba 4,5 procenta na 29.606 bodů. Širší index S&P 500 vykazoval růst o 3,4 procenta na 3628 bodů, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, přidával asi 1,3 procenta na 12.054 bodů.

Společnost Pfizer dnes na základě předběžných dat z rozsáhlé studie oznámila, že experimentální vakcína, kterou vyvinula proti covidu-19 ve spolupráci s německou BioNTech, vykázala více než 90procentní účinnost. Podle agentury Reuters jde o první vakcínu proti covidu-19, u níž její autoři doložili úspěšná data z rozsáhlé klinické studie.

Akcie Pfizeru si kolem 16:00 SEČ připisovaly zhruba osm procent. Kvůli vyhlídkám na vakcínu se nicméně dostaly pod tlak akcie některých podniků, které letos těží z restrikcí souvisejících s covidem-19. Výrazně oslabují například akcie videokonferenční společnosti Zoom Video Communications, které odepisují kolem 16 procent.

pmh spr jd

Zpravodaj

Část autorů stáhla studii o škodlivosti hydroxychlorochinu

  • 5 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

New York/Londýn 5. června (ČTK) – Tři ze čtyř autorů stáhli vědeckou studii, podle které může lék proti malárii hydroxychlorochin uškodit při podávání některým pacientům s covidem-19. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Na základě této studie zveřejněné v prestižním časopise The Lancet přitom byly pozastaveny klinické testy tohoto antimalarika v řadě zemí světa včetně Česka. Například Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale ve středu oznámila, že testování obnoví.

Trojice vědců z USA a Švýcarska, která se rozhodla studii o hydroxychlorochinu a jemu podobném chlorochinu stáhnout, uvedla jako důvod, že má pochybnosti o kvalitě a ověřitelnosti použitých dat. Výzkumníci uvedli, že společnost Surgisphere, která jim dala data k dispozici, je odmítá poskytnout dalším vědcům k ověření, a závěry studie tak není možné nezávisle potvrdit.

“Neučinil jsem dost pro to, abych se ujistil, že zdroj dat je pro toto využití vhodný,” uvedl hlavní autor studie Mandeep Mehra. “Za to i za všechny přímé i nepřímé problémy se hluboce omlouvám,” dodal.

Čtvrtý autor studie Sapan Desai, který je ředitelem medicínské společnosti Surgisphere, se odmítl ke stažení připojit a podle Reuters se k němu ani nijak nevyjádřil.

Studii zveřejnil prestižní medicínský časopis The Lancet 22. května. Podle autorů vycházela z dat o 96.000 pacientech. Čtveřice vědců v ní tvrdila, že by podávání antimalarika hydroxychlorochin při léčbě covidu-19 mohlo některým pacientům uškodit. Upozorňovala například na možné problémy se srdečním rytmem i celkově vyšší pravděpodobnost úmrtí.

Časopis The Lancet nyní uvedl, že bere záležitosti vědecké integrity “extrémně vážně” a připustil, že Surgisphere a data, která společnost poskytla, vyvolávají řadu otázek.

Studii už dříve zpochybňovala řada odborníků. Upozorňovali například na to, že analyzovala data o lidech zemřelých s covidem-19 v australských nemocnicích. Udávala přitom vyšší počet mrtvých, než kolik jich podle oficiálních dat v Austrálii zemřelo. Ve studii byla také data o více než 4000 afrických pacientech. Odborníci ale pochybovali, že by africké nemocnice mohly poskytnout elektronická data k takovému množství lidí.

Na základě studie ovšem na konci května pozastavila testování hydroxychlorochinu WHO či univerzita v německém Tübingenu. Používání látky při léčbě pacientů s covidem-19 zakázaly také Francie, Belgie či Itálie.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) minulý čtvrtek uvedl, že dvě ze tří studií hydroxychlorochinu k léčbě covidu-19, které v ČR povolil, nepřijímají nové pacienty. Jako důvod tehdy zmínil právě článek zveřejněný v The Lancet.

Hydroxychlorochin jako prevenci onemocnění covidem-19 užívá podle svých nedávných slov americký prezident Donald Trump.

Agentura Reuters upozornila, že případ studie hydroxychlorochinu zveřejněný v časopise The Lancet ukazuje, jak bezprecedentní je rychlost, s níž se hledá lék na covid-19 i vakcína, a jak mimořádná pozornost věnovaná tomuto výzkumu může jednotlivým dílčím výsledkům přikládat neúměrně velkou váhu.

jrm jd

Zpravodaj

Reuters: Kuba se snaží prosadit v závodu o léčbu covid-19

  • 14 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Havana 14. května (ČTK/Reuters) – Komunistická Kuba sází na svůj biotechnologický sektor, který prosadil její bývalý revoluční vůdce Fidel Castro. Ten by mohl poskytnout zemi výhodu v globálním soutěžení o to, kdo najde efektivní léčbu na nemoc způsobenou novým koronavirem. Kuba propaguje obzvláště interferon, jehož je výrobcem. Je to antivirová látka, která posiluje imunitní systém, píše agentura Reuters.

Kuba tvrdí, že je úspěšná v léčbě nového koronaviru doma a v Číně, a že už 80 zemí projevilo zájem o nákup jejího interferonu alfa 2b. Vláda doufá, že její interferon a další přípravky, které vyvíjí, poskytnou podporu churavějící kubánské ekonomice.

“Máme dobré produkty, jako je interferon alfa 2b, které vyvážíme a které nám otevírají možnosti,” řekl nedávno v televizi ministr obchodu Rodrigo Malmierca.

Interferony se už dlouho používají po celém světě na léčbu horečky denque, rakoviny a žloutenky typu B a C. Studie v době epidemie nemoci SARS v roce 2003 naznačily, že interferony by mohly být užitečné i proti koronavirům.

Havana uvádí, že Čína, kde se pandemie objevila loni, zahrnula interferon do svých pokynů pro léčbu covidu-19, tedy nemoci způsobené novým koronavirem. Jedním z interferonů, který použila, byl ten, který vyrobil kubánsko-čínský společný podnik Changheber.

Interferony však mohou mít vážné vedlejší účinky, pokud se podávají v obvyklých formách, což jsou injekce nebo infuze. Některé z nich mohou být stejné jako příznaky covidu-19, například horečka a dýchací potíže.

Kuba tvrdí, že léčila téměř všechny své pacienty injekcemi interferonu a věří, že tento lék jí pomohl dosáhnout nižší úmrtnosti, která na 1804 případů v zemi činí 4,1 procenta, zatímco průměr pro zbytek Ameriky je 5,9 procenta. Také test uskutečněný v nemocnici Tchaj-che v čínské provincii Chu-pej v době vrcholu epidemie v regionu naznačil, že novější způsoby podání interferonu mohou pomoci zvládnout šíření viru a dokonce zabránit nákaze s menším počtem vedlejších účinků. Žádný z téměř 3000 zdravotníků, kteří používali interferon v podobě nosních kapek, se nenakazil novým koronavirem, uvádí se v neformální zprávě o studii, do které měla možnost agentura Reuters nahlédnout. Podle čínských vědců zahrnovala studie více než 50 lidí s vysokou expozicí vůči nakaženým pacientům. Při testu však nebyla použita speciálně kubánská verze interferonu alfa a nebyla zveřejněna v hodnověrném zdravotnickém časopise.

Jiná studie v nemocnici ve Wu-Chanu ukázala, že pacientům s covidem-19, kteří inhalovali interferon, se rychleji zlepšili respirační potíže a jejich krev se vyčistila od viru rychleji než pacientům, kteří interferon nedostali. K potvrzení účinků jsou však nutné kontrolní studie a nyní se po celém světě dělají desítky studií týkajících se interferonu.

Kuba ale na výsledky studií nečeká. Už začala používat interferonové nosní kapky jako prevenci infekce u zdravotnických pracovníků.

Interferon byl v 70. a 80. letech považován za potenciálně zázračný lék a na Kubě má speciální místo. Castro po revoluci v roce 1959 upřednostnil zdravotnictví a vzdělání a často se zajímal o vědecký vývoj. Poslal proto kubánské vědce do zahraničí, aby studovali tamní výrobu. Vědci tak rychle přišli na to, jak lék vyrobit doma. Přípravek byl úspěšně použit po vypuknutí horečky denque v roce 1981. Tehdy začal kubánský biofarmaceutický sektor skutečně růst, navzdory překážkám, které pro něj představovalo americké obchodní embargo.

Kuba nyní vyrábí většinu léků, které se tam používají. Více než 300 produktů zároveň vyváží do více než 50 zemí, což se týká i terapeutické vakcíny na rakovinu plic nazvané CIMAvax. V současnosti má 21 výzkumných center a 32 firem zaměstnávajících 20.000 lidí. Zastřešuje je státní podnik BioCubaFarma. Podle posledních dostupných oficiálních údajů z roku 2016 získala země z vývozu léků 442 milionů USD (11,2 miliardy Kč), což bylo více než z vývozu cukru, rumu nebo tabáku.

Příznivci kubánského úspěchu tvrdí, že Kuba tak vyvrací tvrzení, že pro inovace ve farmaceutickém a biotechnologickém odvětví je nutná konkurence na volném trhu. Skeptici se zase ptají, zda je odvětví financované převážně státem opravdu ziskové a zda vzhledem k finančním problémům Kuby může vzkvétat. V posledních letech nebyla Kuba schopna vyrobit dostatek léků, aby plně uspokojila domácí poptávku.

Pandemie by ale pro toto odvětví mohla představovat jedinečnou příležitost, aby si vylepšilo pověst a získalo tvrdou měnu. Prezident společnosti BioCubaFarma Eduardo Martínez minulý týden představil řadu léků, které Kuba testuje a vyvíjí na posílení imunitního systému proti nemoci covid-19 a které mají zabránit zhoršení symptomů a pomoci k uzdravení. Vyvíjí také vlastní verzi léku Kaletra na HIV od americké společnosti AbbVie, který se testuje na covid-19 v kombinaci s dalšími léky, včetně interferonu.

irl spr

Zpravodaj

Mikrobiolog: Příprava inaktivované vakcíny je poměrně nenáročná

  • 6 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 6. května (ČTK) – Příprava vakcíny z inaktivovaného viru je podle mikrobiologa Ivo Vojtka, který působí ve výzkumném vakcinologickém centru v belgickém Wavru, poměrně nenáročná. Uspěje statisticky jedna z pěti vyvíjených vakcín, u očkování na covid-19 to ale nejspíš bude méně, protože nejsou známé všechny aspekty vzniku imunity, řekl ČTK. Výzkumu vakcíny se věnuje mnoho firem i zemí. V pondělí ohlásilo zapojení do vývoje s vlastní vakcínou také Česko. Na vývoji společné, kterou iniciovala Světová zdravotnická organizace (WHO), se bude podílet 750.000 eur (asi 20 milionů korun) z celkem 7,5 miliardy, které dají země EU.

Na české vakcíně začali pracovat odborníci ze Státního zdravotního ústavu, Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Tým vede tamní lékařka a poslankyně za ANO Věra Adámková.

Projekt kritizovala Učená společnost ČR v čele s mikrobioložkou Blankou Říhovou. Projekt tak, jak byl prezentován, podle ní vzbuzuje pochybnosti, že jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů. Zpochybnili i přímo osobnost Adámkové, která je nositelkou anticeny Bludný balvan. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i Adámková se proti kritice ohradili.

Učená společnost kritizovala také to, že se na českém projektu podílejí instituce z jiných oborů medicíny. “Ve světě vidíme mnoho méně tradičních výzkumných koalicí. V dnešní době není neobvyklé, že se na vývoji vakcín podílejí konsorcia partnerů z různých oblastí,” uvedl Vojtek. Kvalita výzkumného projektu bude zastřešená etickou komisí a Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který má podle něj tradičně dobrý stadard.

“Velkou část z covid vakcín ve světě, které jsou momentálně už v klinické fázi vývoje, tvoří inaktivované vakcíny, což je poměrně nenáročný způsob jejich přípravy,” řekl. Očkování proti sezónní chřipce podle něj vzniká za šest měsíců. “Ale u ní známe přesně antigen i technologii výroby,” dodal. S použitím známé technologie může být vakcína hotová, pokud všechno půjde dobře, za 12 až 18 měsíců. “Objevily se zprávy o vakcíně dostupné do konce roku, které lze považovat za velmi optimistické,” doplnil.

V první fázi, kterou chce tým podle Adámkové ukončit za dva měsíce, se obvykle hodnotí bezpečnost vakcíny a imunitní odpověď na virus. “Za dva měsíce je možné rozpoznat hlavní krátkodobé nežádoucí účinky a imugenicitu, která by mohla napovědět, jestli je vyvíjená vakcína ‘na správné stopě’,” uvedl. Vývoj může podle Vojtka urychlit i to, pokud se druhá a třetí fáze vývoje časově překrývají.

Příliš nízké přišly Učené společnosti také plánované náklady v řádech jen desítek milionů korun. Také podle Vojtka jsou obvykle výrazně vyšší. “Velkou součástí nákladů jsou klinické studie, které obvykle trvají déle a mají tisíce nebo desetitisíce účastníků z celého světa,” řekl.

Adámková v pondělí uvedla, že na začátku pracují odborníci ze zapojených institucí zdarma ve svém volném čase. “Je důležitá otázka udržitelnosti takového vývoje v dalších stádiích. Pokud bude vakcína slibná, dají se očekávat příležitosti k dalším partnerstvím a díky tomu další financování,” sdělil Vojtek.

“Současné projekty berou v potaz riziko neúspěchu v hledání odpovědi na pandemii a je to pochopitelné, protože nezbývá čas hledat tu nejspolehlivější cestu. Všichni se učíme za pochodu. Vývoj české vakcíny vítám jako žádoucí pro zajištění soběstačnosti a další zvýšení naší mezinárodní odbornosti,” dodal s tím, že zapojení ČR do projektu WHO se tím nevylučuje.

van mha mal

Zpravodaj

Worldcrunch: Koronavirové šarlatánství zahrnuje i kravskou moč

  • 2 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Paříž/Peking 2. května (ČTK/Worldcrunch) – Stejně jako koronavirus se světem šíří i široká škála falešných medicín a pseudoléků, které mají údajně léčit – anebo alespoň ochránit před nákazou, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Sociální sítě jsou podobnými radami doslova zaplavené do té míry, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varování před podobnými mýty. Dlužno podotknout, že propagované prostředky se liší v závislosti na místě, kultuře a tradici. Ale bez ohledu na to, kde žijete – tyto falešné léky vám nepomohou:

 

 

FRANCOUZSKÝ SÝR

Široce sdílené tvrzení na facebooku ujišťuje, že to byla právě plíseň štětičkovec roquefortský (Penicillium roqueforti), jež se používá k výrobě slavného francouzského sýra roquefort, kterou profesor Didier Raoult využil při tvorbě léku chlorochin a testoval v boji proti koronaviru. Samotný autor facebookového příspěvku později přiznal, že se jednalo o “stoprocentní kachnu”, kterou se snažil “vnést trochu humoru do této náročné doby” – a také propagovat roquefort.

 

BANÁNY

Video s názvem: “Sněz jeden banán denně, zažene koronavirus zaručeně”, kolovalo po internetu a odvolávalo se na údajnou zprávu propagující banány jako způsob, jak zlepšit imunitní systém díky obsahu vitamínu B6 v tomto tropickém ovoci. Nakonec se ukázalo, že video spojilo dohromady dvě zprávy – jednu z australského televizního kanálu a druhou z listu The Wall Street Journal, která se ovšem ani v náznaku nezmiňovala o banánech.

 

KRAVSKÁ MOČ

V Indii zorganizovala skupina hinduistických aktivistů párty, na níž se pila kravská moč ve snaze zahnat koronavirus. Pro hinduisty jsou krávy posvátné a někteří věří, že jejich moč nazývaná “gomutra” má léčivé schopnosti.

 

ČESNEK

Patří asi mezi nejčastěji zmiňované zdravotní tipy, které kolují internetem, a to navzdory skutečnosti, že neexistují žádné důkazy, že by konzumace syrového česneku chránila před koronavirem. Přesto tento mýtus přetrvává. List South China Morning Post informoval o případu ženy, která snědla asi kilogram a půl česneku a skončila v nemocnici s hrdlem popáleným tak, že nemohla mluvit.

 

VODKA NEBO BYLINNÝ NÁPOJ

Zatímco běloruský prezident Alexandr Lukašenko povzbuzuje obyvatele své země, aby v rámci boje proti koronaviru pili vodku, madagaskarský prezident Andry Rajoelina uvedl na trh vlastní bylinný čaj nazvaný Covid-Organics, který podle něj nákazu virem léčí. Prodávat se má v supermarketech i lékárnách, a povinně ho budou pít žáci po návratu do školy.

dk ank

Kalendář akcí

Duben

Květen 2025

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS