Nemocnice v Krnově za více než čtyři mil. modernizuje magnetickou…
Po úpravách se až o třetinu zkrátí čas jednotlivých vyšetření. Magnetická rezonance navíc bude upravena tak, že její součástí budou také prsní cívky, díky kterým může magnetická rezonance sloužit i k mamologickému vyšetření.
“V posledních letech je celosvětový významný posun v diagnostice onemocnění prsu na magnetické rezonanci jak v rámci určení celkového rozsahu onemocnění, tak stanovení odpovědi na onkologickou léčbu či v samotném preventivním vyšetřování. Zřejmě je otázkou pár let, kdy dojde i k velkým změnám v oblasti samotného screenigu a magnetická rezonance u části populace žen se zde stane metodou první volby,” uvedla primářka pracoviště magnetické rezonance Romana Kaplanová.
Magnetickou rezonanci nemocnice uvedla do provozu na počátku dubna 2019, o přístroj usilovala téměř deset let. Podle ředitele nemocnice Ladislava Václavce se zdravotnickému zařízení ale opakovaně nepodařilo získat souhlas přístrojové komise ministerstva zdravotnictví.
“Ministerští úředníci a členové komise nám žádost neustále vraceli s tím, že magnetická rezonance v Krnově není třeba. Nebrali v potaz více než tříměsíční čekací dobu pro pacienty z okresu Bruntál ani velkou dojezdovou vzdálenost do Ostravy či Olomouce,” uvedl Václavec. Souhlas se nakonec podařilo získat až v roce 2017. Pro magnetickou rezonanci bylo potřeba postavit zázemí, jehož vybudování přišlo na 26,5 milionu korun a přístroj stál dalších 32 milionu korun. Výstavbu nového objektu a pořízení přístroje hradil Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem zdravotnického zařízení. Za tři roky fungování má za sebou přístroj přes 10.000 vyšetření u pacientů z Krnovska, Bruntálska, Jesenicka i Opavska. Magnetická rezonance byla původně součástí RDG oddělení, ale od roku 2020 se stala samostatným pracovištěm.
“Vyšetření u nás týdně absolvuje až 80 pacientů, což je oproti srovnatelným pracovištím bezmála dvojnásobný počet. Čekací lhůta se u nás pohybuje okolo dvou měsíců. Ale akutní vyšetření lze domluvit individuálně,” doplnila Kaplanová. Většinu pacientů tvoří lidé s onemocněním nervové soustavy nebo měkkých tkání, v poslední době ale roste počet urologických a onkologických pacientů. “Výhodou magnetické rezonance je možnost velmi podrobného vyšetření. Dokáže odhalit i malé nediagnostikovatelné nádory a léze, které nezachytí CT ani sono vyšetření. Navíc u nich lze zjistit i jejich povahu – zda vyžadují léčbu, nebo se jedná o benigní útvar, který bude dále sledován,” uvedla Kaplanová.