Jak na popraskané koutky?
V zimním období nás často trápí chřipka a nachlazení, trpí ale i pleť a v důsledku častých přechodů ze zimy do tepla se mohou objevit také popraskané koutky. Problém, který na první pohled vypadá jako banalita, ale dokáže nás trápit i několik týdnů.
Jak popraskané koutky vznikají
Příčinou popraskaných koutků může být častý přechod z chladna do tepla v zimním období. Není to ale jediná odpověď na to, proč koutky praskají. Říká se, že zdraví naší pokožky zrcadlí celkové zdraví našeho organismu, a s tím mohou souviset právě popraskané koutky. Příčinou může být:
- nedostatek vitamínů,
- hormonální změny,
- oslabená imunita,
- alergie,
- infekce,
- užívání antibiotik či hormonální antikoncepce,
- zánět v těle,
- chronické nemoci.
Popraskané koutky se často objevují u děti, zejména právě v zimě. Rty v důsledku změn počasí a teplot vysychají a děti mají tendenci je často olizovat. To jim sice na chvíli pomůže, ve skutečnosti se ale stav ještě zhoršuje a rty vysychají stále více. Vybavte je tedy kvalitním balzámem na rty.
Zvolte vhodný balzám na rty
Popraskané koutky se v první řadě léčí vhodnými hojivými krémy a balzámy na rty. Je třeba ale vybrat vhodné složení. Takové krémy by měly obsahovat panthenol či zinek. Nanášet bychom je měli několikrát denně s ohledem na to, aby byla na koutkách stále dostatečná vrstva masti, která zajistí vhodné prostředí pro jejich hojení. Je nutné samozřejmě omezit jejich olizování a otírání.
Doplňte potřebné vitamíny
Častou příčinou prasklých koutků je nedostatek některých vitamínů v těle, které je potřeba doplnit. Pomoci mohou různé doplňky stravy, v první řadě se ale zaměřte na pestrou a vyváženou stravu, která by měla obsahovat:
- železo,
- vitamíny skupiny B,
- kyselinu listovou.
Do jídelníčku se tedy pokuste zařadit potraviny, jako jsou ořechy, luštěniny, kvasnice, ovesné vločky, červené maso, ryby a kysané mléčné výrobky.
Jak prasklým koutkům předcházet
Zařídit, aby nás popraskané koutky nikdy nepotkaly, se dá jen stěží, můžeme se ale aspoň pokusit tomuto nepříjemnému problému předcházet. Důležitá je správná a pravidelná péče o rty, na kterou často zapomínáme. Noste u sebe vždy vhodné balzámy na rty a preventivně koutky opečovávejte, aby neměly tendenci praskat. K tomu nezapomínejte na pestrou a vyváženou stravu a dopřávejte svému tělu, živiny, které potřebuje. Tím se vyvarujete nejen praskání koutků, ale i dalším potížím, které vás v důsledku nedostatku vitamínů a živin mohou potrápit.