Batist: Dodávky ministerstvu zdravotnictví byly transparentní
Červený Kostelec (Náchodsko) 3. července (ČTK) – Společnost Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku považuje své dodávky ochranných pomůcek ministerstvu zdravotnictví v době koronavirové pandemie za řádně a transparentně uzavřené. ČTK to dnes řekl majitel Batistu Medical Tomáš Mertlík. Ve firmě v pondělí kvůli dodávkám ministerstvu zdravotnictví byla policie.
Mertlík odhadl, že firma ministerstvu zdravotnictví dodala od vypuknutí epidemie roušky, respirátory a další ochranné pomůcky za více než 100 milionů korun. “Rozhodně nepřipouštíme jakékoliv pochybení z naší strany,” řekl Mertlík.
Policii firma podle Mertlíka předala požadované informace. “Nejednalo se o nějaké zabavování čehokoliv. Jednalo se především o objednávky z ministerstva zdravotnictví a související dokumenty, hlavně kvalitářské. Vše jsme jim řádně zdokumentovali,” řekl Mertlík k pondělní přítomnosti policie ve firmě.
Policie se podle něj zajímala i o kontrakt ze začátku druhé dekády března, Batist tehdy ministerstvu dodal respirátory, kdy u některých cena činila téměř 900 korun za kus. Batist byl podle Mertlíka zřejmě jediným, který byl schopen respirátory ministerstvu v době do 24 hodin sehnat a dodat. “Ministerstvo je nakoupilo a obchod proběhl transparentním způsobem,” řekl. V té době byly podle něj respirátory naprosto nedostatkovým zbožím v celé Evropě a jejich ceny byly vysoké. Klesly až později za dva až tři týdny s dodávkami z Číny.
Podle serveru Seznam Zprávy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali u dodavatelských firem a také na ministerstvu zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek novinářům řekl, že úřad předal policistům veškerou dokumentaci ke všem nákupům.
Koronavirus se začal v Česku šířit na začátku března. Ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu nakoupilo do konce nouzového stavu v polovině května roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky či ventilátory a termokamery za 2,34 miliardy korun. Asi třetinu dodávek stornovalo kvůli nevyhovující kvalitě pomůcek, nedodání v termínu nebo nesplnění požadavků.
Nákupy ochranných pomůcek ministerstvo podle kritiků na začátku epidemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem podcenilo a pochybnosti vzbudili i někteří dodavatelé. Kromě policie se nákupy pomůcek zabývá i Nejvyšší kontrolní úřad. Část poslanců také požadovala vznik vyšetřovací komise.
ry hj